У повісті “Щедрий вечір” Михайло Стельмах зображує своє дитинство через призму пригод Михайлика та його дружби з Любою. Автор детально описує стосунки між героями, їхні переживання, мрії та любов до природи. Читачі знайдуть тут зворушливі епізоди, пов’язані з порятунком пташенят, початком навчального року та першим днем у школі. Твір наповнений образами, які передають атмосферу сільського життя, а також важливість дружби і доброти.
Чи сподобалося вам питання Михайлика та відповідь на це питання?
Так, мені сподобалося питання Михайлика “Дубе, дубе, хто тобі душу виїв?” і його відповідь “Літа мені виїли серцевину й душу”. Це показує, що Михайлик має образне мислення і вміє красиво висловлювати свої думки.
Чому Михайлику здалося, що він зустрівся із самим сонцем?
Михайлику здалося, що він зустрівся із самим сонцем, бо він відчував радість і тепло на душі після того, як вони з Любою врятували пташенят куріпки і повернули їх матері.
Про що мріяв Михайлик?
Михайлик мріяв про те, щоб читати скільки хочеш книжок і вчитися на вчителя в казковому місті.
Що зігрівало серце Михайлика дорогою додому?
Дорогою додому серце Михайлика зігрівали книги, які він отримав у бібліотеці, щедрівки, які він чув, зустріч з Любою, пиріжок від неї, а також відчуття, що у світі є зорі, добрі люди, тихі вогники і щедрі вечори.
ПЕРЕВІРЯЄМО
1. Розгадайте зашифровані в ребусах слова. Який зв’язок цих слів із повістю «Щедрий вечір”
У повісті “Щедрий вечір” дзвін символізує початок навчального року, який викликає радість і надії у Михайлика. Дзвін пробуджує село і школярів до нового навчального року, що є важливою частиною життя головного героя.
2. З’ясуйте, які деталі згадано і в другому, і в четвертому розділах повісті: зошити цвіт липи трамвай мед букет квітів олівець дзвін гриби
Спільними деталями для обох розділів є: зошити, цвіт липи, трамвай, дзвін і гриби.
3. Попрацюйте в парах. Перекажіть одне одному стисло один з епізодів
Епізод 1. Порятунок куріпки та її малят.
Під час грози Михайлик і Люба знайшли в кущах терну сімох пташенят куріпки. Люба сховала їх у пазуху, щоб зігріти. Діти чекали, чи не з’явиться мати-куріпка. Незабаром вони почули її стривожений поклик і побачили, як вона з кількома пташенятами вийшла з-за куща. Люба обережно випустила врятованих пташенят на землю. Діти з радістю спостерігали, як малята, похитуючись, побігли до матері. Люба сказала Михайлику, що треба йти і не заважати пташиній родині.
Епізод 2. Зустріч Михайлика й Люби першого дня в школі.
Михайлик швидко забіг до школи і зустрів Любу в коридорі. Дівчинка зраділа, побачивши його, і показала свої нові сережки. Вона сказала, що прийшла першою, бо боялася спізнитися. Люба також згадала, що принесла Михайлику подарунок.
Їхню розмову перервав хлопець на прізвисько Цибуля, який почав дражнити їх. Михайлик розсердився і схопив Цибулю за барки, змусивши його пообіцяти, що він не буде брехати про них.
Після цього Люба подарувала Михайлику кілька зошитів у барвистих обгортках, пояснивши, що це за допомогу зі збиранням липового цвіту. Вони також домовилися піти наступного дня по гриби.
Раптом задзвонив дзвінок на урок, і діти розбіглися по своїх класах.
АНАЛІЗУЄМО
3. Які враження справила на вас повість «Щедрий вечір«? Що вам сподобалося найбільше?
Повість “Щедрий вечір” справила на мене дуже приємне враження. Найбільше сподобалося, як автор з теплотою і любов’ю описує своє дитинство, рідних, друзів, односельців. Михайлик постає допитливим, чуйним, добрим хлопчиком. Мені імпонує його дружба з Любою, любов до книг і природи. Також захоплює майстерність письменника у змалюванні картин сільського життя, побуту, звичаїв.
4. Розкажіть, як Люба й Михайлик проводили влітку вільний час. Чи мали вони спільні інтереси, чи розуміли одне одного, чи ділилися секретами? Підтвердіть відповідь, покликаючись на текст
Михайлик і Люба влітку проводили багато часу разом - ходили по гриби, збирали липовий цвіт, спостерігали за природою, розмовляли. Вони мали спільні інтереси - любили ліс, тварин, пташок. Діти розуміли одне одного, ділилися секретами. Наприклад, Люба розповіла Михайлику, що її запросили співати у Вінницю.
