Skip to content

Павло Тичина "Хор лісових дзвіночків", "Гаї шумлять","Арфами, арфами"

Posted on:20 квітня 2025 р.

1. Що вам запам’яталося з біографії Павла Тичини?

Павло Тичина був дуже обдарованим: мав чудовий голос, грав на багатьох музичних інструментах, малював, знав майже 20 мов, а найбільше прославився як поет. Народився 23 січня 1891 року на Чернігівщині в сім’ї сільського дяка, навчався в різних школах і семінарії, працював у редакціях газет та театрі.

2. Як він назвав свою першу збірку?

Свою першу збірку Павло Тичина назвав «Сонячні кларнети».

3. Яку лірику називають пейзажною? Назвіть вивчені вами твори, які належать до пейзажної лірики.

Пейзажна лірика — це вірші, у яких передано переживання ліричного героя через зображення природи як важливого елемента його внутрішнього стану. До пейзажної лірики належать твори Павла Тичини «Гаї шумлять», «Арфами, арфами», «Хор лісових дзвіночків».

4. Чому Тичину називають майстром пейзажної лірики?

Павла Тичину називають майстром пейзажної лірики, бо його вірші дуже яскраво і гармонійно змальовують природу, створюють живі зорові та звукові образи, а сама природа у його поезії часто оживає і набуває людських рис.

5. За допомогою яких засобів автор створив звукові образи в поезії «Хор лісових дзвіночків»? Яку роль відіграють повтори й короткі речення?

Автор створив звукові образи за допомогою повторення слів, метафор і римування. Повтори й короткі речення надають поезії ритмічності, схожої на дзвін дзвіночків, і підсилюють відчуття гармонії природи.

6. Відтворіть послідовність пейзажних картин у поезії «Гаї шумлять», записавши їх у правильній послідовності до схеми.

7. Виразно прочитайте поезію «Арфами, арфами». Який її головний мотив? У чому виявляється персоніфікація в ній?

Головний мотив поезії — гімн весні, молодості, вірі в щастя, відчуття краси природи та її оновлення. Персоніфікація виявляється в образі дівчини-весни: весна уособлюється як жива істота, яка йде, «квітами-перлами закосичена», і до якої звертається ліричний герой.

8. Охарактеризуйте емоційний стан ліричного героя поезії «Гаї шумлять» за допомогою цитатної характеристики і власних означень.

Емоційний стан ліричного героя радісний, піднесений, захоплений красою природи:

Власні означення: щасливий, зачарований, натхненний, сповнений любові до життя і природи.

9. Проаналізуйте поезії Павла Тичини, заповнивши таблицю за зразком:

«Хор лісових дзвіночків»«Гаї шумлять»«Арфами, арфами»
Епітетилісові дзвіночки, золотому полютихий шепіт трав, золоте небозолотими, голосними, запашна, ніжнотонними
Порівнянняпоточки як дзвіночкиріка як музика, як золото поколотодумами — наче море кораблями
Метафори та персоніфікаціїдзвіночки співають, жито усміхаєтьсядумки пряде, ріка горить-тремтить, гай мрієвесна йде, арфи озиваються, весна як дівчина
Авторські неологізмисамодзвонними, ніжнотонними
Пестливі словадзвіночки, тінь, жито усміхаєтьсятрав голублячийлюбая, милая
Інші засоби художньої виразностіповтори, короткі речення, ритмічністьповтори, інверсія, ритмічністьповтори, алітерація, асонанси
Зорові образиясний день, зелені гаї, золоте полехмарки біжать, ріка, небо, гайвесна, квіти-перли, потоки, жайворон
Слухові образидзвін, спів дзвіночківшум гаїв, дзвін гуде, шепіт траварфи, голоси гаїв, сміх, плач

10. Використовуючи словесне або графічне малювання, відтворіть картину, яку ви уявляєте, читаючи поезії Павла Тичини (на вибір).

Уявляю яскравий літній день: зелені гаї шумлять, легкі хмарки пливуть небом, над золотим полем лине спів жайворонка, а в лісі дзвенять маленькі сині дзвіночки. Сонце лагідно світить, усе навколо живе, радіє і співає разом із природою.

11. Розкажіть про своє ставлення до природи. Які пейзажі вам найбільше подобаються?

Я люблю природу, бо вона дарує спокій і радість. Найбільше мені подобаються зелені ліси, квітучі луги та річки, що блищать на сонці. Такі пейзажі викликають у мене відчуття гармонії та щастя.

12. Знайдіть в інтернеті пісні «Ми дзвіночки» (слова Павла Тичини, музика Василя Верховинця), «Гаї шумлять» (слова Павла Тичини, музика Григорія Майбороди), «Арфами, арфами» (слова Павла Тичини, музика Леся Тельнюка). Які емоції вони викликають у вас? Який настрій? Чи подібний до того, який був під час читання?

Пісні викликають радісний, піднесений настрій, відчуття легкості, світла й гармонії з природою. Емоції дуже схожі на ті, що з’являються під час читання віршів: це захоплення красою світу, бажання радіти життю, відчуття тепла й затишку.

13. Прочитайте біографічне оповідання «Янголи для Павлуся Тичини» Марини Павленко. Перекажіть його зміст.

Павлусь Тичина з дитинства був дуже чутливим і добрим. Він любив слухати спів птахів, милувався природою, допомагав батькам і мріяв про янголів, які захищають добрих людей. Одного разу хлопчик уявив, що янголи співають разом із ним, коли він співав у хорі. Ця віра в добро, любов до музики й природи залишилася з ним на все життя.

14. Пригадайте вірші зарубіжних поетів, які ви читали і які належать до пейзажної лірики. Складіть їх список.

Домашнє завдання

2. Заповніть картку-аналіз ліричного твору Павла Тичини (на вибір).

Назва твору: Гаї шумлять

Сюжет (стислий переказ твору, 5—6 речень):

Ліричний герой милується красою природи: слухає, як шумлять гаї, спостерігає за хмарками, що біжать по небу. Його душа наповнюється радістю й здивуванням від цієї гармонії. Далеко чується дзвін, думки героя ллються над нивами, купаючи його, мов ластівку. Герой іде полем, зворушений, співаючи й кохаючи під шепіт трав. Ріка горить і тремтить, як музика, а гай мріє над річкою.

Герої (дійові особи): Ліричний герой, природа (гаї, хмарки, ріка, трави).

Жанр: Пейзажна лірика.

Тема твору і порушені проблеми:

Захоплення красою природи, гармонія людини і світу, радість життя, єдність людини з природою.

Особисті оцінки і враження:

Вірш дуже світлий і радісний, викликає відчуття щастя, легкості й гармонії. Після читання хочеться більше помічати красу навколо і радіти простим речам.