Skip to content

Тарас Шевченко. Розрита могила - Яценко

Posted on:7 серпня 2024 р. at 00:00

Поміркуй!

Яке враження справила на тебе поезія? Над якими запитаннями спонукала замислитися?

Поезія “Розрита могила” справила на мене сильне емоційне враження. Вона змусила замислитися над трагічною долею України, страждання якої Шевченко передав через образ матері. Вірш спонукав задуматися над такими питаннями: чому Україна опинилася в такому важкому становищі? Хто винен у її бідах? Як можна змінити ситуацію на краще?

Пригадай соціально-побутові, патріотичні пісні, у яких є діалоги сина та матері. А між ким відбувається уявний діалог у вірші Т Шевченка «Розрита могила»?

У багатьох народних піснях є діалоги між матір’ю та сином, наприклад, у піснях про від’їзд козака на війну. У вірші Шевченка “Розрита могила” відбувається уявний діалог між ліричним героєм (сином) та Україною (матір’ю). Син звертається до матері-України із запитаннями, а вона відповідає, розповідаючи про свої страждання.

Що бентежить душу ліричного героя?

Душу ліричного героя бентежить тяжка доля України. Він бачить, як його Батьківщину грабують і нищать загарбники (“За що тебе сплюндровано, За що, мамо, гинеш?”). Героя турбує, що українці втрачають свою ідентичність, стають “перевертнями” і допомагають ворогам. Його непокоїть руйнування історичних пам’яток - могил предків. Усе це викликає в ліричного героя глибокий біль за долю рідного краю.

Поміркуй!

Які життєві події та роздуми автора стали поштовхом для написання вірша «Розрита могила»

Поштовхом для написання вірша “Розрита могила” стала подорож Тараса Шевченка Україною у 1843 році. Під час мандрівки поет на власні очі побачив тяжке становище українського народу під гнітом Російської імперії та розкопування давніх могил (курганів) російськими археологами. Особливо його вразив розорений великий курган біля села Лихачівки на Полтавщині.

Яких історичних постатей зображено в поезії? Як митець оцінює їхню діяльність?

У поезії згадується історична постать Богдана Хмельницького. Шевченко негативно оцінює його діяльність, зокрема укладення угоди з Московщиною у 1654 році, яка призвела до поневолення України. Поет називає гетьмана “нерозумним сином” і вкладає в уста України-матері слова: “Ой Богдане, Богданочку, Якби була знала, У колисці б задушила, Під серцем приспала”.

«Розрита могила» побудована у формі уявного діалогу ліричного героя-сина й України-матері. Яким описує Україна-мати минуле та сучасне (для Т Шевченка) життя нашого народу? Як змінюються її переживання протягом розповіді? Процитуй відповідні рядки.

У діалозі Україна-мати спочатку згадує славне минуле, коли вона “панувала… На широкім світі”. Потім описує сучасне (для Шевченка) становище: “Степи мої запродані Жидові, німоті, Сини мої на чужині, На чужій роботі”. Переживання України-матері змінюються від гордості за минуле до болю і розпачу за сучасне.

Визнач головний образ твору. Який його символічний зміст?

Головним образом твору є розрита могила. Це символ пограбованої й сплюндрованої України, наруги над її історичною пам’яттю та національними святинями. Водночас могила символізує славне минуле, яке намагаються знищити загарбники.

Поміркуй!

Роздивися репродукцію картини. Які образи вдалося поєднати художнику? Як вони перегукуються зі змістом поезії «Розрита могила»?

Роздивившись репродукцію картини Олега Шупляка, можна виділити такі поєднані образи:

  1. Кобзар - центральна фігура картини, яка одночасно формує обриси обличчя Тараса Шевченка.
  2. Український пейзаж - видно дніпровські кручі, степ, дерева, що створюють тло картини.

Ці образи перегукуються зі змістом поезії “Розрита могила” наступним чином:

  1. Образ Кобзаря символізує голос народу та самого Шевченка, який у вірші звертається до України-матері та розповідає про її страждання.
  2. Український пейзаж відображає образ України, до якої звертається поет на початку вірша: “Світе тихий, краю милий, Моя Україно”.
  3. Поєднання цих образів в одне обличчя Шевченка може символізувати нерозривний зв’язок поета з Україною, його біль за її долю, що є головною темою вірша “Розрита могила”.
  4. Загальний настрій картини - задумливий і дещо сумний - відповідає тону поезії, в якій автор з болем описує страждання України.

Таким чином, художнику вдалося візуально передати ключові образи та настрій Шевченкової поезії, створивши багатошарову композицію, що спонукає глядача до роздумів про долю України та творчість Кобзаря.

Підсумуй!

Чи актуальною нині є поезія Т. Шевченка «Розрита могила»? Об ґрунтуй свої міркування.

Ось мої міркування:

  1. Патріотизм та любов до України. Шевченко звертається до України як до матері, висловлюючи глибоку любов до Батьківщини. Це почуття важливе і сьогодні, коли наша країна бореться за свою незалежність.
  2. Критика зрадництва. Поет засуджує “перевертнів”, які зраджують свій народ. На жаль, і в сучасній Україні є люди, які ставлять особисті інтереси вище інтересів держави.
  3. Збереження історичної пам’яті. Образ розритої могили символізує нищення нашої історії та культури. Сьогодні ми також повинні берегти свою спадщину та протистояти спробам її знищення.
  4. Заклик до єдності. Шевченко закликає українців об’єднатися заради майбутнього країни. Ця ідея надзвичайно важлива в умовах сучасних викликів, з якими стикається Україна.
  5. Віра в краще майбутнє. Попри сумний тон вірша, у ньому відчувається надія на відродження України. Ця віра надихає і сучасних українців у боротьбі за свободу та незалежність.

Отже, хоча вірш був написаний майже 200 років тому, порушені в ньому теми залишаються актуальними. “Розрита могила” спонукає нас замислитися над долею України, нашою відповідальністю за її майбутнє та важливістю збереження національної ідентичності.