Цей твір показує протиставлення між світлим і темним, добрим і злим. Аналіз цього протиставлення допоможе нам зрозуміти тему та основну думку твору.
Коротко: За легендою “Берегиня”, Берегиня - це стародавня богиня добра та захисту людей від зла. Вона протиставляється темним силам на чолі з Чорнобогом та Марою.
Берегиня з’явилася на світ разом зі Сварогом - богом неба і ковальства. Вони створили Землю, Воду та Світло. Але зі смердючої твані Чорнобога та Мари з’явилися ящери, які почали руйнувати світ Берегині та Сварога.
Тоді Берегиня підняла руки вгору і ящери почали тікати. Вона перетворила їх на скелі, аби вони більше не завдавали шкоди людям. З того часу Берегиня охороняє людей від усякого зла, приносячи їм добробут та щастя.
Тема: Показ зародження людської цивілізації: побут, вірування, діяльність. Вагомі ролі в цьому належать Берегині й Сварогу. Боротьба світлого і темного.
Ідея: Уславлення всього доброго, чистого, світлого. Прагнення людей жити в добробуті, щасті. Засудження «темних сил», що намагалися знищити все земне (Чорнобог, Мара).
Головна думка: Світло доброти переможе пітьму зла.
Композиція
- Вступ: життя людей у злиднях, пітьмі, голоді. Допомога Сварога і Берегині — улаштування людської цивілізації.
- Основна частина: боротьба Берегині з Чорнобогом.
- Закінчення: перемога світлого, доброго. Уславлення постаті Берегині в людському житті.
Ознаки казки:
- Протиставлення темного і світлого, доброго і злого.
- Елементи чарівності: панцирні істоти перетворилися на скелі;
- Берегиня підняла догори руки — і ящери почали понуро відповзати;
- народження ящерів зі смердючої твані Чорнобога і Мари.
Персонажі твору:
- Сили добра: Берегиня, Сварог, Білобог.
- Сили зла: Чорнобог, стадо ящерів.