Skip to content

Григорій Сковорода. Бджола та Шершень - ГДЗ Укр літ 6 клас Калинич 2023

Posted on:19 грудня 2023 р. at 00:00

Розглянь малюнок художниці Марисі Рудської. А яким уявляєш філософа ти? Думку прокоментуй

На малюнку зображено людину, яка, можливо, є філософом. Ця людина одягнена в одяг, який нагадує старовинний костюм, і в руці тримає щось схоже на тростину або палицю. Це може символізувати мудрість та досвід, які часто асоціюються з філософами.

Якщо мені уявити філософа, то я бачу людину, яка має глибокий погляд і зосереджений вираз обличчя, тому що філософи багато думають і роздумують над різними питаннями. Можливо, він або вона сидить у бібліотеці серед книг або ходить по природі, намагаючись знайти відповіді на складні питання. Філософ може бути одягнений просто, тому що для них важливіші ідеї, ніж зовнішній вигляд.

На могилі митець заповів написати: «Світ ловив мене, та не впіймав». Як ти розумієш ці слова?

На мою думку, ці слова Григорія Сковороди означають, що він не піддався спокусам світу, а прожив життя за своїми власними принципами і переконаннями.

Сковорода був філософом і мислителем, який шукав істину і сенс життя. Він не прагнув багатства, слави чи влади. Коли йому запропонували співати в царській капелі, він відмовився. Замість цього Сковорода обрав просте життя, подорожуючи селами і містечками України та спілкуючись із простими людьми.

Отже, на мою думку, слова «Світ ловив мене, та не впіймав» означають, що світ намагався спокусити Сковороду різними благами - славою, грошима, кар’єрою, але філософ не піддався цим спокусам і залишився вірним собі та своїм ідеалам. Він прожив життя так, як вважав за потрібне, а не так, як хотів цього світ.

1. Поміркуй, чому саме така назва збірки

На мою думку, збірка його байок має назву “Байки Харківські”, оскільки саме в Харкові Сковорода провів багато часу, викладаючи в університеті. Можливо, частину цих байок він написав саме там.

2. Пригадай, що називають алегорією

Алегорія - це художній засіб, в якому абстрактні поняття зображуються у конкретних образах. Наприклад, в байках тварини чи рослини уособлюють певні людські риси. Так автор висловлює своє ставлення до зображуваних явищ.

БДЖОЛА ТА ШЕРШЕНЬ

Як ти розумієш виокремлені напівжирним шрифтом слова? Чи є в тебе справа, яка приносить більше задоволення, ніж результат?

Я розумію виділені слова так, що для бджоли найбільша радість - це сам процес збирання меду, а не його споживання. Тобто сама праця приносить бджолі більше задоволення, ніж результат цієї праці.

Так, у мене є справа, яка приносить більше задоволення, ніж результат - це малювання. Мені подобається сам процес, експериментування з фарбами, створення композиції. А результат - малюнок - не так важливий для мене. Головне - отримати задоволення від творчості.

Пригадай, який твір називають притчею. За потреби скористайся словничком наприкінці підручника.

Притча - це невеликий за обсягом уснопоетичний твір повчального змісту, в основі якого лежить переносний смисл. У притчі за допомогою образів розкривається певна істина, моральне правило. Як правило, в притчі використовуються алегорії, метафори, порівняння.

Розглянь малюнки Анни Сезон до байки Григорія Сковороди «Бджола та Шершень». Чому, на твій погляд, ілюстраторка зобразила комах з людськими обличчями?

Комахи зображені з людськими обличчями, ймовірно, щоб підкреслити антропоморфні характеристики персонажів байки. Антропоморфізм — це приписування людських рис та емоцій тваринам або іншим не людським істотам. У байках Григорія Сковороди часто використовуються тварини, щоб через їхні дії та взаємодії висловити людські якості та поведінку. Ілюстраторка могла використати такий прийом, щоб краще передати моральні та етичні аспекти історії, зробити її більш зрозумілою та цікавою для читача, особливо для дітей, які можуть бути основною аудиторією таких ілюстрацій.

Ілюстрації з людськими обличчями на комахах також можуть допомогти читачам краще ідентифікувати себе з персонажами та їхніми історіями, а також відчути емоційний зв’язок з ними. Це може зробити повчальну історію більш запам’ятовуваною та впливовою.

Яка твоя «сродна» праця? Чи є в тебе хобі?

Моя “сродна” праця - це малювання. Мені дуже подобається малювати пейзажі, тварин, квіти. Це моє хобі.

У повсякденному житті нам доводиться виконувати чимало справ: прибирати, готувати домашні завдання. Не всі справи нам подобаються. Чи можна стверджувати, що те, що нам не до душі, не є «сродною» працею, а отже, наприклад, застеляти ліжко чи розв’язувати задачі з математики не слід? Думку обґрунтуй

На мою думку, не всі справи, які нам доводиться робити, можна назвати “сродною” працею. Наприклад, прибирання кімнати чи виконання нецікавого домашнього завдання з математики для мене не є улюбленою справою. Але це не означає, що я не повинна їх робити. Адже прибирання допомагає тримати порядок, а розв’язування задач сприяє розвитку логічного мислення.

