Skip to content

Чарльз Дікенс. Різдвяна пісня в прозі - ГДЗ 6 клас Міляновська

Posted on:19 жовтня 2023 р. at 00:00

Чарльз Дікенс

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Що вам відомо про дитинство Чарльза Дікенса?

У дитинстві Чарльз Дікенс був захоплений театром, літературою та навчанням у школі. Проте, радісне дитинство зазнало змін через банкрутство та арешт батька. У віці 10 років, він був змушений залишити навчання і почати працювати, щоб допомогти сім’ї. Ця важка дитинська праця надихнула його на писання про проблеми бідних у своїх творах.

2. Чому тема бідності була болісною для англійського письменника?

Тема бідності була болісною для Чарльза Дікенса через його власний досвід життя. Він сам в дитинстві стикався з бідністю і мав досвід нелегкої праці. Такі переживання спонукали його писати про проблеми бідняків та боротьбу з соціальними нерівностями.

3. Яку мету переслідував у своїх творах Чарльз Дікенс?

Чарльз Дікенс переслідовав мету привернути увагу до проблем бідних і змінити ставлення суспільства до них. Він бажав, щоб його твори пробуджували соціальну свідомість у багатих і показували реальність життя бідних. Через свої твори, він надіявся змінити світ на краще і допомогти тим, хто потребує допомоги.

РІЗДВЯНА ПІСНЯ В ПРОЗІ, АБО РІЗДВЯНЕ ОПОВІДАННЯ З ПРИВИДАМИ

Строфа І. Марлеєва тінь

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом твору

4. Що ви дізналися про Скруджа та Марлея? Яким, на вашу думку, було ділове життя двох компаньйонів?

Скрудж і Марлей були колишніми партнерами в бізнесі. Судячи з розмови, Скрудж був скупим і замкненим на себе людиною, яка жила тільки для своїх бізнесових справ. Він не проявляв співчуття до інших і не бувідкритий для спілкування з близькими. Ділове життя двох партнерів, ймовірно, було сповнене працею та зосередженням на збільшенні свого багатства.

5. Знайдіть у тексті та зачитайте, як автор характеризує Скруджа. Які епітети і порівняння він використовує в його портреті?

Автор характеризує Скруджа як “старий грішник — заздрий, жадний, твердий, як кремінь”. Також автор описує зовнішність Скруджа, зазначаючи, що “ніс загострився, щоки зморщились, хода стала скутою, очі почервоніли, тонкі губи посиніли, а голос хитрий та прикрий скрипів”. Крім того, автор використовує епітети, такі як “старий”, “жмикрут”, “холодний”, “неначе заморозилась” та “неначе трудна справа”, щоб підкреслити холодну та безжальну природу Скруджа.

6. Яку рису вдачі пана Скруджа можна визнати найголовнішою?

Найголовнішою рисою пана Скруджа можна визнати його жадібність.

7. Як ви вважаєте, що, в розумінні Ебенезера Скруджа, означає бути діловою людиною?

В розумінні Ебенезера Скруджа, бути діловою людиною означає бути зосередженим на грошах, матеріальному багатстві та досягненні фінансового успіху. Для нього діловий успіх і багатство є єдиними метою і змістом життя, і він готовий пожертвувати всім іншим ради збільшення свого багатства. Він не приділяє уваги соціальним зв’язкам, сім’ї та іншим аспектам життя, які не прямо приносять йому прибуток. Для Скруджа бути діловою людиною означає бути безжальним, жорстоким і несприйнятливим до емоцій та людських потреб.

8. Розкажіть про ставлення Скруджа до племінника, писаря та інших персонажів твору

Скрудж ставиться до свого племінника, Фреда, з відчуттям зневаги та неприязні. Він вважає, що радість і святкування Різдва є марнославством і витрачанням грошей. Скрудж також ставиться до свого писаря, Боба Крачіта, зневажливо та несприйнятливо. Він жорстоко вимагає від нього працювати важкими годинами за невелику оплату. Скрудж не має близьких стосунків з іншими персонажами твору і не прагне розуміти їхні потреби чи почуття.

9. З якою метою племінник прийшов до Скруджа, викликавши лють старого: позичити грошей, запросити на святковий обід, поскаржитись на життя, поговорити про погоду? Чим здивувала вас реакція дядечка?

Племінник прийшов до Скруджа з наміром побажати йому веселого Різдва і запросити на святковий обід. Однак, Скрудж зустрів його з лютью і відмовився від будь-якої згоди. Така реакція дядька здивувала, оскільки племінник не показував жодної негативної поведінки і висловлював лише свої позитивні наміри.

10. Знайдіть у тексті та зачитайте, що говорять про Різдво Скрудж і його племінник. У чому полягає відмінність у їхньому ставленні?

У розмові Скруджа і його племінника про Різдво, Скрудж висловлює свою негативну думку про свято, вважаючи його дурницею. Він стверджує, що Різдво не приносить щастя і є лише причиною для боргів та витрат. З іншого боку, племінник вважає Різдво добрим, веселим, ласкавим і привітним днем. Він вважає Різдво найкращим днем у році, коли серця стають ширшими, люди стають товаришами для бідних і виявляють щире співчуття. Отже, основна відмінність у їхньому ставленні полягає в тому, що Скрудж байдужий до Різдва, вважаючи його дурницею, тоді як племінник вважає його особливим і радісним святом.

