Skip to content

Сергій Плачинда "Богатирська застава" - відповіді

Posted on:15 квітня 2025 р.

1. Чим запам’яталося вам дитинство Сергія Плачинди?

Дитинство Сергія Плачинди запам’яталося йому великим горем: воно припало на Голодомор і Другу світову війну. Проте він не втратив любові до світу і людей. Мати, щоб відволікти його від голоду, розповідала казки й легенди про Вирій, Білобога і Чорнобога.

2. Звідки зацікавленість письменника українською міфологією?

Зацікавленість українською міфологією виникла ще з дитинства, коли мама розповідала Сергію казки й легенди. Пізніше, навчаючись у Київському університеті, він шукав інформацію про ці міфи у різних джерелах і присвятив дослідженням української давнини своє життя.

3. Визначте тему оповідання «Богатирська застава» С. Плачинди.

Тема оповідання — мужнє протистояння білгородців печенігам і мудрість воїна Будимира, завдяки якій місто вистояло під облогою ворогів.

4. Звідки взято епіграф твору? Хто автор цих слів? Якою мовою він написаний?

Епіграф до твору взято з літопису «Повість минулих літ». Автор — літописець Нестор. Епіграф написаний старослов’янською мовою.

5. Про які події розповідається в «Богатирській заставі»? Коли вони відбувалися?

В оповіданні розповідається про облогу міста Білгород печенігами, коли місто опинилося на межі голоду. Події відбувалися в часи князя Володимира, приблизно кінець X.

6. Складіть план для стислого переказу оповідання «Богатирська застава».

  1. Облога Білгорода печенігами.
  2. Будимир на варті, спогади про минулі бої.
  3. Голод у місті, нарада старійшин, вирішують здатися печенігам.
  4. Пропозиція Будимира не здаватися і його план порятунку.
  5. Збір зерна, приготування киселю і сити.
  6. Обман печенігів: показ колодязів із їжею.
  7. Відступ печенігів, радість білгородців.

7. Доведіть, що це історичне оповідання.

Оповідання «Богатирська застава» засноване на реальних подіях з історії Київської Русі, описаних у літописі «Повість минулих літ». У творі згадуються історичні особи (князь Святослав, князь Володимир), реальні племена (печеніги), а також події, які відбувалися в Х столітті. Автор використовує історичні деталі, побут, звичаї та мову того часу.

8. Випишіть незрозумілі слова і з’ясуйте їхнє значення. Які з них вам траплялися в інших творах?

Деякі з цих слів (наприклад, віче, гривна, лодія, каган, волхв, ромеї) трапляються на уроках історії.

9. Хто такий Будимир? Охарактеризуйте цього персонажа, створіть таблицю за зразком і заповніть її.

ХарактеристикаБудимир
ЗовнішністьСтарий, сива голова, обрубок правої руки (десниці), худе обличчя з сивою щетиною, чорні очі, чередницька шапка-ковпак
Основні риси характеруМудрий, кмітливий, мужній, рішучий, турботливий, досвідчений, патріотичний
Поведінка і настрій Будимира перед прийомом послівЗбуджений, рішучий, сповнений тривоги за місто, не хоче здаватися, шукає вихід
Почуття Будимира після облоги БілгородаРадість, полегшення, гордість за перемогу, турбота про людей
Ставлення молодших захисників до БудимираПоважають, слухаються, довіряють, вважають авторитетом
Ставлення Будимира до печенігівНенавидить, зневажає, вважає ворогами, не хоче здаватися
Ставлення Будимира до білгородцівЛюбить, турбується, готовий ризикувати заради порятунку, відчуває відповідальність

10. Підберіть до оповідання прислів’я і приказки, які найвлучніше відповідають темі й змістові твору.

11. Поміркуйте, в який спосіб можна захищати Батьківщину від ворогів. Завдяки чому білгородці перемогли печенігів? Чи можна назвати Будимира й захисників застави героями?

Батьківщину можна захищати мужністю, єдністю, розумом, кмітливістю, підтримкою одне одного, а також вірою у перемогу. Білгородці перемогли печенігів завдяки мудрості Будимира, спільним діям і хитрості — вони змогли обдурити ворога, показавши, що мають їжу, і змусили печенігів відступити. Будимира й захисників застави можна назвати героями, бо вони не здалися, проявили відвагу, винахідливість і врятували місто.

12. Чи можна назвати Будимира патріотом? Яким, на вашу думку, має бути патріот? Чи вважаєте себе патріотом/патріоткою? Обґрунтуйте свою відповідь.

Будимира можна назвати патріотом, бо він любить рідне місто, дбає про людей, готовий ризикувати собою заради Батьківщини, не зраджує своїх і не здається ворогам. На мою думку, патріот — це людина, яка любить свою країну, поважає її історію, допомагає іншим, захищає рідну землю і не байдужа до її майбутнього. Я вважаю себе патріотом/патріоткою, бо люблю Україну, цікавлюся її історією, підтримую своїх і хочу, щоб наша країна була сильною та незалежною.

13. Розгляньте на карті Київщини місце розташування давнього міста Білгорода (тепер — селище Білогородка). Що ви знаєте з історії про нього? Чому його називають богатирською заставою Києва?

Давній Білгород (тепер — селище Білогородка) розташований на заході від Києва, на річці Ірпінь. Це місто було важливою оборонною фортецею, яка захищала підступи до Києва від кочівників і ворогів. Його називають богатирською заставою Києва, бо саме тут часто відбувалися героїчні бої, а мешканці міста не раз проявляли мужність і винахідливість у боротьбі з ворогами.

Домашнє завдання

1. Уявіть себе режисером/режисеркою. Які кадри фільму за мотивами оповідання С. Плачинди «Богатирська застава» ви б хотіли зняти?