1. Розгадай ребус. Які дві пори року зашифровано?
Весна. Літо
2. Чи виконують такі пісні у твоєму місті / селі? Спробуй разом з однокласниками / однокласницями виконати рухи під цю гаївку
У нашому місті / селі такі пісні не дуже часто виконують. Але ми з однокласниками можемо спробувати виконати рухи під цю гаївку - це було б цікаво!
3. Випиши в зошит ужиті у веснянці та гаївці пестливі слова. Як можна пояснити, чому їх так багато використано?
У веснянці та гаївці пестливі слова використовуються для створення ліричного, ніжного настрою, який відображає радість та веселощі від приходу весни.
Ось слова з пестливими суфіксами, які я виписав із текстів:
- Зимонька
- Літечко
- Веселенько
- Возочку
- Човночку
Їх багато, бо це пісні про прихід весни і тепла після холодної зими. Вони сповнені радості і ніжності, тому в них і використовуються слова з пестливими суфіксами.
4. Які засоби образності використано у веснянці «Благослови, мати, весну зустрічати» і в гаївці «Кривий танець»?
У “Благослови, мати” використано:
- анафору (повтор слів на початку рядків) - “Благослови, Мати…“;
- рефрен (приспів) - “Зимонька в Возочку, Літечко в Човночку”.
В “Кривому танці” теж є рефрен - рядки, які повторюються: “двічі”.
5. Накресли схему і порівняй, визначивши особливості жанру, веснянки та гаївки.
Веснянки та гаївки - це традиційні українські обрядові пісні, які виконуються навесні. Веснянки - це ширший жанр, який включає в себе пісні, що співаються з початку весни й протягом усього весняного періоду. Вони мають закличний характер і пов’язані з магічним закликанням весни, відродженням природи та початком нового життя. Гаївки ж є різновидом веснянок, які виконуються в особливий час - під час великодніх свят. Вони супроводжуються обрядовими дійствами, іграми та танцями й відображають радість весни та Воскресіння Христового.
Особливості веснянок полягають у тому, що вони мають магічне значення і виконуються з метою закликання весни, тепла, родючості землі та доброго врожаю. Веснянки можуть включати звертання до птахів, прохання принести різні дари та життєві блага. Гаївки ж, будучи частиною веснянок, відзначаються особливими обрядами, які відбуваються в період Великодня, і відображають християнські традиції.
Веснянки та гаївки виконуються зазвичай у колективі, часто з танцями та іграми, і є важливою частиною української культурної спадщини. Вони відіграють важливу роль у збереженні національних традицій та ідентичності.
Якщо говорити про схему, то вона може належати музичній композиції або до хореографічного розташування учасників під час виконання танців, що супроводжують веснянки та гаївки.