Skip to content

Чумацькі пісні. Чумаче, чумаче, чого зажурився - Заболотний

Posted on:12 серпня 2024 р. at 00:00

ПЕРЕВІРЯЄМО

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Козацькі й чумацькі пісні належать

соціально-побутових

2. Розгадайте зашифровані в ребусах слова. Який зв’язок цих слів із чумакуванням або чумацькими піснями

Крим. Море

Ці слова пов’язані з чумакуванням та чумацькими піснями, оскільки чумаки були візниками, які перевозили сіль з Криму через степи до інших регіонів. Їхні пісні часто оспівували дорогу, море та Крим як місце видобутку солі.

3. У пісні «Чумаче, чумаче, чого зажурився?» є всі подані на малюнках образи, ОКРІМ

Коня

АНАЛІЗУЄМО

4. Мікрофон. Яке ваше враження від прочитаного твору. Між ким, на вашу думку, відбувається діалог у пісні

Моє враження від прочитаної пісні “Чумаче, чумаче, чого зажурився” - це сумна і зворушлива розповідь про тяжку долю чумака. Діалог у пісні відбувається між ліричним героєм, який запитує чумака про причину його журби, і самим чумаком, який відповідає, розповідаючи про своє нелегке життя.

5. Поясніть, як ви розумієте значення слів “вродитися без долі”

Вислів “вродитися без долі” означає, що людина від народження приречена на важке, безрадісне життя, сповнене труднощів і поневірянь. Чумак вважає, що йому не пощастило в житті, бо він змушений постійно бути в дорозі, важко працювати, жертвуючи сімейним щастям.

6. Що, на вашу думку, могло змусити чумака залишити домівку й зайнятися таким важким промислом? Яким змальовано життя його сім’ї без господаря

Чумака могли змусити залишити домівку й зайнятися таким важким промислом скрутні життєві обставини, злидні, необхідність заробляти на життя для себе і родини. Життя його сім’ї без господаря змальовано як дуже важке: діти голодні й холодні, хата темна, поле чорне (необроблене). Родина бідує без батька, який міг би подбати про її добробут.

7. Визначте мотиви твору “Чумаче, чумаче, чого зажурився”. Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на текст

Основні мотиви твору “Чумаче, чумаче, чого зажурився”:

8. Перейшовши за посиланням прочитайте чумацьку пісню “Весна красна наступає, із стріх вода капле”. Чим вона подібна до пісні «Чумаче, чумаче, чого зажурився?» та чим відрізняється від неї?

Спільні риси:

Відмінності:

9. Порівняйте козацькі й чумацькі пісні Знайдіть у них спільні й відмінні риси а», Поясніть, чим не зумовлено

Спільні риси козацьких і чумацьких пісень:

Відмінні риси:

Ці відмінності зумовлені різницею в способі життя, завданнях і світогляді козаків і чумаків. Козаки були воїнами, захисниками, а чумаки - мирними торговцями, трудівниками. Але спільним для них було те, що і козаки, і чумаки довго перебували далеко від дому, наражалися на небезпеки, що й знайшло відображення в народних піснях.

МІРКУЄМО

10. Поміркуйте, від чого, на вашу думку, найбільше страждає ліричний герой пісні “Чумаче, чумаче, чого зажурився” - від важкого промислу, від самотності чи від розлуки з рідними Що він має на увазі, говорячи такі слова “Весь вік у дорозі марно літа трачу”?

На мою думку, ліричний герой пісні “Чумаче, чумаче, чого зажурився” найбільше страждає від самотності та розлуки з рідними. Хоча важкий промисел чумака також є причиною його журби, але в тексті пісні більший акцент робиться саме на відірваності від сім’ї, неможливості бути разом з дружиною і дітьми.

Про це свідчать такі рядки:

“Весь вік у дорозі марно літа трачу,

Ні жінки, ні діток ніколи не бачу.

Темна моя хата, чорне моє поле,

А діти без батька голодні та голі.”

Чумак жаліється, що змушений проводити життя в мандрах, а не з родиною. Його хата спустіла, поле занедбане, діти страждають без батьківської опіки. Саме розлука з найріднішими людьми, неможливість дбати про них, бути поруч у радості й горі найбільше гнітить душу чумака.

Слова “Весь вік у дорозі марно літа трачу” виражають гіркий жаль чумака з приводу того, що він змушений витрачати кращі роки життя на важку працю далеко від дому. Замість того, щоб присвятити час сім’ї, господарству, він проводить його в дорозі. Слово “марно” підкреслює, що, на думку чумака, це не найкраще застосування життєвих сил і часу, який він міг би використати для чогось ціннішого і важливішого.

Отже, хоч важка праця і є невід’ємною частиною долі чумака, найбільшим джерелом його страждань у пісні постає самотність, відірваність від родини, дому, звичного життя.