Skip to content

Фрідріх Шиллер. Рукавичка - Ніколенко

Posted on:28 травня 2024 р. at 00:00

1. Чому Куніґунда зраділа, коли Делорж приніс їй рукавичку?

Куніґунда зраділа, коли Делорж приніс їй рукавичку, тому що це довело його сміливість і відданість їй. Вона кинула рукавичку між хижаками, щоб випробувати Делоржа, і він успішно пройшов це випробування, продемонструвавши свою хоробрість і любов до неї. Куніґунда сприйняла це як підтвердження його почуттів.

2. Як би, на вашу думку, вона поставилася до нього, якби він не виконав її завдання?

Якби Делорж не виконав завдання Куніґунди і не приніс їй рукавичку, вона, скоріше за все, поставилася б до нього зневажливо і розчаровано. Відмова ризикнути життям заради її примхи показала б в її очах брак сміливості і відданості з його боку. Вона могла б висміяти його перед усім двором як боягуза, недостойного її уваги. Для Куніґунди це завдання було перевіркою почуттів Делоржа, і провал означав би втрату її прихильності.

Отже, хоча Делорж і виконав небезпечне завдання, принісши рукавичку, він зрозумів підступність і марнославство Куніґунди. Кинувши рукавичку їй в обличчя, лицар продемонстрував, що честь і гідність для нього важливіші, ніж прихильність легковажної дами. Він не став іграшкою в її руках.

АКТИВНОСТІ

Комунікація

1. Назвіть провідних персонажів твору

2. Де відбуваються події в баладі?

Події балади відбуваються при дворі французького короля Франциска I, скоріше за все, в його замку. В тексті згадується, що король сидить у своєму звіринці, оточений придворними, а дами розмістилися на високому балконі.

3. Розкажіть про «розваги» при дворі короля Франциска, висловте своє ставлення.

Розвагою при дворі короля Франциска було спостереження за боями між дикими звірами в королівському звіринці. Спочатку випустили лева, потім тигра, а далі двох леопардів, які вступили в жорстоку сутичку на потіху знаті. Таке жорстоке видовище свідчить про низькі моральні принципи, що панували при дворі. Замість співчуття до тварин, придворні отримували задоволення від кривавого видовища. Моє ставлення до таких “розваг” вкрай негативне, вони демонструють людську жорстокість і бездуховність вищого світу тієї епохи.

Аналіз та інтерпретація

5. Поділіть баладу на частини, дайте їм назви. Складіть план твору

Баладу “Рукавичка” можна поділити на такі частини:

I. Експозиція (1-5 строфи) - опис розваг при дворі короля Франциска, бої звірів у звіринці.

II. Зав’язка (6 строфа) - Куніґунда кидає рукавичку між хижаками, випробовуючи Делоржа.

III. Розвиток дії (7-8 строфи) - Делорж сміливо спускається у звіринець і повертає рукавичку.

IV. Кульмінація (9 строфа) - Делорж кидає рукавичку в обличчя Куніґунді.

V. Розв’язка (10 строфа) - Делорж відмовляється від подяки Куніґунди і йде геть.

6. Який момент твору можна назвати кульмінаційним? Аргументуйте

Кульмінаційним моментом твору є епізод, коли Делорж кидає принесену рукавичку в обличчя Куніґунді зі словами: “Подяки, дамо, не треба мені!” Цей вчинок розкриває справжню шляхетність лицаря, який зневажає легковажність дами. Делорж розуміє, що Куніґунда ладна пожертвувати його життям заради примхи. Кинувши рукавичку, він утверджує власну гідність і засуджує моральне падіння знаті.

8. Як ви гадаєте, чи випадково впала рукавичка Куніґунди в центр звіринця?

Навряд чи рукавичка Куніґунди впала між звірів випадково. Швидше за все, вона навмисне кинула її туди, щоб випробувати відданість Делоржа, подивитися, чи наважиться він ризикнути життям заради неї. Це був свідомий вчинок примхливої і гордовитої дами, яка бажала розважитися, граючи почуттями закоханого лицаря. Випадковість тут малоймовірна, адже в тексті сказано, що Куніґунда “глузлива красуня”, тобто схильна до насмішок і витівок.

Дайте власну оцінку вчинку дами.

9. Що автор засуджує і що прославляє в баладі? Творче самовираження

У баладі “Рукавичка” Фрідріх Шиллер засуджує:

Водночас автор прославляє:

10. Створіть буктрейлер (або сценарій мультфільму) за змістом балади «Рукавичка». Доберіть або намалюйте ілюстрації.

Ілюстрації: сцени боїв звірів, постаті короля і придворних, Куніґунда на балконі, Делорж між хижаками, лицар кидає рукавичку дамі в обличчя.

Цифрові навички

11. Знайдіть в інтернеті інформацію про лицарство в Західній Європі. Підготуйте презентацію.

Лицарство в Західній Європі - тема для презентації:

Сподіваюся, ці тези допоможуть вам краще розкрити тему балади Шиллера і лицарства загалом. Якщо потрібні будуть додаткові уточнення чи ідеї, звертайтеся. Успіхів у навчанні!

Дослідження і проєкти

12. Випишіть епітети й метафори, які характеризують: а) Делоржа; б) Куніґунду; в) королівський двір. Які риси характеру вони увиразнюють? Життєві ситуації

а) Делорж:

Ці художні засоби увиразнюють мужність, хоробрість і силу духу лицаря.

б) Куніґунда:

Ці засоби характеризують Куніґунду як підступну, марнославну особу.

в) Королівський двір:

Епітети:

Метафори:

Ці художні засоби підкреслюють бездуховність, жорстокість придворного життя.

13. Чи не порушив Делорж кодекс лицаря? Чи не образив він даму? Доведіть свою думку.

Делорж не порушив кодекс лицаря, а навпаки - утвердив його принципи. Лицар виявив сміливість, кинувшись між хижаками, і цим довів свою відданість дамі. Водночас він дав моральну оцінку вчинку Куніґунди, яка ладна пожертвувати його життям заради примхи. Кинувши рукавичку в обличчя дамі, Делорж показав, що справжня честь і гідність для нього понад усе. Він не образив даму, а присоромив її, викрив її лицемірство і марнославство. Тож лицар залишився вірним своєму обов’язку, але водночас дав урок моралі зіпсованому двору.

14. Чи варто випробовувати кохання, наражаючи людей на ризик? Що є критерієм справжнього кохання?

Випробовувати кохання, наражаючи людей на смертельну небезпеку, не варто. Це свідчить про легковажність, егоїзм і невміння цінувати людське життя. Справжнє кохання не потребує доказів такою високою ціною. Його критерієм є взаємна довіра, повага, здатність до самопожертви в ім’я коханої людини. Щирі почуття виявляються в підтримці, розумінні, готовності розділити радощі й біди. Тож Куніґунда, яка вимагала від Делоржа ризикнути життям, насправді не кохала його. Для неї це була лише гра, спосіб розважитися. Фрідріх Шиллер засуджує таке викривлене уявлення про кохання і стверджує справжні духовні цінності.