ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Предметні компетентності
1. На прикладі долі американського письменника поясніть зміст вислову «втрачене покоління»
“Втрачене покоління” - це назва, яку дали молодим людям, що пережили Першу світову війну. Ернест Гемінгвей теж належав до цього покоління. Війна зруйнувала їхні ідеали, змусила розчаруватися в житті. Вони відчували себе “втраченими”, духовно спустошеними, не могли знайти сенс існування. Ця тема відображена у багатьох творах Гемінґвея.
2. Кого ще з вивчених вами письменників можна віднести до цього покоління? Поясніть чому
До “втраченого покоління” належали й інші відомі письменники, зокрема Френсіс Скотт Фіцджеральд, Джон Дос Пассос, Еріх Марія Ремарк. Як і Гемінгвей, вони зображували трагедію свого покоління, що пройшло через жахи війни й втратило життєві орієнтири. Їхні герої часто розчаровані, цинічні, не можуть знайти своє місце в повоєнному світі.
3. Як ви можете пояснити назву повісті «Старий і море»?
Назва “Старий і море” відображає головних “героїв” повісті - старого рибалку Сантьяго та море, з яким він бореться. Це протистояння людини й стихії є центральним у творі.
4. Схарактеризуйте образ Сантьяго. Що, на вашу думку, є особливого в образі цієї «маленької людини»?
Сантьяго - “маленька людина”, бідний старий рибалка. Але він має сильний дух, мужність, наполегливість. Попри невдачі, він не здається і продовжує боротьбу. Це робить його образ особливим і значним.
5. Знайдіть у тексті портрет рибалки. Яку роль відіграє портрет старого рибалки у розумінні його образу?
У тексті є портрет Сантьяго: “Старий був худий і виснажений, потилицю його поорали глибокі зморшки… Геть усе в ньому було старе, крім очей, а вони мали колір моря і блищали весело й непереможно.” Цей портрет підкреслює, що попри старість і злидні, Сантьяго зберіг силу духу.
6. Чому Сантьяго не відчуває себе переможеним?
Сантьяго не відчуває себе переможеним, бо хоч він і втратив здобич, але виявив мужність у боротьбі, довів собі, на що здатен. Головне для нього - гідно прийняти виклик долі.
7. Чому, на вашу думку, літературознавці вважають, що у творі в алегоричній формі відобразилася вся історія буття людства?
Велика рибина символізує гідного суперника, з яким змагається людина. А акули - жорстокі сили, які намагаються відібрати в людини її здобутки.
8. Чому випадок, що стався зі старим рибалкою Сантьяго, можна назвати «межовою ситуацією»?
Перемога чи поразка - відносні поняття. Фізично Сантьяго зазнав поразки, втративши рибу. Але духовно він переміг, не скорившись обставинам. У цьому філософічність твору.
9. Що у творі символізують образи великої рибини й акул?
Повість має притчевий характер, бо розповідає не лише конкретну історію, а й містить глибокий філософський зміст, алегоричні образи, повчальний висновок про людину і життя.
10. Коли хлопець Манолін витримав характер? Чому випадок зі старим, своєю чергою, став випробуванням і для нього?
Манолін виявив характер, коли, попри невдачі старого, продовжував вірити в нього і допомагати йому. Навіть коли батьки заборонили Маноліну ходити в море зі старим, він не відвернувся від нього. Випадок зі старим став випробуванням і для хлопця - він мусив зробити вибір між покорою батькам і вірністю другові.
11. Чого, на вашу думку, хотів навчитися хлопець у старого?
Манолін хотів навчитися у старого Сантьяго майстерності рибальства, витривалості, сили духу. Старий був для нього взірцем справжнього рибалки й мужньої людини. Попри невдачі, Сантьяго не здавався і зберігав гідність - саме цьому хотів навчитися у нього хлопець.
12. Поясніть, у чому філософічність питання перемоги і програшу у творі Гемінґвея
Перемога чи поразка - відносні поняття, і в цьому філософічність твору. Фізично Сантьяго зазнав поразки, втративши здобич. Але духовно він переміг, виявивши надзвичайну силу волі й мужність у двобої з рибиною. Головне - гідно прийняти виклик долі та не скоритися.
13. Доведіть, що повість Ернеста Гемінґвея «Старий і море» належить до реалістичного напряму літератури
Повість написана в реалістичній манері. Автор правдиво зображує важку працю рибалки, його побут, психологію. Образ Сантьяго - типовий образ “маленької людини”. Символіка твору не применшує його реалістичності.
