Skip to content

Дмитро Кремінь. Літа мої і зими - ГДЗ Укр літ 6 клас Калинич 2023

Posted on:18 грудня 2023 р. at 00:00

Як ти розумієш виокремлені слова?

Найласкавіший - епітет, що підкреслює ніжність, лагідність доторку рідної мови.

Україно - звертання до Батьківщини, що втілюється в рідній мові.

Солов’їна - епітет, яким підкреслюється співучість української мови.

Чи можуть існувати в прямому значенні птах і корабель у вузько обмеженому просторі?

Вираз “птахові й кораблю” я розумію в переносному значенні - як символ свободи.

Рідна земля й мова відомі людині змалечку. Чи можна відкривати уже відоме? Коли так кажуть?

Фраза “Я відкриваю знов” означає, що ліричний герой ніби заново розкриває для себе цінність рідної мови й Батьківщини. Це радше емоційне “відкриття”, ніж реальне.

Чому, на твою думку, ліричний герой виокремлює свою мову? Що це означає?

На мою думку, поет виокремлює українську мову, щоб підкреслити її унікальність і неповторність серед інших мов світу. Він пишається нею і шанує як велику цінність.

2. Прочитай епіграф до теми. Як ти розумієш слова Дмитра Кременя?

Ось як я розумію слова Дмитра Кременя в епіграфі:

Фраза “У далеку дорогу нам потрібно вирушати щодня” означає, що кожного дня перед нами постають нові виклики, завдання, які потребують зусиль, наполегливості, мужності. Це - наша “далека дорога”.

“Зі зброєю в руках” - тобто озброєними знаннями, вміннями, талантами. Це та “зброя”, яка допоможе долати труднощі, досягати успіху.

“З Україною в серці” - любов до Батьківщини має бути невід’ємною частиною кожного, хто йде своєю життєвою дорогою. Патріотизм, відданість рідній землі додають сил і натхнення.

Отже, щодня потрібно йти вперед, розвиватися, боротися, не зраджуючи своїх ідеалів та не втрачаючи зв’язку з Батьківщиною. Лише тоді можна досягти успіху в “далекій дорозі” життя.

Як ви вважаєте, чи правильно я зрозумів ці слова? Чи є ще якісь тлумачення?

1. Яку музику ти дібрав би / дібрала б до твору Дмитра Кременя? Чому? Які почуття викликає вірш? Я дібрав би до цього вірша мелодійну українську народну музику - наприклад, гру на бандурі чи скрипці. Це передає ліризм, сердечність поезії. Вірш викликає патріотичні почуття, любов до рідної мови й Батьківщини.

2. Пригадай поняття ліричний герой. Чи можна ототожнювати його з автором? Чому?

Ліричний герой - це умовний образ, від імені якого ведеться розповідь у ліричному творі. Його не можна повністю ототожнювати з автором, адже це художній прийом

3. Чому вважають, що свобода — одне з найбільших багатств? Чи можна бути щасливим у неволі? Пригадай твір, у якому звучить мотив свободи та любові до рідного краю

Свобода - одне з найбільших людських багатств, бо дає можливість жити й творити за власним вибором. В неволі не можна бути по-справжньому щасливим.

4. Чому українську мову часто називають солов’їною? Що тобі відомо про милозвучність мови? Відшукай на цю тему інформацію в підручнику з української мови або в інтернеті та поділися нею з однокласниками та однокласницями на уроці

Українську часто називають солов’їною через її милозвучність. Вона багата на голосні звуки, має безліч дзвінких приголосних. Це робить її ніжною та співучою.

5. Добери світлини до твору та об’єднай їх у колаж. Які кольори переважають на твоїх ілюстраціях? Як ти вважаєш, чому?

Дібрав би світлини Карпат, української природи, старовинних храмів. Переважали б теплі, зелені, блакитні кольори - символіка України.

6. Доведи, що у творі «Літа мої і зими» звучать патріотичні мотиви

У вірші лунає любов до рідної мови, туга за Батьківщиною. Це патріотичні мотиви.

7. Пригадай жанри лірики. До якого жанру належить вірш Дмитра Кременя? Чому?

Це ліричний вірш, адже висловлені почуття ліричного героя

8. Прочитай витяг зі статті 10 Конституції Україн

Потрібно захищати українську мову, адже вона об’єднує націю, є основою культури, символом незалежності України. Мова формує національну ідентичність.