11. Як Скрудж відгукується на пропозицію пожертвувати гроші на добрі справи? Що вас обурює в його висловлюваннях про бідняків?

Скрудж відповідає на пропозицію пожертвувати гроші на добрі справи з обуренням та зневагою. Він вважає, що бідняки самі заслуговують на свою бідність та що вони повинні самі шукати способи виживання. Його висловлювання про бідняків обурює, оскільки він проявляє безжальність та відсутність співчуття до людей, які перебувають у скрутних умовах та потребують допомоги.

12. Опишіть помешкання Скруджа. Чи хотіли б ви оселитися в цих просторих покоях? Чому?

Скрудж мешкав у просторих, але занедбаних покоях. Це були сумні та похмурі приміщення, зі старими меблями та неприємним запахом. Інтер’єр відображав холодну та безжальну природу Скруджа, не залишаючи місця для затишку та комфорту.

Особисто я не хотів би оселитися в цих покоях. Хоча вони можуть бути просторими, але їх сумний та неприємний атмосферний вигляд не створює почуття затишку та відпочинку. Крім того, присутність старих меблів та неприємний запах роблять це помешкання непривабливим для мене.

13. Як інтер’єр помешкання характеризує Скруджа? Чому, на вашу думку, автор постійно акцентує увагу на холоді й темряві, які оточують старого? Як ви гадаєте, чому Скрудж любив холод і темряву?

Інтер’єр помешкання характеризує Скруджа як людину, яка живе у поміщенні занедбаним і безжиттєвим. Сумний та неприємний вигляд приміщення відображає холодну та безжальну природу Скруджа. Автор постійно акцентує увагу на холоді й темряві, що оточують Скруджа, для того, щоб підкреслити його внутрішній стан та характер. Холод та темрява символізують безтурботність і жорстокість Скруджа, а також його відокремлення від людей та щастя.

Можливо, Скрудж любив холод і темряву, оскільки це відповідало його внутрішньому стану та переконанням. Він був замкненим на себе і відчував задоволення від самотності та віддаленості від інших людей. Також, холод і темрява можуть відображати його внутрішню порожнечу та відсутність любові та щастя у його житті.

14. Розкажіть про візит Марлея до Скруджа. Що привид розповів про своє теперішнє становище?

Марлей, який був колишнім партнером і другом Скруджа, з’явився перед ним як привид. Він розповів Скруджу про своє поточне становище як блукавого духа. Марлей зізнався, що після смерті був засуджений до блукання світом як покарання за свої жадібність і безжальність. Він попередив Скруджа, що йому загрожує та сама доля, якщо він не змінить своє життя і не зрозуміє значення любові та милосердя до інших людей.

15. Чому Марлей назвав своє життя «витраченим даремно», адже він багато працював? У чому, за словами Марлея-привида, полягає призначення людини?

Марлей назвав своє життя “витраченим даремно” не з приводу багаторічної праці, але через те, що він присвятив своє життя накопиченню багатства та матеріальних благ, не звертаючи увагу на значення людських відносин та добробуту інших. Він усвідомив, що цінність життя полягає не тільки в успіху, але й у здатності людини робити добро, бути милосердною та займатися благодійністю. За словами Марлея-привида, призначенням людини є те, щоб бути корисною для інших, допомагати тим, хто потребує допомоги, і жити зі свідомістю, що наше існування має сенс лише тоді, коли ми робимо світ кращим місцем для всіх.

Строфа II. Перший з трьох духів

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом твору

1. Що ви дізналися про дитинство Ебенезера Скруджа? Чи завжди він був таким черствим і злим? Відповідь обгрунтуйте.

З дитинства Ебенезера Скруджа відомо, що він виріс у бідному середовищі. Його родина жила в запущеному будинку з холодними та пустими кімнатами. Скрудж був покинутий своїми близькими і проводив Різдво самотньо. Його дитинство було сумним і заповненим незадоволенням. Він пам’ятав дорогу до цього будинку і відчував бажання допомогти іншим, особливо хлопчику, якому було сумно й самотньо. Він жалів його і хотів подарувати йому щось у Різдво, але це стало неможливим.

2. У чому полягає відмінність між Фецвігом і Скруджем? Порівняйте їхнє ставлення до своїх працівників.

Фецвіг і Скрудж мають суттєву відмінність у ставленні до своїх працівників. Фецвіг щедро винагороджує своїх працівників і ставиться до них з повагою і турботою. Він організовує для них вечірки, дарує подарунки та показує, що цінить їхню працю. З іншого боку, Скрудж ставиться до своїх працівників з жорстокістю і несправедливістю. Він платить їм мінімальну заробітну плату, не проявляє інтересу до їхнього благополуччя і навіть примушує працювати в Різдвяну ніч. Це розкриває істотну відмінність у моральних цінностях і характерах Фецвіга і Скруджа.

3. Знайдіть у тексті, яка розмова відбулася між духом минулого Різдва і Скруджем після вечірки у Фецвіга? Що свідчить про початок змін у характері головного героя?