5. Визначте, які твердження суперечать змісту повісті, а які – ні. Наведіть аргументи для спростування суперечливих тверджень
А Михайлика возили до бібліотеки по книжки, бо хлопець нічого не хотів читати.
Це твердження суперечить змісту повісті. Михайлик дуже любив читати і мріяв про книжки. Він з радістю поїхав до бібліотеки в сусіднє село і був вражений кількістю книг там. Хлопець навіть намагався читати книгу в санях дорогою додому, незважаючи на зауваження дядька Себастіяна.
Б Люба мала гарний голос, багато часу вона проводила в лісі, любила й оберігала природу.
Це твердження не суперечить змісту повісті. Люба дійсно мала гарний голос, її навіть запросили співати у Вінниці. Вона часто бувала в лісі, знала, де ростуть гриби, і разом з Михайликом врятувала пташенят куріпки.
В Діти збирали в лісі цвіт липи, щоб купити зошити.
Це твердження не суперечить змісті повісті. Люба збирала липовий цвіт, щоб заробити на зошити. Вона навіть поділилася зошитами з Михайликом за його допомогу у зборі цвіту.
Г Батьки сварили Михайлика за те, що він пише п’єси, та хотіли бачити його гарним стельмахом чи лісником.
Це твердження суперечить змісту повісті. Батьки Михайлика не сварили його за написання п’єс. Навпаки, тато повідомив хлопцю, що його п’єсу збираються поставити в школі, і навіть жартома попросив квитки на виставу для себе і матері.
6. Поділіться своїми спостереженнями стосовно Михайлика (чим він захоплюється, що його цікавить, як ставиться до людей і довкілля, чи допомагає батькам, чи любить учитися, читати тощо).
Михайлик дуже допитливий і цікавий хлопчик. Він захоплюється читанням і дуже любить книжки. Коли він потрапляє до великої бібліотеки, то дивується кількості книг і хоче взяти найтовщі. Михайлик також пише п’єси, хоча інші діти з нього підсміюються. Він любить природу, цікавиться тваринами і рослинами. Наприклад, він допомагає Любі рятувати пташенят куріпки. Михайлик допомагає батькам по господарству - жне жито, громадить сіно, рубає дрова. Він любить вчитися і з нетерпінням чекає початку навчального року. Михайлик добре ставиться до людей, дружить з Любою, поважає вчительку і дорослих.
7. Як відреагувала Люба, коли до неї завітав Михайлик? Про що діти спілкувалися? Яку новину повідала дівчинка?
Люба дуже зраділа, коли побачила Михайлика. Її очі радісно засяяли. Діти спілкувалися про школу, про нові сережки Люби, про те, як вони разом збирали липовий цвіт влітку. Люба подарувала Михайлику зошити в гарних обкладинках як подяку за допомогу зі збором цвіту. Вона також запропонувала наступного дня піти по гриби. Головною новиною, яку повідала Люба, було те, що її запросили співати у Вінниці, і вона їде туди на кілька днів з головним над співаками.
8. Розкажіть про дружбу Михайлика й Люби. Чи мали вони спільні інтереси, чи розуміли одне одного, чи ділилися секретами? Підтвердіть відповідь, покликаючись на текст.
Михайлик і Люба мали теплі дружні стосунки. У них були спільні інтереси - вони разом ходили в ліс, збирали гриби та липовий цвіт. Діти добре розуміли одне одного і ділилися секретами. Наприклад, Люба довірливо розповіла Михайлику про те, що її запросили співати у Вінниці: “Це я прибігла попрощатися з тобою. Уже підвода на шляху чекає мене.” Вони разом рятували пташенят куріпки, що свідчить про їхнє спільне співчуття до природи. Михайлик і Люба підтримували одне одного. Коли Цибуля насміхався з їхньої дружби, Люба сказала: “Ти, Михайлику, не журись. Що нам від такого заводія чекати?” Це показує, що вони довіряли одне одному і не зважали на чужі насмішки.
9. Чи можна Михайлика й Любу назвати захисниками довкілля? Як діти реагували на дії та слова дядька Сергія?
