Skip to content

Ярослав Стельмах. Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера - ГДЗ 6 клас Заболотний 2023

Posted on:15 грудня 2023 р. at 00:00

Сторінка 180-181 (Розділ I - Розділ VI)

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Розгадайте зашифровану назву населеного пункту. Кого ви знаєте з його мешканців?

Зашифрована назва населеного пункту - “Юрківка”.

2. Учителька Ірина Семенівна загадала п’ятикласникам зібрати за літо колекцію

3. Розповідь у творі ведеться від імені

АНАЛІЗУЄМО

4. Визначте головних і другорядних героїв повісті «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера». Запишіть їх у зошит у дві колонки

Головні герої:

Другорядні герої:

5. Поясніть, чому Митько й Сергій так хотіли поїхати в село. Чи лише для того, щоб зібрати колекцію?

Митько і Сергій хотіли поїхати в село не лише для збору колекції, а й для вивчення та дослідження загадкового озера. Основною причиною було їхнє бажання вивчати природу, розкривати таємниці озера та з’ясувати причини появи дивних слідів і зникнення воронячих пір’їв. Їх також цікавив загадковий історичний зв’язок між селом і озером, що відображений у назві села “Юрківка”.

6. Як Митькові вдалося переконати Сергієвих батьків відпустити сина в село? Зачитайте, які аргументи використав хлопчик

Митько переконав батьків Сергія такими аргументами:

7. Яку історію про страшну істоту повідав хлопцям Василь Трош? Чому хлопчики так легко йому повірили? Що, на вашу думку, замислив Василь?

Василь Трош розповів про страшну істоту в озері - давнього монстра зі страшними пащами, який вимагає їжі та може вбити поглядом.

Хлопчики легко повірили через:

Можливо, Василь хотів, щоб хлопці не займалися дослідженнями чи не конкурували з ним у зборі колекції.

8. Проаналізуйте поведінку Сергія і Митька перед від’їздом у село та в першу ніч біля озера. Хто із друзів був лідером? А хто був більш поступливим? Обґрунтуйте свою відповідь

Спочатку Сергій був більш розсудливим лідером, а Митько - поступливішим. Але в першу ніч біля озера ролі змінилися: Митько став активнішим та ініціативнішим лідером, а Сергій - більш поступливим.

9. Які дії Митька й Сергія доводять, що друзі серйозно поставилися до свого задуму - знайти давнє чудовисько?

Так, Митько і Сергій продемонстрували низку дій, які вказують на їхню серйозність намірів та рішучість у пошуках легендарного чудовиська:

  1. Збір колекції як важлива наукова мета свідчить про їхню зацікавленість у вивченні природи.
  2. Ретельне дослідження Митьком усіх доступних джерел інформації демонструє здатність до аналізу та подолання труднощів.
  3. Переконливі аргументи Митька, що вразили батьків і дозволили поїхати в експедицію, вказують на його лідерські якості.
  4. Готовність хлопців присвятити весь свій час пошукам, долаючи невпевненість, свідчить про рішучість і відданість меті.
  5. Спільні цілі Митька і Сергія дозволяла їм підтримувати один одного в складних ситуаціях.

Отже, усі ці кроки демонструють серйозність намірів хлопців та їхню рішучість у знаходженні легендарного чудовиська. Вони проявили справжній науковий інтерес та завзятість.

10. Розкажіть, як хлопці утворили неологізм Митькозавр і як вони пояснювали походження назви села Юрківка. Чи свідчить це про їхню допитливість і кмітливість?

Хлопці утворили неологізм “Митькозавр” під час розмови про виїзд до села і знаходження загадкового чудовиська в озері. Митько і Сергій намагались знайти пояснення до цієї назви для села:

Ці пояснення вказують на допитливість та кмітливість хлопців, які намагаються знайти раціональні пояснення до назви села і пов’язувати її з природними науками. Хоча їхні припущення можуть бути невірними, це відображає їхню велику зацікавленість природою і прагнення розуміти навколишній світ.