Після вечірки у Фецвіга, дух минулого Різдва розповів Скруджу про його минуле і його свідомість про власну забутість. Ця розмова свідчить про початок змін у характері головного героя. Скрудж розуміє, яким був самотнім і забутим у минулому, і відчуває сльози жалю, коли бачить свою дитячу версію, яка була покинута близькими. Цей епізод вказує на те, що Скрудж починає відчувати емоційне перетворення і починає розуміти значення родини та спілкування з іншими людьми.

4. Розкажіть про причину розриву стосунків між Скруджем та його нареченою. Як Белла говорить про те, що сталося з душею її коханого?

Причиною розриву стосунків між Скруджем та його нареченою Беллою було те, що Скрудж занадто занурився у свої матеріальні справи та став жадібним і безжалісним. Белла говорить про те, що душа його коханого стала затемненою, втратила спокій та ніжність, і стала замкненою на себе. Вона стверджує, що Скрудж перетворився на зовсім іншу людину, якою вона не може бути разом.

5. Порівняйте атмосферу в домі вже заміжньої Белли та самотнього Скруджа. Опишіть, які звуки чути у цих оселях, яке в них освітлення, настрій тощо.

В домі вже заміжньої Белли панує тепла і затишна атмосфера. Чути приємні звуки сімейного життя, якісь пісні або сміх. Освітлення м’яке та приємне, можливо свічки як додатковий джерело світла. Настрій щасливий та сповнений любові.

У самотнього Скруджа в оселі панує похмура тиша. Немає жодних звуків, крім можливо годинника, який б’є часом. Освітлення приміщення слабке та холодне, можливо лише одна лампа освітлює його простори. Настрій одинокий, сумний та відчувається внутрішній холод.

6. Як ви гадаєте, чи шкодує Белла, що не стала дружиною Скруджа? А чи шкодує Скрудж?

Немає вказівок у тексті, що Белла шкодує, що не стала дружиною Скруджа. Скрудж також не шкодує цьому.

7. Що розповів чоловік Белли про Скруджа? Прокоментуйте його слова: «Він сидів сам, зовсім один у цілому світі…»

Чоловік Белли розповів, що Скрудж сидів сам і був абсолютно самотнім у цьому світі. Це свідчить про те, що Скрудж не мав близьких або друзів, і його життя було відокремлене й пусте.

8. Складіть план до строфи ІІ у вигляді життєвих етапів Скруджа.

План у вигляді життєвих етапів Скруджа:

Дитинство: Скрудж був самотнім хлопчиком, покинутим своїми близькими. Він жив у бідно прибраному будинку і мав мало щастя.

Дорослість: Скрудж став багатим і самолюбивим. Він забув про своє минуле і став жорстоким і жадібним бізнесменом.

Зустріч з духами Різдва: Скрудж зазнає зміни, коли зустрічає духів минулого, теперішнього та майбутнього Різдва. Вони показують йому його помилки і навчають його цінностім любові, щедрості та співчуття.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом твору

9. Розкажіть про сім’ю Скруджевого писаря. Що свідчить про вбогість родини Кретчитів? Як оселя Кретчитів контрастує з їхнім душевним багатством?

Сім’я Скруджевого писаря, Кретчитів, була дуже вбогою. Це свідчить про те, що їхнє життя було надзвичайно скромним і нещасливим. Оселя Кретчитів контрастує з їхнім душевним багатством, оскільки, не зважаючи на недостаток матеріальних благ, вони здатні були знайти радість і щастя взаємодії та взаємопідтримки одне одного.

10. Що свідчить про дружні стосунки та взаємну увагу в цій сім’ї? Чому про Кретчитів можна сказати: «Вони вміють цінувати маленькі радощі життя»?

Дружні стосунки та взаємна увага в цій сім’ї виявляються у тому, що Кретчити завжди підтримують одне одного і допомагають у всіх справах. Вони проявляють турботу та розуміння один до одного, що підтримує їхні стосунки.

Про Кретчитів можна сказати: «Вони вміють цінувати маленькі радощі життя», оскільки, не зважаючи на відсутність матеріального багатства, вони знаходять радість і щастя у простих моментах життя. Вони цінують маленькі радощі, такі як взаємна підтримка, спільні моменти і турбота одне про одного.

11. Чому, на вашу думку, Скруджеві стало соромно своїх слів про бідних після того, як він побачив Тайні Тіма?

Скруджеві стало соромно своїх слів про бідних після того, як він побачив Тайні Тіма, тому що він розумів, що його ставлення до бідних було безжалісним і несправедливим. Він усвідомив, які насправді труднощі та страждання переживають бідні люди, особливо діти, і як вони мають боротися за кожну мить щастя. Скрудж почував сором за свою жорстокість та бездушність, і це змусило його переглянути свої цінності та змінити своє життя.

12. Чи тримає Боб Кретчит у своєму серці зло на Скруджа? Доведіть це

Боб Кретчит не тримає зла на Скруджа у своєму серці. Це підтверджується тим, що він бажає Скруджу веселого Різдва та викладається від усього серця, коли він бажає йому добробуту та щастя. Боб Кретчит не засуджує Скруджа за його безтурботність і жорстокість, а замість цього спонукає його до зміни та розуміння значення любові та милосердя. Таким чином, можна сказати, що Боб Кретчит має в серці толерантність та відкритість до змін, а не зло на Скруджа.