Так, Михайлика й Любу можна назвати захисниками довкілля. Вони дбайливо ставляться до природи, рятують пташенят куріпки, збирають лікарські рослини. Діти негативно реагували на слова і дії дядька Сергія. Коли він націлився рушницею на нору борсука, Люба злякано скрикнула. Після його відходу Люба сказала, що не хотіла б мати такого родича, і що в нього “затверділа совість”. Михайлику після цієї зустрічі навіть меду не захотілося.
10. Як діти поводили себе в лісі під час грози? Чому Михайлик назвав себе «пустою головою»? Що в його поведінці було небезпечним для життя?
Під час грози діти спочатку злякалися і шукали укриття. Люба запропонувала сховатися в дуплі старого дуба. Михайлик назвав себе “пустою головою”, бо не подумав про небезпеку ховатися під високим деревом під час грози. Це було дуже небезпечно для життя, оскільки блискавка часто влучає у високі дерева.
11. Прочитайте виразно вголос уривок від слів «‒ Ти не бійся, ‒ заспокоював я Любу» до слів «‒ Михайлику, нам треба сховатись» (с. 74). Знайдіть тут приклади персоніфікації. Які художні образи ви помітили
У цьому уривку є кілька прикладів персоніфікації:
- “Ліс і зверху, і зсередини просвітився недобрим блакитнавим огнем”
- “Грім, як навіжений, лупнув у кілька ціпів, неначе хотів обмолотити землю”
- “Земля під ударами грози почала злякано кренитись у безвість”
Художні образи в уривку:
- Ліс, що світиться “недобрим блакитнавим огнем”
- Грім, порівняний з людиною, що молотить ціпом
- Земля, що лякається і хилиться
Ці образи створюють атмосферу тривоги і небезпеки, підкреслюючи силу природної стихії.
12. Що відчував Михайлик, коли збирався до школи? Зачитайте опис природи, який допоміг автору передати ці відчуття (с. 79).
Михайлик відчував радість і піднесення, коли збирався до школи. Він з нетерпінням чекав першого дзвоника.
Ось опис природи, який передає ці відчуття:
“Враз усе покращало біля мене: і ясени з блакитнавими тінями й зеленим шумом, і нагорблена клуня із чотирма вітрами, і скрипливі ворота, од яких піде в щось гарне моя дорога, і маківки, що бринять і бринять на городі, і навіть ледачі гарбузи, що повдягали різнобарвні сорочки та й, лежачи, вихваляються ними.”
13. Прочитайте за особами уривок від слів: «Коридором пробігає Цибуля» до слів: «У цей час задзвонив дзвін уже на урок» (с. 82–83). Чи дотепним, на вашу думку, був «жарт» Цибулі? Оцініть поведінку Михайлика й реакцію Люби в цій ситуації.
“Жарт” Цибулі не був дотепним, а навпаки - образливим і недоречним. Він намагався насміхатися з дружби Михайлика і Люби, погрожуючи розповісти про це іншим.
Михайлик повівся правильно, захищаючи себе і Любу. Він рішуче зупинив Цибулю, схопивши його за барки, і змусив пообіцяти, що той не буде брехати про них.Люба відреагувала спокійно і мудро. Вона не піддалася на провокацію, зневажливо подивилася на Цибулю і підтримала Михайлика, сказавши, що їм не варто зважати на такого “заводія”.
14. Попрацюйте в парах. Випишіть із тексту твору кілька фразеологізмів. Запропонуйте однокласнику / однокласниці пояснити лексичне значення цих фразеологізмів
Ось кілька фразеологізмів з тексту:
- “Пуста голова” - нерозумна, нетямуща людина.
- “Вухом не вести” - зовсім не звертати уваги, не реагувати.
- “Не з руки” - незручно.
- “Бити лихом об землю” - не журитися, не втрачати надії на краще.
15. З’ясуйте, про що саме йдеться в поданих нижче образних висловах. За бажанням знайдіть у тексті подібні приклади.
У клуні я мало не поздоровкався із стовпом.
Це образний вислів означає, що Михайлик дуже поспішав і був настільки схвильований, що ледь не врізався в стовп у клуні.
За яром обізвався грім.
Цей вислів описує початок грози. Грім персоніфікується, ніби він може “обізватися”.
Літо збігло, як день.
Це порівняння показує, що літо для Михайлика пройшло дуже швидко, непомітно, як один день.
На душі в мене було таке, наче я не з куріпкою, а із самим сонцем зустрівся.
Цей образний вислів передає відчуття великої радості і піднесення, яке Михайлик відчув після порятунку пташенят куріпки.
Синє небо і другий дзвін під ним одразу ж змили мою зажуру.
