Skip to content

Король Лір і його дочки - Ніколенко

Posted on:25 травня 2024 р. at 00:00

Балада як жанр усної народної творчості

1. Чому, на вашу думку, діти інколи ображають батьків або близьких людей? Як ви ставитеся до таких випадків?

Діти можуть ображати батьків або близьких з різних причин:

Я вважаю такі випадки неприємними, але до певної міри нормальними в процесі дорослішання. Важливо, щоб батьки реагували мудро - пояснювали, показували приклад, але не відштовхували дитину.

2. Як дорослим треба виховувати дітей, щоб потім не страждати від їхньої невдячності?

Декілька порад:

Головне - будувати довірливі, емоційно теплі стосунки з дітьми. Тоді є більше шансів, що вони виростуть чуйними й вдячними людьми.

КОРОЛЬ ЛІР І ЙОГО ДОЧКИ. Староанглійська балада

Як змінювалися почуття короля Ліра протягом розвитку сюжету твору? Які з них були позитивними, а які — негативними? Чому?

Ось як змінювалися почуття короля Ліра протягом розвитку сюжету:

Позитивні почуття на початку

На початку твору Лір сповнений гордості й впевненості у своїй владі. Він щиро любить дочок і вірить в їхню відданість. Король сподівається забезпечити спокійну старість, розділивши королівство між дочками.

Негативні почуття після поділу королівства

Після того, як Лір ділить королівство і зрікається влади, його почуття різко змінюються в негативний бік:

У цей період Лір переживає повний крах своїх ілюзій і сподівань. Негативні почуття домінують.

Прозріння і каяття наприкінці

Ближче до фіналу трагедії Лір приходить до усвідомлення своїх помилок:

Отже, почуття Ліра зазнають разючих змін - від гордості й впевненості до страждання, каяття і просвітлення. Ця еволюція відображає ключові ідеї твору - крах ілюзій, пізнання справжніх цінностей, духовне переродження через страждання.

Розгляньте картину Вільяма Дюка «Король Лір і блазень у бурю». Як ви гадаєте, про що розповів король Лір своєму супутникові? Створіть уявний монолог героя (7—8 речень).

“О, мій вірний блазню, як же гірко мені на душі! Мої власні дочки, яких я любив понад усе, зрадили мене. Вони, що мали бути моєю опорою в старості, обернулися проти мене, як змії. Я віддав їм усе, що мав, а вони відплатили мені зневагою та байдужістю. Чи є в цьому світі ще хоч крапля справедливості? Чи може бути, що я сам винен у своїй долі, що не зміг розпізнати їхню справжню натуру? Ти, мій блазню, єдиний, хто залишився зі мною в цю годину скорботи. Твої жарти та мудрість – єдине, що тримає мене на цьому світі. Але чи зможе навіть твоя веселість розвіяти цю темряву, що охопила моє серце?”

Чому, на вашу думку, ця розмова відбувається під час бурі? Опишіть пейзаж (3—5 речень).

Розмова короля Ліра з блазнем відбувається під час бурі, оскільки буря символізує внутрішній хаос і розпач, що панують у душі Ліра. Природна стихія відображає його емоційний стан – гнів, розчарування та безнадію. Буря також підкреслює драматичність моменту, коли король, позбавлений влади та підтримки, змушений шукати розради у свого блазня, єдиного вірного супутника.

АКТИВНОСТІ

Комунікація

1. Чого прагнула досягти кожна дочка? У який спосіб вони це робили? Дайте власну оцінку словам і вчинкам дочок короля Ліра.

Дочки Ліра мали різні цілі і по-різному діяли:

Я засуджую підступність Гонерільї та Регани. Натомість щирість і вірність Корделії викликають захоплення.

2. Скільки разів і в чому помилявся король Лір? У чому полягала, на вашу думку, його найбільша помилка?

Лір припустився кількох фатальних помилок:

  1. Він легковажно повірив улесливим запевнянням старших дочок і розгнівався на щиру Корделію.
  2. Лір передчасно відмовився від влади, ставши заручником примх Гонерільї й Регани.
  3. Король не зміг розгледіти справжню сутність дочок і несправедливо розділив королівство.

