Skip to content

Народна казка Яйце-райце - аналіз та паспорт твору

Posted on:7 лютого 2024 р. at 00:00

Коротко

Колись птиця-жайворонок була царем, а царицею - миша. Вони посіяли пшеницю на своєму полі. Коли пшениця вродила, вони стали ділити зерно, але одне зерно залишилося зайвим. Миша і жайворонок почали сперечатися, кому воно має належати.

Миша з’їла те зерно, через що розпочалася війна між птахами на чолі з жайворонком та звірами на чолі з мишею.

Під час битви миша скликала комах, які вночі погризли птахам пір’я біля крил. Наступного дня птахи не змогли літати й звірі перемогли.

Орел просив мисливця не вбивати його, а нагодувати, обіцяючи стати у пригоді. Стрілець погодився й Орел допоміг йому дістати чарівне яйце-райце.

На жаль, хлопець розбиває яйце-райце біля криниці, коли пив воду, і з нього виходить стільки худоби, що він не може її загнати назад. Змія пропонує допомогти йому в обмін на те, що з’явилося в його домі під час його відсутності. Хлопець погоджується, не знаючи, що вдома у нього народився син. Змія заганяє худобу назад у яйце і заліплює його. Коли хлопець повертається додому, він дізнається про народження сина і засмучується через свою обіцянку змії.

Коли син підріс, він пішов до Змії, щоб виконати три складних завдання і повернути свою свободу.

Йому допомогла дочка Змії, яку та тримала у в’язниці. За цю допомогу хлопець пообіцяв одружитися з дівчиною-зміючкою після повернення додому. Проте, повернувшись, він забув про свою обіцянку.

Згодом хлопець згадав про дівчину-зміючку й одружився з нею. Так добро і справедливість перемогли зло у цій казці.

Аналіз казки Яйце-райце

Тема: Повчальна розповідь про те, як маленьке зернятко спричинило велику війну між царем-жайворонком та царицею-мишею, що призвело до негараздів і тривалого пошуку гармонії в протистоянні добра й зла

Ідея: Від зла усі біди, лише добро дає гармонію

Головна думка: Маленьке зернятко може спричинити велику біду, але розум і доброта допоможуть подолати всі негаразди

Проблеми: боротьба добра і зла; важливість дотримання обіцянки; добро і зло; довіра та підступність; родинні взаємини; нагорода й покарання; мудрість і недолугість; гармонія та негаразди

Композиція:

Герої:

Ознаки казки:

Три завдання змії для сина стрільця

  1. «Щоб ти за одну ніч отой луг викорчував, зорав, пшениці насіяв, зжав її, у скирти поскладав, і щоб у ту ніч з тієї самої пшениці мені паляницю спік: поки я встану, щоб вона на столі лежала».
  2. «Щоб ти оту гору розкопав, і щоб туди Дніпро йшов, а коло того Дніпра побудуй комори: щоб байдаки туди приставали, щоб ти ту пшеницю продав на байдаки. Як устану рано, то щоб це все було готове!»
  3. «Щоб ти цю ніч зловив золотого зайця й раненько щоб приніс мені в хату».

На жаль, хлопець розбиває яйце-райце біля криниці, коли пив воду, і з нього виходить стільки худоби, що він не може її загнати назад. Змія пропонує допомогти йому в обмін на те, що з’явилося в його домі під час його відсутності. Хлопець погоджується, не знаючи, що вдома у нього народився син. Змія заганяє худобу назад у яйце і заліплює його. Коли хлопець повертається додому, він дізнається про народження сина і засмучується через свою обіцянку змії