ПЕРЕВІРЯЄМО
1. Які пісні називаємо соціально-побутовими?
Соціально-побутовими називаємо пісні, що відображають почуття і переживання представників певних соціальних груп (козаків, чумаків, кріпаків, наймитів, бурлак, рекрутів, солдатів тощо), викликані різними суспільними подіями.
2. Розгадайте зашифровані в ребусах слова
Наймит (не точно), Чумак, Стрілець
3 яким різновидом соціально-побутових пісень пов’язане кожне слово
Наймит - це слово пов’язане з наймитськими піснями. Наймити - це селяни, які працювали за наймом у панів чи заможних господарів. Наймитські пісні відображають тяжке життя і працю наймитів.
Чумак - це слово пов’язане з чумацькими піснями. Чумаки - це українські торговці та візники, які в 16-19 ст. возили на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу. Чумацькі пісні оспівують життя і пригоди чумаків у дорозі.
Стрілець - це слово пов’язане з рекрутськими або солдатськими піснями. Стрільці - це вояки, солдати. Рекрутські й солдатські пісні розповідають про тяжку долю парубків, яких забирали до війська, про їхнє життя на військовій службі.
АНАЛІЗУЄМО
3. Поясніть, чому соціально-побутові пісні отримали таку назву
Соціально-побутові пісні отримали таку назву, бо вони пов’язані з життям і стосунками людей у суспільстві (соціальний аспект) та із загальним укладом життя, повсякденними потребами (побутовий аспект). Ці пісні відображають настрої і переживання представників різних соціальних груп.
4. На основі чого здійснено розподіл соціально-побутових пісень на різновиди. Що є спільного між цими різновидами
Розподіл соціально-побутових пісень на різновиди здійснено на основі приналежності героїв пісень до певних соціальних груп - козаків, чумаків, кріпаків, наймитів, бурлак, рекрутів тощо. Спільним між цими різновидами є те, що вони відтворюють почуття і переживання людей, викликані суспільними подіями й обставинами їхнього життя.
5. Які явища суспільного життя відтворено в соціально-побутових піснях? Чи детально в цих творах змальовано якусь подію
У соціально-побутових піснях відтворено різні явища суспільного життя - козацькі походи, чумакування, кріпацтво, наймитування, бурлакування, рекрутчину тощо. Ці пісні не розповідають детально про конкретні події, а передають узагальнені настрої, почуття і душевні стани героїв у певних життєвих обставинах.
МІРКУЄМО
6. У чому, на вашу думку, цінність і яка причина довговічності соціально-побутових пісень. У чому їхнє пізнавальне значення
Цінність і довговічність соціально-побутових пісень полягає в тому, що вони правдиво відображають життя, почуття і переживання людей різних соціальних груп у певні історичні періоди. Ці пісні передають дух епохи, зберігають пам’ять про минуле. Їхнє пізнавальне значення в тому, що вони дають уявлення про суспільні явища, побут, традиції, моральні цінності наших предків. Соціально-побутові пісні - це своєрідний художній літопис життя народу.
7. Яка ваша улюблена українська пісня’ Хто її автор / авторка? Поясніть, як ви розумієте подані слова Гоголя
Пісні для України - усе: і поезія, й історія, і батьківська могила. Покажіть мені народ у якого було б більше пісень Наша Україна дзвенить піснями (Микола Гоголь).
Гоголь підкреслює величезне значення пісні для українського народу. Пісня для України - це і поетичне слово, і відображення історії, і пам’ять про предків (“батьківська могила”). Гоголь захоплюється багатством української пісенної творчості, стверджуючи, що навряд чи є народ, у якого було б більше пісень. Метафоричний вислів “Наша Україна дзвенить піснями” передає думку про те, що пісня органічно вплетена в життя українців, що вона всюди лунає на українській землі. Отже, Гоголь розглядає народну пісню як унікальне духовне надбання українців, як невід’ємну частину їхнього буття.