1. Музику до пісні «Журавлі» написав
Б Левко Лепкий
Згідно з текстом, сам Богдан Лепкий розповідав: “До нього дібрав музику мій брат, Левко Лепкий, січовий стрілець, і ця композиція стала улюбленою стрілецькою піснею”.
2. Розгадайте ребуси, у яких зашифровано слова-синоніми до слова ностальгія. Як усі ці слова перегукуються з настроєм пісні?
Журба, смуток.
Ці слова-синоніми повністю перегукуються з настроєм пісні, адже вона виражає болісну тугу за рідним краєм. Пісня сповнена меланхолії та печалі людини, яка змушена жити на чужині й розуміє, що може ніколи не повернутися додому.
3. Образ журавлів у пісні асоціюється з
В людьми, які змушені покинути назавжди «рідне гніздо»
Журавлі в пісні символізують українців-емігрантів, які, як перелітні птахи, покинули рідну землю. Вислів “відлетіти у вирій” у народній поетиці означає смерть людини, а багатьох українців під час еміграції чекали важкі випробування та навіть загибель. Тому пісня є реквіємом, присвяченим пам’яті українців.
4. Поясніть, яку роль у пісні відіграють образи журавлів і моря. Як автору вдалося передати важкість безкінечного шляху?
Образ журавлів символізує українців-емігрантів, які змушені покинути рідну землю. Море в пісні - це перешкода, яку треба подолати, символ важких випробувань на шляху до нової домівки. Автор передає важкість безкінечного шляху через образ втоми (“крилонька зітру”), невизначеності долі (“в чужині умру”) та візуальний образ зникаючого сліду (“гине, гине в синіх хмарах слід по журавлях”). Повторення слова “гине” підсилює відчуття безнадії та втрати.
5. Що символізує в поезії відліт птахів у вирій?
Відліт птахів у вирій символізує смерть людини. У народній поетиці вислів “відлетіти у вирій” означає смерть. Багатьох українців під час еміграції чекали важкі випробування та навіть загибель. Пісня є реквіємом, присвяченим пам’яті українців, а образ журавлів, що відлітають у вирій, передає не лише фізичну смерть, але й духовну втрату - розрив з рідною землею, культурою та ідентичністю. Еміграція для багатьох ставала дорогою в один кінець, що означало остаточну втрату зв’язку з батьківщиною.
6. Знайдіть і зачитайте рядки, які посилюють трагічне звучання твору.
Трагічне звучання посилюють такі рядки:
- “В чужині умру” - передає безнадійність і усвідомлення неможливості повернення додому
- “Заки море перелечу, крилонька зітру” - показує виснаження сил під час важкого шляху
- “Гине, гине в синіх хмарах слід по журавлях” - повторення слова “гине” підкреслює остаточність втрати та зникнення.
Особливо трагічно звучить крик журавлів “кру! кру! кру!”, який нагадує плач і стогін.
7. Знайдіть у пісні разом з однокласником / однокласницею зорові й слухові образи. Який із цих образів має найбільше смислове навантаження? Аргументуйте свою думку.
Зорові образи: “відлітають сірим шнурком журавлі”, “мерехтить в очах безконечний шлях”, “гине, гине в синіх хмарах слід по журавлях”.
Слухові образи: “кру! кру! кру!” - крик журавлів.
Найбільше смислове навантаження має зоровий образ “гине, гине в синіх хмарах слід по журавлях”. Цей образ символізує остаточне зникнення зв’язку з батьківщиною, втрату надії на повернення та духовну смерть емігранта.
8. Знайдіть в останньому куплеті метафору. Поясніть, як ви її розумієте.
Метафора: “мерехтить в очах безконечний шлях”. Це означає, що перед очима постає довга, виснажлива дорога життя на чужині, яка здається нескінченною та безнадійною.
9. Випишіть із вірша епітети. Прокоментуйте, якого емоційного забарвлення вони надають поезії.
Епітети: “сірим шнурком”, “безконечний шлях”, “синіх хмарах”.
