Skip to content

Пісні літнього циклу. Русальні пісні - Архипова 2023

Posted on:16 березня 2024 р. at 00:00

Що тобі відомо про русалок?

Русальні пісні - це обрядові пісні, які виконували під час русального тижня. Вони величали русалок і вшановували рослинність. Люди вірили, що під час русального тижня (кінець травня - початок червня) русалки можуть виходити з води, блукати полями й лісами, заманювати людей. Вважали, що вони можуть спіймати людину й залоскотати.

Українці також вважали, що русалки впливають на погоду: вони можуть накликати зливи й вітер, які шкодять дозріванню урожаю. За допомогою пісень і обрядів люди «проводили» русалок, тобто віднаджували їх.

Про що йдеться в обрядових піснях літнього циклу?

Обрядові пісні літнього циклу, зокрема русальні, купальські та жниварські пісні, відображають різноманітні народні вірування, обряди та звичаї, пов’язані з літнім періодом року.У РЖІ НА МЕЖІ

Які художні засоби використано у пісні?

У пісні “У ржі на межі” використано такі художні засоби:

Навіщо, на твою думку, русалка попросила в дівчат сорочку?

Русалка, ймовірно, попросила в дівчат сорочку, бо сорочка була символом тіла, якого не мали русалки.

ОЙ БІЖИТЬ, БІЖИТЬ МАЛА ДІВЧИНА

Знайди приклади анафори у пісні

“Ой що росте та без кореня, // Ой що біжить та без повода, // Ой що цвіте та без цвіточок?”

Які загадки загадала русалка дівчині?

У наведеному уривку русалка загадала дівчині три загадки:

“Ой що росте та без кореня?” (Камінь росте без кореня).

“Ой що біжить та без повода?” (Відповідь: Вода біжить без повода)

“Ой що цвіте та без цвіточок?” (Відповідь: Папороть цвіте без цвіту)

Ці загадки відображають народні уявлення та повір’я, пов’язані з русалками - міфічними істотами, які, за легендами, могли заманювати людей загадками та іншими хитрощами. Якщо людина не вгадувала загадки русалки, то та могла забрати її з собою або зашкодити.

Загадки стосуються природних явищ та об’єктів - каменю, води, папороті, що символізує тісний зв’язок русалок з природним світом у слов’янській міфології. Водночас ці загадки мають алегоричний та філософський підтекст, змушуючи замислитися над сутністю речей.

ПРОВЕДУ Я РУСАЛОЧКИ ДО БОРУ

Що означає проводити русалок?

“Проводити русалок” означало віднаджувати їх за допомогою пісень і обрядів

Пригадай, у яких ще надприродних істот вірили наші предки

Окрім русалок, наші предки вірили також в інших надприродних істот, таких як демони, злі духи (про що свідчить слово “демонологія” на початку тексту)

Відповіді на запитання зі сторінки 17

1. Русальний тиждень припадав на:

2. Люди боялися русалок, тому що вони могли:

3. На Зелені свята виконували обряди:

4. Якими ти уявляєш русалок? 5. Якої шкоди вони могли завдати людині?

Люди вірили, що русалки можуть виходити з води, блукати полями й лісами, заманювати людей. Вони могли спіймати людину й залоскотати. Також вважали, що русалки можуть накликати зливи й вітер, які шкодять дозріванню урожаю.

6. Що означає для дівчини плетіння вінка? Із чого дівчата його плели?

Дівчата плели собі вінки русального тижня, вірили, що тоді русалки їх не зачіпатимуть. Коли поверталися додому, кидали вінок у садок чи на город - це мало допомогти збільшити врожай. З чого саме плели вінки - у тексті не вказано.

7. Що потрібно було зробити, щоб задобрити русалку?

Щоб задобрити русалок, жінки вивішували на деревах сорочки або шматки полотна як своєрідне жертвоприношення. Сорочка була символом тіла, якого не мали русалки.

8. Як би ти поводився / поводилася, зустрівши русалку?

Якби я зустрів/зустріла русалку, то поводився б дуже обережно й шанобливо. Згідно з віруваннями, русалки могли бути небезпечними для людей - залоскотати чи заманити у воду. Тому я б намагався/намагалася не розгнівати русалку, а задобрити її.

Можливо, я б запропонував/запропонувала русалці якийсь дарунок, наприклад, сорочку чи шматок полотна. Адже в тексті згадується, що люди вивішували ці речі на деревах як жертвоприношення русалкам. Сорочка символізувала тіло, якого не мали русалки.Водночас я б поводився/поводилася привітно, але тримав/тримала дистанцію. Спробував/спробувала б лагідно поговорити з русалкою, розпитати її, чим можу допомогти. Головне - не образити її й не викликати гнів. Якби русалка загадувала мені загадки, як у пісні, я б дуже постарався/постаралася їх відгадати.При цьому я б не забував/забувала, що русалка - надприродна істота, тому намагався/намагалася б не зачіпати її й не провокувати. І при першій нагоді чемно попрощався/попрощалася б і пішов/пішла геть, поки русалка мене не залоскотала.

9. Поміркуй, чому з часом люди перестали вірити в русалок чи мавок

З часом люди могли перестати вірити в русалок і мавок з кількох причин:

Отже, з плином часу й розвитком суспільства давні вірування поступово відходили в минуле. Але образи русалок і мавок залишилися в народній творчості як данина традиціям предків.

10. Прослухай українську народну пісню «Веду русалку» у виконанні Ніни Матвієнко. Знайди приклади анафори. Випиши в зошит.

У наведеному тексті народної пісні “Веду русалку” є кілька прикладів анафори - повторення слів або словосполучень на початку суміжних рядків або речень. Ось вони:

  1. “Ой, рано, рано,” - це словосполучення повторюється на початку кожного другого рядка в перших трьох куплетах.
  2. “Із бору до бору,” - ця фраза повторюється на початку першого та третього рядків першого куплету.
  3. “Вернуся додому,” - ця фраза повторюється на початку першого рядка другого куплету.
  4. “В свекрову комору,” - ця фраза відкриває перший рядок третього куплету.
  5. “Дайте мні” - ці слова повторюються на початку перших рядків четвертого та п’ятого куплетів.

Отже, анафора як стилістичний прийом широко використовується в цій народній пісні, надаючи їй ритмічності, мелодійності та емоційної виразності.