11. Доведіть, посилаючись на текст, що Митько й Сергій:

Ось кілька характерних рис Митька і Сергія:

  1. Спостережливі - помітили дивні сліди біля озера, намагались розгадати загадкові події.
  2. З почуттям гумору - жартували з приводу назв “Юрківка” та “Митькозавр”.
  3. Винахідливі - вигадували різні цікаві версії та припущення щодо таємниці озера, шукали раціональні пояснення.
  4. Великі мрійники - вірили в існування чудовиська, мріяли про захопливі пригоди та відкриття, намагались здійснити мрії в експедиції.

Ці якості допомагали хлопцям у їхніх пошуках та пригодах. Вони демонстрували кмітливість, уяву та оптимізм.

12. Хтось із вас має підготувати за поданою схемою повідомлення про Сергія, а хтось - про Митька.

Митько

Сергій

13. Прочитайте уривок п’ятого розділу повісті від слів «Мовчить, - подумав я» до слів «Дивись, - тихо сказав він мені» (с. 176). Знайдіть і випишіть фразеологізми. Що вони означають? За потреби скористайтеся словником.

У наведеному уривку тексту я знайшов такі фразеологізми:

  1. “Так мені й треба” - це означає “я заслужив (покарання, догану і т.ін.)“.
  2. “Згорнувшись калачиком” - тобто щільно підігнувши ноги та обійнявши їх руками, подібно до калача.
  3. “Спати солодко” - міцно спати, спокійно.
  4. “Полізти в середину” - увійти всередину приміщення.
  5. “Стати/завмерти як укопаний” - раптово зупинитися на місці через здивування, переляк і т.ін.

Отже, тут використано п’ять фразеологізмів, що передають стан, дії та емоції персонажів. З їх допомогою автор яскравіше змальовує події та героїв твору.

МІРКУЄМО

14. Чи правильно зробили Сергій і Митько, що почали шукати в бібліотеці інформацію про невідому химеру лісового озера? Поясніть свою відповідь. Чи з користю для навчання пройдуть для хлопців літні канікули?

Сергій і Митько зробили правильно, коли почали шукати інформацію про невідому химеру лісового озера в бібліотеці. Це свідчить про їхню допитливість, бажання дізнатися більше і розкрити таємницю. Шукання інформації у бібліотеці допомагає розвивати навички пошуку та аналізу інформації, які можуть бути корисними для навчання. Літні канікули можуть бути використані не тільки для відпочинку, а й для самоосвіти й розвитку.

Таким чином, пошук інформації в бібліотеці веде до розвитку пізнавальних здібностей і може бути корисним для навчання, навіть під час літніх канікул.

15. Поясніть, чи небезпечним було те, що хлопці хотіли вистежити дивного звіра  самотужки. А як вчинили б ви, якби почули від когось, що нібито в сусідньому лісі водиться невідома тварина?

Бажання хлопців вистежити дивного звіра самотужки може бути небезпечним через ризик зіштовхнутися з невідомою і потенційно небезпечною твариною без необхідного досвіду і знань. Це може призвести до небезпеки для їхнього життя та безпеки навколишній.

Якщо я почув би від когось, що в сусідньому лісі водиться невідома тварина, я б відразу ж звернувся до відповідних органів чи експертів (наприклад, природознавців або ветеринарів), які мають досвід і знання щодо обставин. Поодинокі особи не повинні самостійно ризикувати зіткненням з невідомими тваринами через великий ризик для свого здоров’я і безпеки.

Звернення до професіоналів і фахівців є безпечнішим та розумнішим кроком у подібних ситуаціях.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

16. Знайдіть або пригадайте прислів’я, приказки, фразеологізми про дружбу, якими можна схарактеризувати взаємини головних персонажів повісті Ярослава Стельмаха. Наприклад: 1. Добре тому жити, хто вміє дружити. 2. Дружба - як дзеркало: розіб’єш - не складеш

Сторінка 193-195 (Розділ VII - Розділ IX)

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Кому з персонажів повісті належить зображене на малюнках?

Тромбон (музичний інструмент) - це, імовірно, власність дядька Гната, якого прозвали Фа-Дієзом, бо він постійно грав на тромбоні.