Ці епітети надають поезії меланхолійного, сумного забарвлення. “Сірим” підкреслює тужливість, “безконечний” - безнадійність, “синіх” - холодність та віддаленість.
10. Виберіть прислів’я, які перегукуються за значенням із мотивом твору «Журавлі».
- За своїм краєм серце болить
- За рідним краєм і в небі сумно
- У чужій стороні й весна не красна
- Кожному мила своя сторона
11. У пісні ліричний герой, звертаючись до співрозмовника, називає його братом. Поміркуйте, чи про родинні стосунки тут ідеться.
Тут не йдеться про родинні стосунки. Слово “брат” означає побратим або земляк - людину, яка поділяє ту саму долю емігранта, розуміє біль розлуки з батьківщиною. Це звернення до всіх українців, які опинилися на чужині.
12. В одному з варіантів пісня починається такими словами: «Чуєш, брате мій…». Який із варіантів, на вашу думку, більш вдалий?
Варіант “Видиш, брате мій…” є більш вдалим, оскільки зорове сприйняття відльоту журавлів створює яскравішу картину та посилює емоційний вплив. Слово “видиш” одразу занурює читача в конкретну ситуацію спостереження за птахами.
13. Виконайте завдання одного з варіантів.
Варіант А. Есе за словами Василя Сухомлинського
Слова Василя Сухомлинського глибоко розкривають суть людської прив’язаності до рідної землі. Навіть птахи, які за природою є мандрівниками, відчувають тугу за місцем свого народження. Батьківщина - це не просто географічна точка на карті, а духовна основа нашого існування, де формується наша душа і характер. Теплий край може дати фізичний комфорт, але не може замінити емоційний зв’язок з рідною землею. Тому розлука з вітчизною завжди болюча, адже ми залишаємо частину себе там, де зробили перші кроки у житті. Ці слова особливо актуальні для розуміння пісні “Журавлі”, де образ перелітних птахів символізує долю українців-емігрантів, які змушені шукати кращої долі на чужині, але серцем завжди залишаються вдома.
Варіант Б. Враження від виконання Квітки Цісик
Виконання пісні “Журавлі” Квіткою Цісик має особливу емоційну силу, адже сама співачка була українкою, яка жила в США і глибоко розуміла біль розлуки з батьківщиною. Її голос передає всю тугу і ностальгію, закладену в словах Богдана Лепкого. Мелодійність та проникливість виконання підкреслюють трагічний настрій твору. Слухаючи цю пісню у виконанні Квітки Цісик, відчуваєш глибокий сум за всіма, хто змушений покинути рідний край. Її інтерпретація робить пісню ще більш пронизливою та зворушливою, адже в ній звучить справжній біль української душі на чужині.
14. Напишіть есе «Туга українців за рідним краєм сьогодні».
15. Знайдіть в інтернеті та послухайте пісні сучасних виконавців на слова вірша «Журавлі» Богдана Лепкого. Що, на вашу думку, спонукає молодь звертатися до твору, якому вже понад 100 років?
Молодь звертається до пісні “Журавлі” Богдана Лепкого з кількох причин. Універсальність теми туги за рідним краєм залишається актуальною в будь-які часи - сучасні українці, як і століття тому, змушені покидати батьківщину через війну, економічні труднощі або навчання за кордоном.
Емоційна сила твору глибоко зачіпає серця молодих людей, які самі відчувають біль розлуки з домом. Образ журавлів, що відлітають у далекі краї, резонує з досвідом мільйонів українців, які живуть або навчаються за межами України.
Патріотичне звучання пісні особливо важливе в умовах сучасних викликів, з якими стикається Україна. Молоді виконавці через цю пісню виражають свою любов до батьківщини та солідарність з тими, хто змушений жити на чужині.
Музична краса твору дозволяє сучасним артистам створювати нові аранжування, поєднуючи класичну поезію з сучасними музичними стилями. Це робить старовинний текст близьким для нового покоління слухачів.
Пісня стала своєрідним символом української ідентичності, який об’єднує покоління та нагадує про важливість збереження зв’язку з рідною землею, незалежно від того, де доводиться жити.