Варіант 1
І. Устав пропущені слова (4 б.)
-
Повість «Захар Беркут» має цікавий основний сюжет, у якому поєднуються дві сюжетні лінії: історична (боротьба тухольської громади з монгольськими загарбниками) й особиста (кохання Максима і Мирослави). Сюжет доповнюють доволі вагомі позасюжетні елементи. Наприклад, у творі є приховане повторення епізоду повісті - йдеться про загибель війська загарбників у долині. Мешканці селища заблокували гірський потік, наслідком чого, наслідком чого стала повінь, у якій загинули всі вороги.
-
Захар Беркут - мудрий і поважний старець, найстарший у громаді, шанує звичаї предків, служить рідній громаді, закликає до єдності й братерства. Усе життя віддав служінню громаді. Замолоду три роки вчився лікувати людей в монаха скитського та подорожував по сусідніх землях.
II. Розв’яжи клоуз-тест (4 б.)
- «…перший удалець на всю тухольську верховину», «мов здоровий дубчак між явориною, визначався між усім тухольським парубоцтвом», мав «хороше, сонцем опалене і здоровим рум’янцем осяяне, одверте, щире лице» - це Максим Беркут.
- «Все, що він робив, що говорив, що думав, те робив, говорив і думав він з поглядом на добро і хосен [користь] інших, а поперед усього громади. Громада - то був його світ, то була ціль його життя» - це Захар Беркут.
- «… мужчина, як дуб. Плечистий, підсадкуватий, з грубими обрисами лиця і грубим, чорним волоссям, він і сам подобав на одного з тих злющих тухольських медведів, яких їхав воювати» - це Тугар Вовк.
ІІІ. Напиши, до якого твору належать ілюстрації. Коротко розкажи про зображену подію (два-три речення) (4 б.)
- Ілюстрація належить до повісті Івана Франка «Захар Беркут».
Коротко про зображену подію: ****На малюнку зображено сцену полювання на ведмедя, коли Мирослава, дочка Тугара Вовка, потрапила у небезпеку, і на неї напала розлютована ведмедиця. Її врятував Максим Беркут, проявивши мужність і силу
- Ілюстрація належить до повісті Івана Франка «Захар Беркут».
На ілюстрації зображено вирішальну битву тухольців з монгольськими загарбниками. Громада під проводом Захара Беркута відчайдушно бореться з ворогом у тіснині, використовуючи кмітливість і згуртованість для захисту рідної землі. Саме тут тухольці остаточно перемагають монгольське військо, знищивши його за допомогою поваленого каменя і води.
ІV. Творче завдання (4 б.).
Створи есе-розповідь про Павлика (Л. Полтава «Маленький дзвонар з Конотопу») від імені головного героя (від першої особи)
Варіант 2
І. Устав пропущені слова (4 б.)
-
Великий камінь усі мешканці долини називали Сторожем. І побутувала легенда, згідно з якою скам’янілий цар велетнів оберігав долину від ворогів. Сталося так, як передбачало це повір’я. Мешканці перекотили велику кам’яну брилу, перегородили нею річку, і нею затримали воду. Уся вода залила долину, створивши тим самим пастку, у якій загинули монголи.
-
Тугар Вовк - боярин, якому князь Данило Галицький подарував землі в Тухольщині. Вважає себе вищим за простий народ і хоче панувати над громадою. Відмовляється підкоритися рішенню громади. Видав монголам плани руської дружини напередодні битви на Калці, та знову стає зрадником, намагаючись урятувати власне життя ціною зради громади.
ІІ. Розв’яжи клоуз-тест (4 б.)
-
«Чи то між своїми товаришами тухольцями, чи між боярами, чи між їх слугами, Максим усюди був однаковий, спокійний, свобідний у рухах і словах, мов рівний серед рівних».
-
Ідеалізований образ мудрого народного провідника, для якого громадські інтереси й цінності завжди важать більше за особисті. Саме тому він, дуже люблячи свого наймолодшого сина, відмовлявся заради його порятунку випустити з пастки військо монголів - це Захар Беркут.
-
«Нехай і так, що ми нещасливі -, а чи для того мусимо бути зрадниками свого краю? Ні, радше згинути нам із голоду під плотом!» слова, сказані Мирославою
ІІІ. Напиши, до якого твору належать ілюстрації. Коротко розкажи про зображену подію (два-три речення) (4 б.).
До якого твору належать ілюстрації?
Ілюстрації належать до повісті Івана Франка «Захар Беркут»
Коротко про зображені події:
На першій ілюстрації зображено, як тухольці під керівництвом Захара Беркута скидають величезний камінь-Сторож у річку, щоб перегородити шлях монгольському війську й затопити ворогів у долині. Це вирішальний момент боротьби громади з монголами, коли завдяки єдності й винахідливості селяни здобувають перемогу.
На другій ілюстрації показано сцену громадської ради під липою, де Захар Беркут разом із громадою обговорює дії Тугара Вовка. Саме тут громада вирішує долю боярина, який зневажив їхні звичаї та закони, і відстоює свою свободу та справедливість перед обличчям загрози.
ІV. Творче завдання (4 б.).
Створи есе-розповідь про Павлика (Л. Полтава «Маленький дзвонар з Конотопу») від імені головного героя (від першої особи)