Курка - це та сама курка, яку хлопці викрали і прив’язали біля озера, щоб приманити чудовисько.

Книга з зоології - це одна з книжок, які Митько та Сергій узяли в бібліотеці, досліджуючи таємницю озера.

Велосипед - імовірно, належить Василю Трошеві, який хизувався, що є майстром велоспорту.

Бідон - це бідон з молоком, яке бабуся передала хлопцям і яке дід Трохим приніс їм у ліс.

Тож мої припущення такі. Якщо є помилки, будь ласка, виправте мене.

2. Установіть відповідність

3. Сам себе пошив у дурні

АНАЛІЗУЄМО

4. Розіграйте за особами один із запропонованих уривків твору, намагаючись інтонацією, мімікою, жестами передати почуття, настрої, характери персонажів. Чи можна на прикладі цих діалогів стверджувати, що Я. Стельмах був майстром гумору?

Уривок 1

Митько: (радісно, з жартом) Думки читаєш!

Сергій: (здивовано) Ну звісно, я ж тобі кажу, що раніше ніколи такого не було.

Митько: (гумористично) Так може, це вже реальність читає думки? Якщо так, то це навіть цікаво!

Сергій: (сміючись) Ну хто знає, може, насправді все можливо.

Митько: (жартом) А якби коза? Ото б намучились!

Уривок 2

Сергій: (з сумнівом) А може, Митю, то все вигадки?

Митько: (весело) А ти такий скептик! Нічого, скоро переконаємося.

Сергій: (жартом) Так, тільки якщо ця потвора мене не з’їсть.

Митько: (сміючись) Воно й мене разом із ліхтариком проковтнуло б!

Ярослав Стельмах - вправний майстер гумору в літературі. У наведених уривках діалогів він демонструє це, створюючи жваві жарти між персонажами. Їхній легкий обмін дотепними жартами розважає читача. Так автор досягає комічного ефекту, втілюючи почуття гумору у творі. Діалоги сповнені оптимізму і веселощів - це яскрава риса письменницької майстерності Стельмаха.

5. Як ви вважаєте, родичі хлопчиків зовсім не контролювали поведінку Сергія і Митька в селі чи робили це ненав’язливо й непомітно? Підтвердьте свої думки фрагментами з тексту

З тексту можна зробити висновок, що родичі Сергія і Митька, здається, не дуже суворо контролювали їхню поведінку в селі. їхні дії та пригоди були сприйняті як дитячі розваги, інколи навіть гумористичні.

Приклади з тексту, які підтверджують це:

За цими фрагментами можна сказати, що родичі хлопчиків, можливо, не нав’язували суворих правил і дозволяли їм досліджувати світ та мати розваги відповідно до власного бажання.

6. Доведіть, що обидва хлопчики в певних епізодах твору навіть дуже боялися химери лісового озера, але мужньо переборювали свій страх

Герої твору, хлопчики Сергій та Митько, проявляють справжню мужність, попри страх перед загадковою істотою з лісового озера.

Спочатку, помітивши дивне створіння у воді, вони відчувають жах. Коли Василь починає кричати про допомогу, хлопці тремтять від страху. Однак їхня сміливість бере гору - вони вирішують розгадати таємницю.

Наближаючись уночі з ліхтариком, герої знову охоплені тривогою. Проте вирішальний момент виявляє їхню відвагу - Митько кидає у чудисько камінь, Сергій підтримує його.

А коли розкривається правда, що то був Василь, хлопці проявляють співчуття і мужність. Вони рятують хлопчика, долаючи власний страх.

Отже, попри пережитий жах, головні герої твору демонструють рішучість і сміливість, що є ознакою справжньої мужності

7. Знайдіть у тексті й зачитайте опис чудовиська. Яке враження воно справило на хлопців?