Найбільшою помилкою, на мою думку, було зректися влади та віддати все дочкам. Це зробило Ліра вразливим і призвело до трагічних наслідків.

3. Як король Лір поплатився за свою довірливість? Розкажіть (усно) про його поневіряння від імені героя або однієї з дочок.

Ось як могла б звучати розповідь Ліра про поневіряння:

“Я думав, що знайду спокій і любов в дочок, яким віддав усе. Але жорстоко помилився. Гонерілья і Регана зрадили мене. Вони позбавили мене почту, вигнали з дому, змусили блукати в негоду. Я ледве не збожеволів від розпачу. Тільки тепер я зрозумів цінність відданості Корделії і Кента. Мої страждання - розплата за гординю і довірливість”.

4. Прокоментуйте цитати: 1) «Що зразу там було медове, Те незадовго стало квасом»; 2) «Жебрацький кий узяв у руку той, Що королівськую носив корону». Про кого і про які перетворення ідеться в цих рядках?

Обидві цитати стосуються трагічної долі Ліра:

  1. “Що зразу там було медове, Те незадовго стало квасом” - улесливість Гонерільї і Регани швидко змінилася жорстокістю до батька.
  2. “Жебрацький кий узяв у руку той, Що королівськую носив корону” - Лір перетворився з могутнього правителя на жебрака, приреченого на поневіряння.

Ці рядки підкреслюють разючі, трагічні перетворення в житті Ліра, крах його сподівань.

5. Пригадайте народні та літературні казки, у яких батько випробовує своїх дітей (дочок, синів, невісток). Розкажіть один із сюжетів, подібний на зміст балади.

Це казка “Попелюшка”, де доброта і терпіння головної героїні випробовуються її злою мачухою і сестрами. В кінці казки її добрі якості визнаються і винагороджуються, коли принц вибирає її за свою дружину.

Аналіз та інтерпретація

6. Визначте експозицію твору. Як у ній зображено персонажів? Знайдіть епітети та порівняння, які характеризують дочок короля Ліра (в експозиції)

Експозиція балади знайомить нас з королем Ліром і його дочками. Ліра змальовано як могутнього правителя, що вирішує розділити королівство. Дочок описано за допомогою епітетів і порівнянь:

Ці характеристики відразу натякають на різницю в характерах дочок.

7. Виразно прочитайте і перекажіть зав’язку балади. Як кожна з дочок відповідає королю? Чиї відповіді сподобалися або не сподобалися йому? Чому?

У зав’язці Лір питає дочок, як сильно вони його люблять. Регана і Гонерілья відповідають улесливо:

А Корделія відповідає чесно і стримано:

Ліру сподобалися відповіді старших дочок, а слова Корделії його розгнівали. Він не оцінив її щирості й несправедливо позбавив спадку.

8. Охарактеризуйте образи Регани, Гонореллі й Корделії. Як змінювалися героїні? Творче самовираження

Старші дочки деградують морально, а Корделія залишається незмінно доброчесною.

Цифрові навички

10. За допомогою інтернету знайдіть прислів’я і приказки (3—5) про шанобливе та зневажливе ставлення дітей до батьків. Які з них стосуються змісту балади?

  1. “Як батька покинеш, то й сам загинеш” . Це прислів’я відображає долю короля Ліра, якого зрадницькі дочки Гонерілія і Регана позбавили влади і вигнали з королівства, що призвело до його страждань і трагічної смерті.
  2. “Добрі діти - батькам вінець, а злі діти - кінець” . Ця приказка підкреслює контраст між люблячою Корделією і невдячними старшими дочками Ліра, через яких він втратив все.
  3. “Шануй батька свого й матір свою, то буде тобі добро на землі” . Корделія шанувала батька, але Гонерілія і Регана зневажили його, що призвело до трагедії.
  4. “Хто не шанує старших, той сам не буде шанований” . Ця мудрість застерігає про наслідки неповаги до батьків, як у випадку з Ліром.

