Skip to content

П'єса Бертольта Брехта Матінка Кураж та її діти - Міляновська

Posted on:21 березня 2024 р. at 00:00

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Предметні компетентності

1. Розкажіть про головні віхи в житті німецького драматурга Бертольта Брехта

Головні віхи в житті Брехта:

2. Чому в роки Першої світової війни молодий митець перейшов на антивоєнні позиції?

Брехт перейшов на антивоєнні позиції ще під час навчання в гімназії. Одним з перших творів, що приніс йому славу, була написана 1918 року сатирична “Легенда про мертвого солдата”, за яку потім нацисти позбавили його громадянства.

3. Як на житті Бертольта Брехта позначився прихід до влади нацистів? Чому гітлерівці переслідували митця?

Після приходу нацистів до влади в 1933 році Брехт був змушений емігрувати. Його твори були заборонені, а книги спалювалися під час публічних акцій. Нацисти переслідували Брехта через його ліві політичні погляди та антивоєнну позицію.

4. Які новаторські риси вніс драматург у театральне мистецтво?

Брехт був засновником “епічного театру” - театру пристрасної мистецької думки, спрямованої на перетворення світу і людини. Він прагнув, щоб глядач не співпереживав, а розмірковував над побаченим, апелював до розуму, а не до емоцій.

5. Розкажіть про концепцію епічного театру Бертольта Брехта

6. Чому Бертольт Брехт критикував «аристотелівський театр» як «фабрику снів»?

Брехт критикував традиційний “аристотелівський театр”, бо той залучає глядача до сценічної дії, змушує співпереживати, а не мислити. Брехт називав такий театр “фабрикою снів”, бо він дає ілюзію, а не спонукає до роздумів і змін.

7. Визначте риси епічного театру в п’єсі «Матінка Кураж та її діти»

8. На тлі яких подій відбувається дія твору?

Дія твору відбувається на тлі Тридцятилітньої війни 1618-1648 років, що стала національною катастрофою для Німеччини.

9. Схарактеризуйте образ головної героїні твору. Назвіть її життєві пріоритети

Головна героїня твору - Анна Фірлінг на прізвисько Матінка Кураж, маркітантка (дрібна торговка у війську). Її життєві пріоритети - нажитися на війні, годуючи своїх дітей. Їй байдуже, хто переможе, аби лише війна тривала, а її крам продавався.

10. Як Бертольт Брехт доводить несумісність материнства з війною?

Брехт показує, що на війні Кураж втрачає всіх трьох своїх дітей - синів Ейліфа і Швейцеркаса та німу дочку Катрін. Але навіть це страшне горе не зупиняє її, вона продовжує їздити за військом, щоб торгувати. Так Брехт доводить несумісність материнства з війною.

11. Що, на вашу думку, символізує образ матінки Кураж?

Образ Матінки Кураж символізує саму війну, яка живиться людськими нещастями. Осліплена жадібністю, Кураж стає причиною загибелі власних дітей, але не робить з цього висновків.

12. Як її образ протиставляється образу Катрін?

На відміну від матері, Катрін зберігає людяність і співчуття. Вона гине, рятуючи мирних жителів від раптового нападу ворога. Її самопожертва протиставляється егоїзму Кураж.

13. У чому виявилася пророчість твору, написаного на початку Другої світової війни?

П’єса, написана напередодні Другої світової війни, застерігала людство від нової катастрофи. Але, як і Матінка Кураж, світ не зробив висновків з трагедії минулого і знову опинився у вирі війни.

14. Чим завершилися обіцянки нацистських пропагандистів щодо процвітання нації і кращого життя для наступних поколінь Німеччини?

Обіцянки нацистів виявилися брехнею - замість процвітання Німеччина зазнала нищівної поразки, її міста лежали в руїнах, мільйони людей загинули або втратили все. Наступні покоління розплачувалися за злочини гітлерівського режиму.

15. Чим тогочасна Німеччина, на думку Брехта, схожа на безпринципну маркітантку?

Як Матінка Кураж наживалася на війні, не думаючи про її жахливі наслідки, так і тогочасна Німеччина підтримувала Гітлера, сподіваючись на легку перемогу і не усвідомлюючи, до якої катастрофи це призведе. Брехт викриває і засуджує таку сліпоту і безпринципність.

Обізнаність та самовираження у сфері культури

Знайдіть в інтернеті й перегляньте відеоафішу п’єси Бертольта Брехта «Матінка Кураж та її діти» (Mutter Courage und ihre Kinder. Stadttheater Fürth). Постановку здійснено в 1918 році на сцені німецького театру «Stadttheater Fürth».

Знайдіть у трейлері до вистави «Матінка Кураж та її діти» риси епічного театру