У тексті опис художньої істоти наведено на таких рядках:

“Водою пливло щось надзвичайне, неймовірне й дуже доісторичне. На поверхні видніла лише голова, але що то була за голова! О! Яка то була голова! Здоровецька, темно зелена, лискуча й бридка. Ось потвора повернулась до нас, і блимнули червонясто два великі ока. Між ними стирчав хижий ріг. З напіврозкритої пащі виглядали гостренні білі зуби.”

Ця істота справила на хлопців враження страху та жаху. Була ця істота настільки жахливою, що хлопці спочатку боялися її надзвичайно.

8. Перекажіть епізод, у якому друзі проявили справжній героїзм. Заради кого вони ризикували життям?

Епізод, в якому друзі проявили справжній героїзм, відбувся, коли вони ризикували життям заради Василя, якого химера лісового озера втягнула під воду. Після того, як Василь потрапив до озера, він викинув голову на поверхню води та закликав на допомогу. Митько та Сергій відразу ж відважилися допомогти йому, взяли каменюку і пожбурили її в голову істоти, яка тримала Василя під водою. Вони звільнили Василя і вилягли його на сушу, проявивши справжній героїзм і ризикуючи своїми життями, щоб врятувати товариша.

9. До яких хитрощів удавався Василь Трош, щоб покепкувати з хлопців. Висловіть свою позицію щодо такої поведінки підлітка

Василь Трош вдавався до різних хитрощів, щоб пожартувати з хлопців. Він вигадував неіснуючих фантастичних істот, створював помилкові сліди та підказки, щоб збити їх з пантелику. На мою думку, така поведінка є не зовсім етичною. З одного боку, це можна розглядати як невинні дитячі жарти. Проте з іншого боку, обманювати інших задля власної розваги та зловживати їхньою довірою і наївністю є неправильним. Такі вчинки можуть зашкодити стосункам між людьми.

10. Чи виявився Василь вдячним Сергійкові й Митькові за порятунок? Поясніть свою відповідь

Ні, Василь не виявив вдячності своїм рятівникам. Після того, як Сергійко і Митько врятували його з небезпеки, він лише пожартував з цього приводу. Також він висміяв їхню наївність за те, що повірили в його вигадки. Отже, своєю поведінкою Василь Трош продемонстрував невдячність і брак поваги до тих, хто йому допоміг.

11. Як відреагував Митько, коли дізнався, що Василь їх обманював? Знайдіть і зачитайте відповідний епізод твору. Чому хлопчик вважає, що Василь сам себе пошив у дурні, та чому саме йому подякував за цікаві канікули?

Митько розгнівався і почав критикувати Василя, коли дізнався про обман. Василь пояснює, що влаштував цю жартівливу таємницю, щоб розвеселити хлопчиків і зробити їхні канікули цікавими.

Ось відповідний уривок з тексту:

”Митько розрозлетівся. Він розвернувся до Василя:

— От як ти смієш!

— Це був жарт, — виправдовувався Василь. — Я думав, ви зразу вгадаєте.

Сергій враз бачив світло над головами друзів:

— Митько, це був жарт, смішка. А ти так навіть не посміхнувся, не розгубився, а гнів та ненависть була на обличчі.

— Та що за жарт? — проревів Митько, а його обличчя перебралося в зелену одвертого страху.

— Ну, а якби страху боялися, ти б мене в болото не закидали?

— Ой, Васю, мені б не жартувати на цю тему. Але ж ви б могли загинути!

— Але ж це жартування, і василята були вдома.

— Василята, це ти про нас? В нас є імена. Василь, ти б зміг затриматися під водою хоча б хвилину?

— Та не знаю я, не знаю…

Митько був дуже схвильований:

— Та ти навіть не знаєш, як ти виглядаєш під водою. Ти зовсім не подумав, що це жарт не для нас. Все ж, ти ж бачиш, ми діти і маємо велику уяву… і горло.

— То чому ж ви вважаєте, що я сам себе пошив у дурні?

— От за це й спасибі тобі, Васю. Ти вирішив приколотися, розшарувати нас і вдавати чудовисько, але хто тобі заборонив істотно змінити наше ставлення до тебе?”

