Skip to content

Тетяна Майданович "О Україно! Божий білий цвіт!" - відповіді

Posted on:17 квітня 2025 р.

1. Що вас зацікавило у віршах Тетяни Майданович?

У віршах Тетяни Майданович мене зацікавила особлива музичність, яка створюється завдяки ритму, римі та повторам віршованих рядків. Також вражає її щира любов до України, яку вона передає через яскраві образи та порівняння. Цікаво, що поетеса почала писати ще в шкільні роки, складаючи казки, а потім створювала вірші, які згодом покладені на музику.

2. Які ознаки характеризують патріотичну лірику?

Патріотична лірика — це ліричні твори, у яких головним мотивом є патріотичні почуття ліричного героя: любов до рідного краю, Батьківщини; захоплення мовою, національною історією, культурою, символами, традиціями; відданість своєму народові й готовність захищати свою країну.

3. Які мотиви притаманні ліриці Тетяни Майданович?

Ліриці Тетяни Майданович притаманні мотиви захоплення красою і багатствами України, збереження цієї краси для майбутніх поколінь. У центрі її патріотичної лірики — образ сучасної України. Вона милується пречистими небесами, розкішними чорноземами, найкращими піснями, які вважає даром Всевишнього.

4. Яких ще авторів/авторок патріотичної лірики ви знаєте?

Я знаю таких авторів патріотичної лірики як Тарас Шевченко, Леся Українка, Василь Симоненко, Ліна Костенко, Володимир Сосюра, Андрій Малишко, Дмитро Павличко.

5. Виразно прочитайте поезію Тетяни Майданович. Визначте головний її мотив.

Головний мотив поезії “О Україно! Божий білий цвіт!” — це турбота про майбутнє України, про дітей, які продовжуватимуть традиції та захищатимуть країну. Авторка підкреслює, що саме діти зберігатимуть українські пісні, традиції хліборобства та народних ремесел.

6. Які засоби художньої виразності використовує авторка, описуючи Україну? На чому наголошує

Авторка використовує епітети (“Божий білий цвіт”, “пречисті небеса”, “розкішні чорноземи”), порівняння, метафори (“душі сонячні співають”). Вона наголошує на неповторній красі України, її багатствах (природних і культурних) та необхідності захисту від ворогів (“Дай вистоять проти орди — й сьогодні!”).

7. Напишіть коротке есе «Бути українцем/українкою — це…»

Бути українцем — це відчувати серцем красу рідної землі. Це прокидатися вранці й радіти пречистим небесам, дивуватися розкішним чорноземам, що дарують нам щедрі врожаї. Це вміти цінувати найкращі пісні, які створив наш народ. Бути українцем — це знати свою історію, пам’ятати про подвиги наших предків, які боронили рідну землю від ворогів. Це вміти ліпити глечики, малювати писанки й готувати смачний коровай. Бути українцем — це берегти свою мову, гордитися нею і передавати її своїм дітям. Бути українцем — це любити свою країну так щиро, як можуть любити лише діти, і бути готовим захищати її у скрутні часи. Це вірити в щасливе майбутнє України й робити все, щоб наша держава розквітала, як Божий білий цвіт.

8. Послухайте пісні про Україну. Які емоції у вас вони викликають? Чи близькі вам почуття ліричних героїв?

Коли я слухаю пісні про Україну, відчуваю гордість і радість, що я українець. Пісні наповнюють моє серце теплом і любов’ю до рідної землі. Іноді мелодії бувають сумними, і тоді я відчуваю біль за долю України, яка пережила багато випробувань. Чимало пісенних текстів звеличують красу нашої природи — і я ніби бачу перед собою безкраї поля, синє небо, квітучі сади.

Почуття ліричних героїв мені дуже близькі. Я так само як і вони, дивуюся красі української природи, захоплююся мелодійністю рідної мови, пишаюся мужністю наших захисників. Пісні допомагають мені краще розуміти, що означає любити свою Батьківщину, і надихають берегти українські традиції. Коли слухаю сучасні пісні про війну, відчуваю біль, але водночас і надію, що ми подолаємо всі випробування.

Домашнє завдання

1. Підготуйте мультимедійну презентацію або колективне повідомлення «Патріотична лірика українських поетів».

Патріотична лірика українських поетів

Вступ

Патріотична лірика посідає особливе місце в українській літературі. Вона відображає історичний шлях народу, його прагнення до незалежності, любов до рідної землі та мови. Українські поети різних епох створили потужний пласт патріотичної поезії, яка надихає та об’єднує націю.

Класики української патріотичної лірики

Тарас Шевченко (1814-1861)

Тарас Шевченко — основоположник нової української літератури та національного відродження. Його поезії сповнені глибокої любові до України та її народу.

Уривок з вірша “Заповіт”:

Іван Франко (1856-1916)

Іван Франко у своїх творах палко закликав до національного відродження, боротьби за свободу і соціальну справедливість.

Уривок з поеми “Мойсей”:

Уривок з вірша “Не пора”:

Леся Українка (1871-1913)

Творчість Лесі Українки просякнута ідеями національного визволення та боротьби проти гноблення.

Уривок з вірша “Contra spem spero!”:

Уривок з вірша “І ти колись боролась, мов Ізраїль”:

Поети XX століття

Василь Симоненко (1935-1963)

Василь Симоненко — один із найяскравіших представників покоління “шістдесятників”, чия творчість стала символом національного відродження.

Уривок з вірша “Задивляюсь у твої зіниці”:

Василь Стус (1938-1985)

Творчість Василя Стуса — це протест проти поневолення української нації, заклик до боротьби за національні права і свободи.

Уривок з вірша “О земле втрачена, явися!”:

Сучасна патріотична лірика

Сергій Жадан (нар. 1974)

Сергій Жадан — один із найвідоміших сучасних українських поетів, у творчості якого національні теми набувають нового звучання.

Оксана Забужко (нар. 1960)

Поезія Оксани Забужко сповнена громадянської позиції та глибоких роздумів про українську ідентичність.

Уривок з вірша “Рядок з автобіографії”:

Патріотична лірика періоду російсько-української війни

З 2014 року, після Революції Гідності та з початком російської агресії, в українській літературі з’явилась нова хвиля патріотичної лірики, що відображає сучасні реалії боротьби українського народу за свободу та незалежність.

Борис Гуменюк (нар. 1965)

Поет-воїн, учасник російсько-української війни.

Уривок з вірша “Вірші з війни”:

Любов Якимчук (нар. 1985)

Поетеса родом з Донбасу, у своїх віршах відображає трагедію війни на сході України.

Уривок з вірша “Абрикоси Донбасу”:

Висновки

Українська патріотична лірика є важливою складовою національної культури та ідентичності. Вона відображає багатовікову боротьбу українського народу за свободу, незалежність і гідне місце серед інших народів світу. Від класиків до сучасників, українські поети своїми творами надихають, об’єднують і підтримують національний дух у найскладніші часи історії України.