13. Яку картину застав невидимий Скрудж у свого племінника?

Скрудж у свого племінника побачив картину радісного сімейного свята. Його племінник та його гості весело гуляли, сміялися та насолоджувалися часом, проведеним разом. Ця картина заставила Скруджа задуматися про те, що справжнє багатство полягає у родинних зв’язках, любові та взаєморозумінні.

14. Як ставиться Фред до свого дядька? Як ви розумієте його слова про Скруджа: «Зло, яке він робить, карає його самого…»?

Фред ставиться до свого дядька з любов’ю і розумінням. Він не засуджує Скруджа за його жорстокість, а намагається змінити його світогляд і допомогти йому знайти щастя. Слова Фреда про Скруджа, “Зло, яке він робить, карає його самого…”, означають, що Скрудж сам понесе наслідки своїх дій. Його безжалісність і жорстокість принесуть йому самотність і невдоволеність, а наслідки його негативних вчинків повернуться до нього самого.

15. Чому, на вашу думку, племінник вирішив щороку запрошувати дядечка на Різдвяний обід?

Племінник вирішив щороку запрошувати дядечка на Різдвяний обід, оскільки він вірить у силу любові та милосердя. Він хоче показати дядечкові, що сімейна теплота і взаєморозуміння є найважливішими цінностями в житті. Племінник надіється, що Різдво, як особливий час року, зможе розтопити серце дядечка і змусити його змінити своє ставлення до людей та світу навколо себе. Він хоче дати дядечкові можливість відчути любов і тепло родинного свята, надіючись, що це спонукає його до перегляду своїх цінностей та змін у житті.

16. Доведіть, що характер Скруджа та ставлення його до бідних змінюється

Характер Скруджа та його ставлення до бідних змінюється протягом розповіді. На початку, Скрудж є безжалісним і жорстоким, проявляючи лише інтерес до грошей та матеріального багатства. Він не проявляє ніякої турботи або співчуття до бідних, вважаючи їх слабкими та неспроможними. Однак, під впливом духів Різдва, Скрудж починає розуміти значення любові, милосердя та співчуття. Він бачить, як бідні люди роблять все можливе, щоб знайти щастя, і як вони вміють цінувати маленькі радощі життя. Це змушує Скруджа переглянути свої цінності та змінити своє ставлення до бідних. В кінці розповіді, Скрудж стає щедрим та милосердним, допомагаючи іншим і розуміючи значення дружби та людського співчуття.

17. Як відбулося прощання Скруджа з духом теперішнього Різдва?

Прощання Скруджа з духом теперішнього Різдва відбулося в кімнаті, де Скрудж був відданий своїм емоціям і показав справжнє співчуття. Він вибачився за своє безжалісне ставлення та обіцяв змінитися. Дух теперішнього Різдва відповів, що він бачить зміну в Скруджі і відчуває, що він дійсно зрозумів значення Різдва. Після прощання, дух зник, залишивши Скруджа з новим розумінням та прагненням бути кращою людиною.

18. Яким зображений дух прийдешнього Різдва?

Дух прийдешнього Різдва зображений в зеленій киреї, облямованій білим хутром. На його голові є вінок із зимового зілля, прикрашений блискучими льодинками. Він має темно-каштанові кучері, добре обличчя, і його очі блищать радістю й щирістю.

19. Що стало центральною подією четвертої частини твору?

Центральною подією четвертої частини твору є зміна Скруджа в кращу сторону. Після зустрічі з третім духом, він усвідомлює свої помилки і вирішує стати щедрим та добрим. Скрудж надсилає різдвяного гусака бідному Бобу Кретчиту та жертвує значну суму благодійникам. Він також відвідує свого племінника, щоб святкувати Різдво разом. Після цих змін, Скрудж стає найдобрішою та найщедрішою людиною в місті, отримуючи загальну любов і повагу. Також він стає “другим батьком” для малятка Тіма, сина Боба Кретчита, який одужує і не помирає від хвороби. Зміна Скруджа впливає на його майбутнє та майбутнє його близьких, роблячи його життя кращим.

20. Які почуття у довколишніх викликала смерть Скруджа? Поясніть, що було причиною такої страшної самотньої смерті старого жмикрута

Після смерті Скруджа довколишні почували сум, сочувство та смуток. Вони відчували шкоду, що Скрудж провів своє життя в самотності та без любові до інших людей. Смерть Скруджа була страшною та самотньою через його жорстокість та відсутність близьких стосунків. Він не мав нікого, хто б сумував за ним або проявив співчуття. Протягом свого життя, Скрудж віддавав перевагу грошам та матеріальним цінностям, залишаючи його зіпсованим і самотнім. Це була причина такої страшної самотньої смерті старого жмикрута.

21. «Скрудж подумав: Що, коли б цього чоловіка воскрести? Які могли б у нього бути спогади?..» Спробуйте уявити спогади Скруджа

Скрудж згадав багато подій і моментів зі свого життя, які були пов’язані з його жадібністю і безжалісністю. Він згадав, як він завжди ставив гроші на перше місце і занепадав відносини з рідними та друзями. Скрудж відчував сором за свої негативні вчинки та відсутність людського співчуття. Також він згадав, як бідні люди страждали через його жорстокість і небайдужість. Зараз, коли він був мертвим, Скрудж мав багато жалю за свої вчинки і бажання змінити минуле. Він бажав мати ще один шанс, щоб бути людиною, яка робить добро і живе з любов’ю і милосердям.