Тут автор використовує метафору, щоб показати, як швидко покращився настрій Михайлика, коли він почув шкільний дзвінок і побачив ясне небо.
У мене вже і руки, й душа тремтять.
Цей вислів передає сильне хвилювання і страх Люби під час грози. Автор використовує персоніфікацію, приписуючи душі здатність тремтіти.
16. Доберіть заголовки до поданих у підручнику розділів твору. Кожен заголовок повинен відображати тему розділу. Обґрунтуйте свої пропозиції.
Розділ другий: “Пригода в лісі”
Обґрунтування: У цьому розділі описується, як Михайлик і Люба рятують пташенят куріпки під час грози в лісі.
Розділ четвертий: “Перший день у школі”
Обґрунтування: Розділ розповідає про початок навчального року, зустріч Михайлика з Любою в школі та їхні розмови.
Розділ дев’ятий: “Здійснення мрії”
Обґрунтування: У цьому розділі йдеться про те, як Михайлик пише п’єсу, яку збираються поставити в школі, а також про його поїздку до великої бібліотеки.
17. Прочитайте виразно вголос два перші абзаци четвертого розділу. Визначте в цьому уривку художні засоби
У цьому уривку можна виділити такі художні засоби:
- Персоніфікація: “вересень… причепив до свого бриля червоний з вологістю кетяг калини”, “вересень… пішов поміж садами в степи крутити крила вітряків”
- Епітети: “синьоокий, золоточубий вересень”, “невлежаний туман”, “лебедині крила”
- Метафори: “надії бентежно запасмилися наді мною і в мені”, “вони тепло вихоплюють малого з подвір’я”
- Порівняння: “літо збігло, як день”
- Гіпербола: “скільки хочеш читай книжок”
Ці художні засоби допомагають автору створити яскравий образ початку осені та передати піднесений настрій Михайлика перед початком навчального року.
МІРКУЄМО
18. Що вам сподобалося в стосунках Михайлика й Люби? Чи хотіли б ви мати таких друзів?
Мені сподобалося у стосунках Михайлика і Люби те, що вони справжні друзі - щирі, чуйні, готові прийти на допомогу одне одному. Вони мають спільні інтереси, люблять природу, книги. Між ними панує довіра і розуміння. Звичайно, я хотів би мати таких друзів, як Михайлик і Люба.
19. Чому, на вашу думку, сучасні підлітки значно менше придивляються до поведінки тварин, до явищ природи, аніж головні герої повісті «Щедрий вечір»? А чи любите ви спостерігати за природою?
Сучасні підлітки менше придивляються до природи, бо мають багато інших розваг і занять - гаджети, інтернет, комп’ютерні ігри тощо. А Михайлик і Люба жили ближче до природи, вона була невід’ємною частиною їхнього життя. Особисто я люблю спостерігати за природою, бо це заспокоює, надихає, дарує радість відкриттів.
20. Чому повість М. Стельмаха «Щедрий вечір» називаємо автобіографічною? Що, на вашу думку, спільне між Михайликом та автором твору?
“Щедрий вечір” - автобіографічна повість, бо в ній Михайло Стельмах розповідає про своє дитинство. Головний герой Михайлик - це сам автор у дитячі роки. Спільне між ними - місце проживання (село на Поділлі), любов до книг і творчості, дружба з дівчинкою Любою, навчання в школі тощо. Письменник правдиво, з теплотою змальовує реалії свого дитинства.
ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ
21. Створіть асоціативне гроно до образу Михайлика або Люби
Асоціативне гроно до образу Михайлика: допитливий, чуйний, добрий, начитаний, спостережливий, творчий (пише п’єси), любить природу, цінує дружбу, мрійливий, прагне вчитися.
22. Розгляньте малюнки до різних епізодів повісті. На чому зосередив увагу художник? Оберіть епізод повісті, до якого ви самі хотіли б намалювати ілюстрацію, або попросили б художника / художницю це зробити, або скористалися б можливостями штучного інтелекту. Розкажіть, що має бути зображено, назвіть найважливіші деталі
Я хотів би, щоб художник намалював ілюстрацію до епізоду, де Михайлик і Люба рятують пташенят куріпки під час грози в лісі. На малюнку мають бути зображені діти, які обережно тримають врятованих пташенят, куріпка-мати, ліс після дощу, веселка. Ця сцена яскраво показує доброту, співчуття дітей, їхню здатність допомагати беззахисним істотам. Веселка символізує радість і надію після негоди.