Дослідження і проєкти

11. Знайдіть у перекладі твору застарілі слова й вирази (7—8). Доберіть до них відповідники із сучасної української мови.

  1. гожі - сучасний відповідник: гарні.
  2. рекла (сказала, мовила)
  3. потрафить - сучасний відповідник: зуміє або зможе.нити.
  4. потіха - сучасний відповідник: радість.
  5. сповняти - сучасний відповідник: виконувати.
  6. предківськую” - сучасний відповідник: спадкову.
  7. похилля - сучасний відповідник: старість.

12. Знайдіть в інтернеті інформацію про втілення образу короля Ліра в кіномистецтві. Підготуйте пост про один з переглянутих кінофільмів. Життєві ситуації

Образ короля Ліра був втілений у багатьох кінофільмах та театральних постановках. Один із найвідоміших фільмів - “Король Лір” (1971) режисера Григорія Козинцева, де роль короля Ліра зіграв видатний актор Юрій Яковлєв. Цей фільм відомий своєю глибокою психологічною інтерпретацією та масштабними декораціями.

“Переглянувши класичну екранізацію трагедії Шекспіра “Король Лір” у виконанні Григорія Козинцева, не можу не поділитися враженнями. Цей фільм - справжній шедевр, що передає всю глибину і трагізм оригінального твору. Юрій Яковлєв у ролі короля Ліра - втілення величі та падіння, його акторська гра змушує глядача переживати кожен момент поруч з героєм.

Візуальна сторона фільму не менш вражаюча - від масштабних декорацій до майстерного використання природного освітлення. Музика Шостаковича додає особливої атмосфери і підкреслює драматизм сцен.

Цей фільм - музейний експонат живого кіно, який залишається актуальним і сьогодні. Він не просто розповідає історію про старіння та зраду, але й змушує задуматися про вічні цінності - любов, відданість, відповідальність перед наступними поколіннями. #КорольЛір #Шекспір #Класика #Кіношедевр”

13. Чому в перекладі староанглійську баладу про короля Ліра названо «повістю про дитячу невдячність»? Що, на вашу думку, означає поняття дитяча невдячність? Чи стикалися ви з таким явищем у житті?

Староанглійська балада про короля Ліра названа “повістю про дитячу невдячність”, оскільки центральним сюжетом твору є невдячність і зрада дочок Ліра - Гонерілії та Регани - по відношенню до їхнього батька. Незважаючи на те, що Лір віддав їм своє королівство, вони виявилися негідними його довіри та любові, зраджуючи й ображаючи старого короля.

Поняття “дитяча невдячність” означає нешанобливу, зневажливу та егоїстичну поведінку дітей по відношенню до своїх батьків, незважаючи на турботу, любов і жертви, які батьки приносять заради них. Це явище, на жаль, трапляється і в реальному житті, коли діти забувають про повагу та вдячність до тих, хто їх виховав і піклувався про них.

На власному досвіді я не стикався з такою крайньою формою невдячності, як у випадку з Ліром. Проте траплялися ситуації, коли діти могли бути невдячними за турботу та допомогу батьків, не цінуючи їхніх зусиль.

14. Як уникнути ситуацій, у які потрапив король Лір?

Щоб уникнути ситуацій, подібних до тієї, у яку потрапив король Лір, важливо виховувати в дітях повагу, вдячність і любов до батьків з самого дитинства. Необхідно прищеплювати їм розуміння цінності сім’ї, турботи один про одного та відданості. Батьки повинні бути мудрими й справедливими у ставленні до дітей, не допускаючи надмірної поблажливості чи жорстокості. Важливо також підтримувати відкритий діалог і довіру в сім’ї.

15. Що є підтвердженням справжньої любові — слова чи вчинки людини?

Справжня любов підтверджується не лише словами, а й конкретними вчинками та діями людини. Слова можуть бути порожніми й нещирими, тоді як вчинки демонструють істинні почуття та наміри. Любов проявляється в турботі, підтримці, жертовності, вірності та готовності йти на компроміси заради коханої людини. Тому саме вчинки, а не лише слова, є найкращим підтвердженням справжньої любові.