22. Кого в усьому великому місті зворушила смерть старого скнари? Чому «смерть того чоловіка внесла спокій і втіху» в ту родину?

Усе велике місто зворушилося смертю старого скнари. Люди відчували співчуття і розмовляли про те, як самотньо і жорстоко жив Скрудж. Його смерть внесла спокій і втіху в ту родину, єдине враження від смерті того чоловіка, що міг показати Скруджеві Дух, була втіха…

23. Розкажіть про нещастя, яке спіткало сім’ю Кретчитів. Які почуття переживають рідні?

Сім’я Кретчитів жила в бідності та стикалася з численними труднощами. Боб Кретчіт, батько сім’ї, мав низьку заробітну плату та був нещасний з приводу недостатньої можливості забезпечити свою родину. Вони мали небагато грошей та жили у скромному житлі. Діти Кретчитів були одягнені в старі та зношені речі.

Ця сім’я переживала велике нещастя, коли їхній син Тім захворів на серйозну хворобу. Рідні переживали страх та тривогу за життя свого хворого сина. Вони робили все можливе, щоб забезпечити йому необхідну медичну допомогу та ліки. Але нещастя, яке спіткало сім’ю Кретчитів, викликало в них глибоку тугу та безнадію. Вони не мали достатньо коштів, щоб забезпечити Тімове повне одужання.

Рідні Кретчитів переживали сум, безпорадність і відчай. Вони були занепокоєні та переживали за майбутнє своєї родини. Але незважаючи на це, вони ніколи не втрачали надію та дотримувалися разом, підтримуючи один одного в цей важкий час.

24. Поясніть суть протиставлення в сценах у крамниці старого Джо та в домі Кретчитів після смерті Тайні Тіма

Сцени у крамниці старого Джо та в домі Кретчитів після смерті Тайні Тіма контрастують одна з одною, показуючи протилежність у ставленні до смерті і впливі на навколишніх.

У крамниці старого Джо, люди байдуже йдуть про свої справи і не виявляють жодної прикрості до смерті Тайні Тіма. Вони обговорюють свої плани на Різдво та не проявляють жодного суму чи співчуття до маленького хлопчика, який помер. Це демонструє бездушність і байдужість багатьох людей до трагедій інших.

У домі Кретчитів, смерть Тайні Тіма призводить до великого горя та скорботи. Рідні Кретчитів дуже переживають втрату свого сина і виявляють справжнє співчуття та сум. Вони обговорюють його життя і пам’ять, згадуючи його як доброго та люблячого хлопчика. Це показує, що навіть в бідності і важкостях, сім’я Кретчитів має сильні родинні зв’язки і здатність до справжнього співчуття.

Протиставлення цих сцен підкреслює негативні емоції і бездушність суспільства, а також важливість сімейних зв’язків та співчуття у важкі часи.

25. Як ви розумієте слова Скруджа: «Як люди живуть, такий їм буде й кінець»?

Ці слова Скруджа вказують на його віру в закон карми або принцип причинно-наслідкового зв’язку. Він вважає, що якщо людина живе жадібно, безжалісно та без любові до інших, то її кінець буде сумним та самотнім, як у нього самого. Скрудж вірить, що люди заслуговують на те, що отримують у житті, і їхні дії та вчинки визначають їхню долю. Це виражає його убеждение, що доброта, щедрість та любов є важливими якостями, які можуть змінити людське життя на краще і гарантувати щасливий кінець.

26. Що вразило Скруджа на кладовищі? Поміркуйте, що символізує вигляд занедбаних могил

Скруджа вразило на кладовищі занедбане становище могил. Вигляд занедбаних могил символізує забуття та байдужість до померлих. Це вказує на те, що навіть після смерті, багато людей не пам’ятають та не цінують життя тих, хто пішов з цього світу. Занедбані могили також можуть символізувати бездушність та безнадійність, які Скрудж відчував протягом свого життя. Вони показують, що без любові та гуманності, навіть смерть не дає спокою та гідності.

27. Яку обіцянку дає Скрудж духу прийдешнього Різдва? Чому, на вашу думку, він вирішив стати іншою людиною?

Скрудж дає обіцянку духу прийдешнього Різдва, що він зміниться і стане кращою людиною. Він обіцяє, що відтепер він буде слухати духів та жити за їхніми вказівками. Він розуміє, що його життя було наповнене жорстокістю, жадібністю та бездушністю, і він бажає змінити цей шлях. Скрудж розуміє, що справжнє щастя полягає в любові, милосерді та співчутті до інших. Він вирішив стати іншою людиною, щоб навчитися цим якостям і змінити своє життя на краще. Він бажає знайти сенс у житті та знайти радість у допомозі та доброті до інших. Це рішення відображає його бажання змінити свою природу і знайти щастя, яке він раніше втратив.

