НЕПРАВИЛЬНИМ є твердження, що твір “Ой у лузі червона калина…”
В став Державним Гімном України
Прочитайте 10-20 коментарів до кліпу “Квіти мінних зон” (ютуб-канал “Океан Ельзи”). Передайте одним-двома реченнями їхній загальний зміст. Напишіть свій коментар до пісні (кліпу).
Людям подобається ця пісня.
Я можу сказати, що вона дуже емоційна і патріотична. Вона відображає почуття українських воїнів, які захищають свою землю від російської агресії. Ліричний герой розривається між обов’язком повернутися на фронт і бажанням побути з рідними. Пісня наповнена болем і тугою, але водночас рішучістю боротися до перемоги. Це сильний і актуальний твір, який зачіпає серця багатьох людей у сучасній Україні.
Завдання.
1. Піснею літературного походження є
В Ой у лузі червона калина…»
2. У XXI ст. написано пісню
В «Квіти мінних зон»
3. Увідповідніть пісню з її художніми образами.
«Журавлі» - В (море, сині хмари). У пісні згадуються журавлі, які летять над морем у вирій.
«Квіти мінних зон» - Б (сльози, бетон). Ця сучасна пісня С. Вакарчука використовує образи сліз і бетону, щоб передати атмосферу війни.
«Ой у лузі червона калина…» - Д (білий цвіт, золотистий лан). У тексті пісні є рядки “Не хилися, червона калино, маєш білий цвіт” та згадка про “золотистий лан” пшениці.
«Зродились ми великої години…» - А (Тиса, Кавказ). Остання строфа містить рядок “Вільна, міцна, від Тиси по Кавказ”, вказуючи на географічні межі України.
4. Метод Квінтиліана Дайте відповіді на запитання за піснею «Журавлі».
- Автор пісні - Богдан Лепкий. Він написав текст восени 1910 р. у м. Кракові.
- Ліричний герой хоче сказати братові, що журавлі відлітають у вирій і можуть загинути на чужині. Це символізує долю українських емігрантів.
- Образ перелітних птахів використано, щоб передати сум і тугу за рідним краєм. Як журавлі летять у невідомість, так і емігранти покидають батьківщину.
- Ліричний герой передає клекіт журавлів звуконаслідувальними словами “кру-кру-кру”.
- Пісня написана в Кракові, коли автор повертався з театру і почув над головою журавлів.
- Твір близький до народної пісні використанням символів (журавлі), мотивів розлуки і смутку. Текст легко покласти на музику.
- Пісня створена восени 1910 року. Згодом вона стала популярною серед січових стрільців та українських емігрантів.
6. Заповніть літературний паспорт до пісні “Ой у лузі червона калина…”.
Назва: “Ой у лузі червона калина…”
Автор слів: С. Чарнецький (1914 р.), пізніше доповнена Г. Трухом
Автор музики: народна мелодія
Жанр: стрілецька пісня, народна пісня літературного походження
Провідний мотив: заклик до боротьби за визволення України
Ідея: уславлення мужності, відваги січових стрільців.
Художні засоби: постійні епітети (червона калина, широкі степи, вітер буйнесенький), художній паралелізм, символи (калина, пшениця, вітер)
7. Як ви розумієте метафору квіти мінних зон? Що символізує барвінок, мак і мальва в народних легендах? (За потреби скористайтеся інтернетом.)
Метафора “квіти мінних зон” з однойменної пісні С. Вакарчука символізує красу і ніжність життя, яке пробивається крізь жорстокість і руйнування війни. Квіти на мінному полі - це контраст між природною красою і насильством, заподіяним людиною.
У народних легендах рослини теж часто мають символічне значення:
- Барвінок - символ вічності, невмирущої пам’яті, провісник весни. Його часто садили на могилах.
- Мак - символ сну, забуття, а також пролитої крові героїв. Звідси - червоний мак як знак пам’яті про загиблих.
- Мальва - символ материнства, любові до рідної землі, рідної домівки. Мальви часто садили біля хат.
Отже, ці квіти в народній символіці втілюють пам’ять, любов і тугу за загиблими - почуття, які переживають герої пісні “Квіти мінних зон” на війні. Сподіваюся, мої відповіді допомогли розкрити зміст ваших запитань. Якщо потрібно щось уточнити - звертайтеся.
Домашнє завдання.
2. Прослухавши пісню Солодухи “Біля тополі”, розкрийте значення таких символів: свічка, тополя, калина, крила лелеки, весни.
- Свічка - символ пам’яті, молитви за сина, який пішов на війну. Мати запалює свічку, сподіваючись на повернення сина живим. Свічка “до віку буде вже горіти”, тобто мати ніколи не забуде свого сина.
- Тополя - символ туги, самотності, очікування. Біля тополі мати чекає на повернення сина. Тополя часто згадується в українському фольклорі як дерево, під яким сумують за коханими чи рідними.
- Калина - символ України, рідного краю, за який пішов воювати син. Калина росте біля тополі, нагадуючи про Батьківщину, яку захищає герой пісні. Червоний колір ягід калини асоціюється з пролитою кров’ю.
- Крила лелеки - символ повернення додому, надії. Син обіцяє матері, що живі воїни “крилами лелеки повернуться” з війни. Лелека в українській культурі - птах, який приносить добрі вісті, символізує відродження.
- Весна - символ оновлення життя, надії на краще майбутнє. Хоча минув рік і прийшла нова весна, мати все ще чекає сина, сподіваючись, що він живий. Весна контрастує з сумним настроєм родини, яка втратила юнака.
Подумайте й розкажіть
У які періоди історії найбільше співають патріотичних пісень?
Патріотичні пісні найбільше співають у періоди національно-визвольної боротьби, воєн за незалежність. Зокрема, у тексті згадуються такі періоди:
- Початок XX ст. - час еміграції українців, коли Б. Лепкий написав пісню “Журавлі”.
- Перша світова війна - виникнення легіону січових стрільців, серед яких поширилась пісня “Ой у лузі червона калина…“.
- 1930-ті роки - створення пісні “Зродились ми великої години…”, яка стала гімном ОУН і УПА в їхній боротьбі проти комуністів і нацистів.
- Сучасна російсько-українська війна - поява пісні С. Вакарчука “Квіти мінних зон”.
Що символізують журавлі в пісні Б. Лепкого?
У пісні Б. Лепкого журавлі символізують українських емігрантів, які змушені покидати рідний край. Як птахи відлітають у вирій на чужину, так і люди вирушають на пошуки кращої долі в інших країнах. Журавлі уособлюють тугу за батьківщиною.
Яка сучасна патріотична пісня вас найбільше зворушила?
З сучасних патріотичних пісень у тексті згадується “Квіти мінних зон” С. Вакарчука. Вона написана під час нинішньої війни з Росією і передає почуття воїна, який ненадовго повертається додому, але думками лине на фронт, де “ще залишилась невзята висота”. Образ квітів на мінному полі символізує красу життя, що пробивається крізь жахіття війни. Ця метафора дуже зворушлива і глибока.