Митько виразив своє незадоволення і розчарування в Василі за його неправдивий жарт, і водночас він відзначив, що це жарт був не для них, але все ж пізніше виразив свою вдячність Василю за цікаві канікули, адже завдяки йому вони відкрили для себе новий і захопливий світ.

12. Які події в тексті повісті - звичайні, а які - пригодницькі?

В тексті повісті можна виділити як звичайні, так і пригодницькі події.

Звичайні події:

  1. Початок повісті, де дід Трохим розповідає хлопцям про фізичні та біологічні закономірності, а також зустріч із сільськими жителями.
  2. Митькові і Сергію надавали позитивні й негативні домашні завдання.

Пригодницькі події:

  1. Зустріч хлопців із Василем Трошем, який розпочав пригоди в повісті, представивши їм різні загадкові події і заганяючи їх у пригоди.
  2. Василь створив образ химери в лісовому озері, що стало справжньою пригодою для Митька і Сергія.
  3. Хлопці ризикнули своїм життям, спробувавши боротися зі страшною химерою, яка виявилася інсценівкою Василя.
  4. Митько і Сергій відкрили для себе нові сторінки зоології та природи внаслідок пригоди з химерою.
  5. Закінчення повісті, коли хлопці зважились вдатися до нових пригод.

13. Яких помилок, на вашу думку, припустилися Сергій і Митько в описаних нижче ситуаціях? Сформулюйте свої рекомендації щодо безпечної поведінки.

Отже, на мою думку, Сергій і Митько припустилися таких помилок:

  1. Знайшовши курінь, Митько міг наразитися на небезпеку, бо невідомо, чи не ховаються там змії, чи інші тварини. Не можна просто так штрикати палицею в купу гілля та сіна. Рекомендую обережніше обстежувати незнайомі місця та уникати зайвого ризику.
  2. Копати глибокі ями на лісових стежках і дорогах - небезпечно для інших людей і тварин, які можуть туди впасти і травмуватися. Раджу не чинити перешкод на лісових шляхах.
  3. Намагатися сфотографувати чи впіймати невідому лісову тварину самотужки - дуже ризиковано, бо не зрозуміло, як вона може зреагувати. Краще триматися трохи далі й повідомити про неї дорослих.

Загалом хлопцям варто бути обережнішими та не наражати себе й інших на небезпеку під час лісових пригод. Безпека - понад усе!

14. Хтось із вас має створити гроно «Образ Сергія», а хтось - «Образ Митька»: доберіть і запишіть якомога більше слів, які характеризують вашого героя. Зіставте свої записи. Що спільного ви помітили?

Гроно ”Образ Сергія”:

Гроно ”Образ Митька”:

Спільне:

Обидва герої є допитливими, відважними та приязними. Вони відкриті до нових ідей та можливостей і винахідливо шукають розвагу та пригоди.

15. Визначте елементи сюжету повісті «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера»

Зав’язка:

Сергій та Митько приїжджають на літні канікули до бабусі й дідуся в мальовниче село Юрківка. Вони плекають надію на цікаве та пригодницьке літо.

Розвиток дії:

Хлопці зустрічають свого старого знайомого Василя Троша. Він розповідає їм легенду про жахливу істоту, що живе в лісовому озері. Зацікавлені, друзі вирішують розкрити її таємницю. Проникаючи у печеру біля водойми, вони потрапляють у небезпеку.

Кульмінація:

Хлопці потрапляють у небезпеку, коли химера виходить з води й переслідує їх. Вони змушені рятуватися від химери, використовуючи різні засоби, включаючи камені та палки

Розв’язка:

З’ясовується, що то був переодягнений Василь. Він лише жартував, аби розважитися та провчити хлопців за їхню допитливість і довірливість. Пригода стає гарним уроком для Сергія та Митька.

МІРКУЄМО

16. Що таке, на вашу думку, справжня дружба? Чи була вона такою між Митьком і Сергієм? Відповідь поясніть

На мою думку, справжня дружба - це безкорисливі стосунки між людьми, засновані на взаємній повазі, довірі, підтримці та спільних інтересах.