28. Розкажіть, як Скрудж почав виправляти свої помилки

Скрудж почав виправляти свої помилки, коли на нього сильно вплинули духи Різдва. Він почав змінювати своє ставлення до грошей та матеріальних цінностей. Він став більш щедрим та готовим допомагати іншим. Скрудж відвідав родину свого племінника та прийняв запрошення на святковий обід. Він також пожертвував гроші на благодійність та надавав допомогу тим, хто цього потребував. Скрудж змінився з бездушного та замкнутого старого чоловіка в щедрого та люблячого людину, яка була готова допомогти іншим і знайти справжнє щастя у спілкуванні з людьми. Ці зміни показують, що Скрудж зрозумів справжню цінність життя та важливість любові та спілкування з іншими.

29. Фінал твору викликає в нас віру в краще чи безнадію? Відповідь обґрунтуйте

Фінал твору викликає в нас віру в краще. Незважаючи на початкову безнадію та жорстокість, оповідання Чарльза Діккенса “Пригоди і фантастика” закінчується з надією на зміну та покращення. Головний герой Ебенезер Скрудж проходить важкий шлях від замкнутого і жорстокого старого чоловіка до щедрої та люблячої людини. Він розуміє цінність людських зв’язків, милосердя та спілкування з іншими. Таким чином, фінал твору надихає нас вірити в можливість перетворення і зміну, показуючи, що навіть найзамкнутіші серця можуть розквітнути у величезну любов та доброту.

Узагальнюємо і підсумовуємо

30. Схарактеризуйте образ Ебенезера Скруджа

Ебенезер Скрудж зображений як замкнутий, жорстокий та жадібний старий чоловік. Скрудж переслідує тільки свої фінансові інтереси і не виявляє ніякої любові або співчуття до інших людей. Він є символом бездушності та байдужості до бідних та потребуючих. Протягом багатьох років Скрудж ніколи не розумів справжнього значення Різдва та не цінував родинні зв’язки.

Проте, через зустріч з духами Різдва минулого, теперішнього та прийдешнього, Скрудж починає змінюватися. Він розуміє, що його життя було наповнене пустотою та самотністю, і він починає переосмислювати свої цінності. Поступово він стає більш щедрим, милосердним та люблячим. Скрудж вирішує зробити зміни у своєму житті, ставши кращою людиною і навчаючись цінувати людські зв’язки та справжнє щастя.

Образ Ебенезера Скруджа є символом перетворення та надії. Він показує, що навіть найбайдужіші люди можуть змінитися та знайти сенс у житті. Скрудж нагадує нам, що справжня цінність полягає в любові, милосерді та спілкуванні з іншими, а не в матеріальному багатстві. Його перетворення надихає нас вірити в можливість покращення та зміни, незалежно від того, якими ми були раніше.

31. Складіть розповідь про поступову духовну деградацію головного героя. Що стало причиною його перетворення на моральну потвору?

Починаючи з молодих років, Ебенезера Скруджа вплинули різні негативні чинники, що спричинили його поступову духовну деградацію. Спочатку, він був хлопчиком, який виріс у бідній сім’ї і змушений був працювати змалку, щоб забезпечити себе. Це призвело до його переконання, що гроші та багатство є найважливішими речами у житті.

Поступово, Скрудж зайнявся власним бізнесом і виявився дуже жадібним та алчним. Він почав пріоритезувати нагромадження багатства над будь-якими іншими цінностями. Він став бездушним і байдужим до потреб інших людей, вважаючи, що гроші є єдиним джерелом щастя.

З часом, Скрудж став все більше ізольованим від суспільства. Він відкинув родину, друзів та милосердя. Його серце стало замкнутим і скам’янілим, відтісненим від будь-яких почуттів та емоцій. Він поступово ставав все більш самотнім і невдоволеним, а його жадібність перетворилася на безжалість.

Однак, найбільшою причиною перетворення Скруджа на моральну потвору було його втративши сенс життя. Він втратив здатність радіти та бачити красу світу. Його життя стало пустим і безрадісним, і він вважав себе несправедливо обдуреним судьбою.

В результаті, Скрудж став символом жорстокості, жадібності та бездушності. Його поступова духовна деградація призвела до того, що він втратив здатність любити, бути щедрим та співчутливим. Він став моральною потворою, забутим про справжні значення життя.

32. З якою метою духи показали Скруджеві усе його життя?

Духи показали Скруджеві усе його життя з метою навчити його цінувати людські зв’язки, любов та милосердя. Вони хотіли показати йому, що гроші та матеріальні цінності не є єдиним джерелом щастя. Через зустрічі з духами Різдва минулого, теперішнього та прийдешнього, Скрудж почав розуміти, як важливо бути щедрим, люблячим та співчутливим. Духи надихали його змінитися і знайти сенс у житті, переконуючи його, що справжня цінність полягає в людських взаємовідносинах, а не в нагромадженні багатства.

33. Порівняйте характер і вчинки пана Скруджа на початку твору та в кінці. Проаналізуйте зміни, які відбулися

На початку твору, пан Скрудж зображений як замкнутий, жорстокий та жадібний старий чоловік. Він переслідує лише свої фінансові інтереси та не виявляє ніякої любові або співчуття до інших людей. Він є символом бездушності та байдужості до бідних та потребуючих. Скрудж не розуміє справжнє значення Різдва та не цінує родинні зв’язки.