14. Поміркуйте, чому, якби повість мала позитивний фінал, то її можна було б почасти назвати прикладом твору масової культури
Якби повість мала однозначно позитивний, “щасливий” фінал (наприклад, старий впіймав би величезну рибу і привіз її неушкодженою), то це зробило б твір більш розважальним, менш глибоким за змістом. Адже сила повісті саме в її неоднозначності, трагізмі, філософському підтексті. Гемінгвей показує складність життя, боротьбу людини зі стихією, тему перемоги й поразки. Однозначно щасливий фінал спростив би ці ідеї, зробив би повість більш поверховою, розрахованою на масового читача.
15. Чому твір «Старий і море» називають повістю-притчею?
Повість має притчевий характер, бо розповідає не просто конкретну історію, а й містить глибокий філософський зміст, узагальнення про людину і життя. Образи старого, риби, моря мають символічне значення. Твір ніби повчає читача, як треба сприймати життєві випробування.
Екологічна грамотність і здорове життя. Інформаційно-цифрова компетентність
Як у творі американського письменника Ернеста Гемінґвея «Старий і море» відображена єдність природи і людини?
У повісті Ернеста Гемінґвея “Старий і море” єдність природи й людини відображена через образ старого рибалки Сантьяго та його взаємодію з морем і рибою, яку він спіймав. Ось кілька прикладів:
- Старий Сантьяго розуміє і поважає море. Він думає про нього як про жінку, яка “може й подарувати велику ласку, й позбавити її”. Море для нього - живе, він відчуває з ним глибокий зв’язок
- Сантьяго співчуває спійманій рибині, хоч і мусить її вбити. Він називає її “сестрою”, думає, що вона теж страждає в цій боротьбі. Це показує, що він бачить спорідненість між собою і рибою
- Старий розмірковує про інших мешканців моря - морських свиней, черепах, летючих риб - як про своїх “братів”. Він відчуває себе частиною природи
- Сантьяго веде нерівну боротьбу з величезною рибою сам на сам, далеко від берега. Ця боротьба людини й риби символізує єдність і протистояння людини і природи
- Навіть зазнавши фізичної поразки, втративши здобич, старий не почувається переможеним духовно. Він зберігає гідність і повагу до сил природи, які кидають йому виклик
Отже, повість Гемінґвея зображує глибокий зв’язок людини з природою, єдність з нею попри всю боротьбу і протистояння. Сантьяго усвідомлює себе частиною природного світу.
Обізнаність та самовираження у сфері культури
Знайдіть в інтернеті й подивіться мультфільм «Старий і море» (The Old Man and The Sea a film by Alexander Petrov) режисера Олександра Петрова (Японія, 1999).
Цей мультфільм, знятий за однойменною повістю Ернеста Гемінґвея, отримав чимало міжнародних нагород, зокрема премію «Оскар» в номінації «Кращий анімаційний короткометражний фільм».
Розкажіть про свої враження від мультфільму. Що особливого, на вашу думку, в режисерському баченні образів повісті «Старий і море»?
Мультфільм “Старий і море” режисера Олександра Петрова справив на мене неймовірне враження. Це справжній шедевр анімаційного мистецтва, який вражає своєю візуальною красою та глибиною змісту.
Техніка живопису на склі, використана в мультфільмі, надає йому унікального естетичного виміру. Кожен кадр - це справжній витвір мистецтва, наповнений фарбами та плавними переходами. Морські пейзажі, зображені в теплих тонах, створюють атмосферу спокою та гармонії з природою.
Особливо вражають сцени боротьби старого рибалки з величезним марліном. Динамічні рухи, спритність і витривалість героя передані з неперевершеною майстерністю. Кожен м’яз, кожна крапля поту на обличчі старого ніби оживають на екрані.
Режисер Олександр Петров зумів майстерно передати філософську глибину та символізм повісті Гемінгвея. Старий рибалка Сантьяго - це уособлення людської гідності, мужності та незламної волі до життя. Його боротьба з марліном - це боротьба людини з власними слабкостями та життєвими випробуваннями.
Особливо зворушливими є сцени, де Сантьяго розмовляє з уявним співрозмовником, ніби з самим собою. Ці внутрішні монологи розкривають глибину його душі, його філософію життя та ставлення до природи.
Мультфільм “Старий і море” - це справжній шедевр. Він не лише захоплює своєю візуальною красою, а й змушує замислитися над сенсом людського буття, над вічною боротьбою людини з природою та власними слабкостями.