Отже, на мій погляд, хоча деякі обов’язки нам можуть не подобатися, виконувати їх все одно потрібно. А “сродна” праця - це те заняття, яке приносить задоволення і розвиває наші здібності та таланти. Для мене це малювання.

3. Опрацюй таблицю «Паспорт твору»

Отже, опрацювавши таблицю «Паспорт твору» до байки Григорія Сковороди «Бджола та Шершень», можна зробити такі висновки:

  1. Тема твору - зображення двох протилежних способів життя, а саме - працьовитості (уособленої Бджолою) та лінощів і паразитизму (уособлених Шершнем).
  2. Основна ідея - праця має стати для людини природною потребою, “сродною” і “найсолодшою поживою”. Тобто автор вважає, що кожна людина повинна займатися улюбленою справою.
  3. У творі порушено такі важливі проблеми: ставлення до праці і лінощів, розуміння змісту життя, щастя та покликання людини, взаємини людини і суспільства.
  4. Бджола і Шершень є алегоричними образами, які уособлюють певні типи людей - відповідно працьовитих і ледачих.

Отже, у цій байці Григорій Сковорода засуджує лінощі та утриманство і пропагує ідею “сродної” праці як запоруки щастя людини.

4. Серед фактів в інтернеті є інформація про руйнування музею філософа у Сковородинівці. Поділися інформацією в класі

За інформацією в інтернеті, музей Григорія Сковороди у селищі Сковородинівка, що на Харківщині, зазнав руйнувань внаслідок російського ракетного обстрілу 7 жовтня 2022 року.

Ракета влучила в будівлю музею та майже повністю зруйнувала її. Будівля музею, де зберігалися унікальні матеріали про життя і творчість Григорія Сковороди, була майже повністю знищена.

Це дуже сумна новина для всіх шанувальників творчості видатного українського філософа та мислителя. Адже цей музей був унікальним місцем, де зберігалася пам’ять про Григорія Сковороду.

Сподіваюся, що після перемоги України у війні музей буде відновлено, аби знову стати осередком вивчення і популяризації спадщини нашого видатного земляка.

5. Сформулюй тему та ідею твору «Бджола та Шершень»

Тема твору - зображення двох протилежних способів життя, працелюбності й лінощів.

Ідея - праця має стати для людини природною потребою, “сродною” і “найсолодшою поживою”.

6. Чи можна стверджувати, що за світоглядом Бджола — оптимістка, а Шершень — песиміст? Відповідь обґрунтуй

Так, Бджолу можна назвати оптимісткою, адже вона позитивно ставиться до праці, яка приносить їй радість. Шершень же - песиміст, бо вважає працю Бджоли марною і зневажливо до неї ставиться.

7. Випиши в зошит найбільш влучні цитати до характеристики образів Бджоли та Шершня

Бджола: “Але нам незрівнянно більша радість збирати мед, аніж його споживати”.

Шершень: “Видно, що ви без пуття закохані в мед”.

8. Доведи, що байка «Бджола та Шершень» має викривальний і повчальний характер

Байка має викривальний характер, адже висміює ледаря Шершня. Вона повчальна, бо засуджує лінощі й закликає людей працювати, як Бджола.

9. Розглянь уважно банкноту 500 грн із зображенням письменника. Відшукай про неї інформацію в інтернеті. Запиши в зошит, що цікавого ти дізнався / дізналася

Ось що цікавого я дізнався про 500-гривневу банкноту із зображенням Григорія Сковороди:

  1. Ця банкнота введена в обіг у 2015 році до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди. Вона містить стандартні елементи захисту 500-гривневої банкноти та додаткову символіку на лицьовому боці на місці водяного знаку - “Світ Сковороди”.
  2. На аверсі банкноти розміщено портрет Сковороди на тлі фонтану з його відомим висловом “Неравное всѢмъ равенство”. Також є напис “ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА”.
  3. Водяний знак на банкноті - це зображення портрета Сковороди, що повторює портрет на лицьовому боці.
  4. 29 грудня 2022 року Національний банк України ввів в обіг нову пам’ятну 500-гривневу банкноту до 300-річчя Сковороди. Вона має той самий дизайн, але з додатковою символікою на лицьовому боці.
  5. Це найбільша банкнота в українській грошовій системі. Вперше 500-гривнева банкнота з’явилася в 2006 році.

10. Поясни, як ти розумієш думку, що «сродна» праця «потрібне робить неважким, а важке — непотрібним». Під час відповіді використовуй слова та сполуки слів послідовно: «На мою думку,…», «По-перше, … По-друге,…», «Наприклад,…», «Отже,…».

На мою думку, “сродна” праця робить важку роботу легкою і приємною.

По-перше, коли людина робить те, що їй до душі, вона отримує задоволення.

Наприклад, художнику подобається малювати.

По-друге, улюблена справа дає натхнення і сили.

Отже, “сродна” праця перетворює обов’язок на радість, а тяжку роботу - на легку та цікаву