Проте, протягом оповідання ми спостерігаємо поступові зміни в характері та вчинках пана Скруджа. Зустрічі з духами Різдва минулого, теперішнього та прийдешнього надихають його на самоперетворення. Поступово він стає більш щедрим, милосердним та люблячим. Скрудж розуміє цінність людських зв’язків, милосердя та спілкування з іншими.

У кінці твору, пан Скрудж перетворюється на зовсім іншу людину. Він стає щедрим та люблячим, звертає увагу на потреби та радість інших людей. Він прагне допомагати та бути корисним для оточуючих. Скрудж вирішує зробити зміни у своєму житті, ставши кращою людиною і навчаючись цінувати людські зв’язки та справжнє щастя.

34. Як подорож у часі допомогла нам дізнатися про життя Скруджа?

Подорож у часі допомогла нам дізнатися про життя Скруджа, показуючи його трансформацію від жорстокого та жадібного старого чоловіка до людини, що володіє любов’ю та милосердям. Зустрічі з духами Різдва минулого, теперішнього та прийдешнього простежують його еволюцію та демонструють причини його морального занепаду. Через ці подорожі в часі ми розуміємо, що Скрудж став таким бездушним і байдужим до інших людей через свою зайву пристрасть до грошей та матеріальних цінностей. Однак, завдяки цим зустрічам, він починає осмислювати своє життя та переосмислювати свої цінності, що призводить до його перетворення у більш щедру та люблячу людину.

Міркуємо самостійно

35. Чому автор зробив часом подій твору саме святкові Різдвяні дні?

Час подій твору саме вибрано автором як святкові Різдвяні дні з метою підкреслити важливість теми відродження, перетворення та значення любові та милосердя. Різдво є символом нового початку, надії та світла, що проникає в темряву. В цей особливий час року, коли люди збираються разом, діляться радістю та щедрістю, автор намагається показати, як людські цінності можуть трансформувати життя та привнести радість та благополуччя в серцях навіть найбільш бездушних та жорстоких індивідів.

36. Поміркуйте, у чому таким людям, як Скрудж, можна поспівчувати

У таких людей, як Скрудж, можна поспівчувати тому, що вони втратили здатність радіти, любити та бачити красу світу. Вони страждають від бездушності та жорстокості, які роблять їх самотніми та невдоволеними. Такі люди не розуміють справжнього значення життя і вважають гроші та матеріальні цінності єдиним джерелом щастя. Вони втрачають зв’язок з родиною, друзями та суспільством, і не розуміють, як важливо бути співчутливим, люблячим та щедрим. Такі люди потребують розуміння та можливості відкрити своє серце до взаємодії з іншими людьми і знайти сенс у житті.

37. Що Скрудж помилково вважав життєвими цінностями?

Скрудж помилково вважав, що гроші та матеріальні цінності є найважливішими в житті. Він віддалявся від родини, друзів та спільноти, зосереджуючись лише на нагромадженні багатства. Він втратив здатність любити, бути щедрим та співчутливим до інших людей. Скрудж вбачав щастя лише у наживі, і це спричинило його моральний занепад. Він не розумів, що справжня цінність полягає в людських взаємовідносинах, любові та милосерді, а не в накопиченні матеріального багатства.

38. А що, на вашу думку, є справжніми життєвими цінностями?

Справжніми життєвими цінностями є родина, любов, взаєморозуміння, дружба, людські зв’язки, милосердя, співчуття, саморозвиток, здоров’я, віра, навколишнє середовище, гармонія, відповідальність, творчість, справедливість, доброта та мир. Ці цінності надають сенс та задоволення в житті, допомагають нам розуміти себе та інших людей, розвиватися як особистості та сприяють покращенню якісного спілкування та взаємодії в суспільстві.

39. Яка повчальна думка міститься у творі Чарльза Дікенса?

Твір Чарльза Дікенса надає нам повчальну думку, що справжня цінність полягає в людських взаємовідносинах, любові та милосерді. Він нагадує нам, що гроші та матеріальні цінності не можуть замінити родину, друзів та спільноту. Через трансформацію головного героя, пана Скруджа, автор показує, як важливо відкрити своє серце до любові, щедрості та співчуття. Твір нагадує нам, що взаємодія з іншими людьми, родинні зв’язки та допомога оточуючим можуть привнести справжнє щастя та задоволення в житті.

40. Складіть таблицю з переліком вад Ебенезера Скруджа та рис вдачі, які він повинен у собі виховати (наприклад, скупість - щедрість)

Вади Ебенезера СкруджаРиси вдачі, які він повинен у собі виховати
ЖорстокістьЛюбов
ЖадібністьЩедрість
БездушністьМилосердя
СамотністьВзаємодія з іншими
БайдужістьСпівчуття
НевдоволеністьРадість

Застосовуємо теоретичні поняття

41. Що таке інтер’єр? Знайдіть приклади інтер’єру в повісті Чарльза Дікенса «Різдвяна пісня в прозі»

Інтер’єр - це облаштування та оформлення внутрішнього простору будівлі або приміщення. В повісті “Різдвяна пісня в прозі” Чарльза Дікенса, автор описує декілька прикладів інтер’єру:

42. Поясніть значення інтер’єру в характеристиці образу Скруджа

В описі інтер’єру в характеристиці образу Скруджа, автор показує, як саме середовище, в якому він живе та працює, впливає на його стан душі і характер. Скрудж мешкає в офісі, який описується як “страшний”, “потріскуватий” і “незатишний”. Його кімната вдома також відображає його внутрішній стан: вона є “суворою” і “монотонною”, обладнана лише найнеобхіднішими предметами.