Між Митьком і Сергієм, героями повісті “Митькозавр із Юрківки”, я бачу саме таку дружбу. Хлопці добре розуміють один одного, їм комфортно у компанії один одного, вони готові разом переживати пригоди, підтримувати задуми один одного.

Коли Сергій заснув під час варти біля озера, Митько, звичайно, розсердився, але потім вкрив товариша ковдрою, не будив. Коли Митько хотів кинутися в озеро до чудовиська, Сергій стримував його, піклуючись про безпеку.

Отже, хлопці ставляться один до одного з повагою, а їхні стосунки ґрунтуються на спільних інтересах, довірі та турботі. Це і є ознаки справжньої дружби.

17. Чи зрозуміли ви, читаючи повість Я. Стельмаха, яким могутнім буває влучне слово? Спробуйте підтвердити цю думку прикладами з власного досвіду

Так, в повісті ”Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера” видно, як влучні слова можуть вплинути на ситуацію та настрій персонажів. Наприклад, уривок, де Сергій та Митько говорять про діда Трохима, свідчить про те, як влучно обрані слова можуть викликати сміх та додати гумору до ситуації.

З власного досвіду можна сказати, що влучне слово може підсилити або покращити спілкування, а також врегулювати конфлікти. Важливо обирати слова обдумано, щоб вони не завдали шкоди взаєминам та не спричинили конфліктів. Здатність вміло користуватися словами - це важлива навичка, яка допомагає в буденному житті, в роботі та у взаємодії з іншими людьми.

18. Виберіть із поданого переліку характеристики, які є спільними для кожної пари персонажів із таких творів: «Федько-халамидник» (В. Винниченко) та «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера» (Я. Стельмах)

За поданим переліком характеристик, спільними для обох пар персонажів з творів ”Федько-халамидник” (В. Винниченко) і ”Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера” (Я. Стельмах) є наступні:

Обидві пари персонажів проявляють товариськість, відвагу, готовність ризикувати для допомоги іншим і володіють дотепністю.

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

19. Якою ви уявляєте химеру лісового озера? Намалюйте цього дивного звіра на папері або зробіть це за допомогою фотомонтажу чи комп’ютерної графіки

химера лісового озера

20. Уявіть, що біля лісового озера, змальованого в повісті Ярослава Стельмаха, одночасно зустрілися шестеро персонажів:

Ява, Павлуша («Тореадори з Васюківки») Санько, Грицик («Джури козака Швайки») Митько, Сергій («Митькозавр із Юрківки…»)

Які пригоди могли б із ними трапитися? Що хлопці вигадали б? Які історії кожен повідав би про себе?

В уявній зустрічі шестеро персонажів Ярослава Стельмаха біля лісового озера, можна уявити, що кожен з них приніс би частинку свого світу, своєї історії і своїх пригод, в результаті чого виникла б досить колоритна і захоплююча історія.

Уявімо, що це був теплий літній день, і кожен з хлопців прийшов до озера, щоб утекти від літньої спеки та знайти трохи пригод. Вони зустрілися випадково, але швидко зрозуміли, що разом їм буде набагато веселіше.

Ява і Павлуша з “Тореадорів з Васюківки” могли б вигадати ігри на воді, організувавши потішні змагання на швидкість чи спритність, використовуючи саморобні плоти чи човни.

Санько і Грицик з “Джур козака Швайки” внесли б у пригоди елемент козацького духу, організувавши пошуки скарбу, який, за їхніми словами, міг би бути захований десь на березі озера або на невеличкому острівці посередині водойми.

Митько та Сергій з “Митькозавра із Юрківки” могли б внести елемент наукової фантастики у їхні пригоди, запропонувавши побудувати водний телескоп для спостереження за водними створіннями або вигадати історію про давнього водного монстра, який нібито живе в глибинах озера.

Кожен з хлопців міг би розповісти свою історію:

Пригоди могли б закінчитися великим багаттям біля озера, де кожен з хлопців ділився б своїми найкращими історіями, поки сутеніло, і вони влаштували б нічний похід або наметовий табір поруч з водою, де вони могли б продовжити свої пригоди під зірками.