Ці описи інтер’єру вказують на безжиттєвість та відсутність затишку в житті Скруджа. Він оточений неприємними та недоглянутими просторами, які відображають його суворий та бездушний характер. Інтер’єр слугує символом його внутрішнього стану: відсутності радості, любові та теплоти.

Цей контраст між безжиттєвим інтер’єром та внутрішнім станом Скруджа підкреслює його потребу у відродженні та зміні. Інтер’єр виступає як зовнішній вияв його внутрішнього життя, нагадуючи нам про важливість піклування про душевний комфорт та спілкування з іншими людьми. Це також підкреслює повчальну думку твору, що справжня цінність полягає в людських взаємовідносинах, любові та милосерді.

Пов’язуємо новий матеріал з вивченим раніше

44. Як у «Різдвяній пісні в прозі» автор утілив мотив подорожі? Згадайте, у яких вивчених вами творах присутній цей мотив

У “Різдвяній пісні в прозі” автор утілив мотив подорожі через спогади головного героя, пана Скруджа, про його минулі різдвяні подорожі. Скрудж пригадує, як він мандрував як молодий хлопець, відвідувавши свою сестру та її родину під час Різдва. Ці спогади про подорожі нагадують йому про радість та зв’язок з родиною, які він втратив.

У вивчених нами творах, наприклад у “Пригодах Тома Сойєра” Том та його друг Гаклебері Фінн вирушають у пригодницькі подорожі по річці Міссісіпі, де вони досліджують нові місця та зустрічають різних персонажів.

Мотив подорожі в цих творах слугує не лише зовнішнім пригодницьким сюжетом, але й символізує особистісне зростання та відкриття нових світів і можливостей.

45. Назвіть приклади фантастичного у творі Чарльза Дікенса «Різдвяна пісня в прозі»

У творі “Різдвяна пісня в прозі” Чарльза Дікенса є декілька прикладів фантастичного:

Ці елементи фантастичного додають казкової та магічної атмосфери до твору та допомагають передати глибокий зміст та повчальну думку автора.

46. Яку роль у творі «Різдвяна пісня в прозі» відіграє фольклорний триразовий прихід духів Різдва?

У творі “Різдвяна пісня в прозі” фольклорний триразовий прихід духів Різдва відіграє роль символічного шляху покаяння, відродження та зміни для головного героя, Скруджа. Кожен з трьох духів - Дух Різдва минулого, Дух Різдва теперішнього та Дух Різдва майбутнього - виступає як посередник між Скруджем і його внутрішнім світом, допомагаючи йому зрозуміти його помилки, оцінити сучасну ситуацію та змінити своє майбутнє.

Духи Різдва відображають певні аспекти життя Скруджа та відкривають йому його негативні вчинки, втрати та можливості для розпочаття нового життя. Дух Різдва минулого показує Скруджу його дитинство та минулі радощі, Дух Різдва теперішнього показує йому сучасний стан справ та вплив його вчинків на інших людей, а Дух Різдва майбутнього показує можливі наслідки його поведінки в майбутньому.

Цей фольклорний шаблон триразового приходу духів Різдва допомагає створити драматичну структуру твору та показати еволюцію Скруджа від злого та байдужого до щедрого та люблячого. Це також підкреслює повчальну думку твору, що зміна та відродження можливі для кожної людини, незалежно від її минулого.

Завдання від Фантазерчика

2. Ви знаєте, що Скруджеві впродовж лише наступного року треба виправити усі помилки, які він наробив за своє життя. Допоможіть йому скласти перелік справ, які він повинен виконати, щоб його життя стало корисним і радісним

Що спитав у нас Згадайко?

1. Згадайте, що дух теперішнього Різдва попереджав Скруджа, що найбільше людям потрібно остерігатися хлопчика «Темноту». Яку темноту мав на увазі автор твору?

У творі “Різдвяна пісня в прозі” автор мав на увазі темноту як символ недоброзичливості, жорстокості та байдужості. Хлопчик “Темнота” представляє погані якості, які можуть оволодіти людьми, якщо вони дозволять своїй жорстокості та байдужості переважити над добром і любов’ю. Цей символ нагадує головному герою, Скруджу, і читачам про важливість відкинути негативні якості і прийняти любов та щедрість.

2. Проведіть паралель між художніми образами темноти у «Різдвяній пісні» і вогню титана Прометея

У “Різдвяній пісні в прозі” художні образи темноти і вогню титана Прометея виступають як протилежності один одному.

Темнота у цьому творі символізує жорстокість, байдужість та негативні якості, які вкорінилися в серцях людей. Вона втягує людей у свої пастки, затемнюючи їх світогляд і роблячи їх злобними та егоїстичними. Цей образ темноти є попередженням про небезпеки, які можуть виникнути, якщо дозволити цим негативним якостям переважити.

З іншого боку, вогонь титана Прометея символізує світло, тепло, знання і просвітлення. Прометей у міфології приніс вогонь людям, як символ цивілізації і розуму. Вогонь Прометея виступає як сила, яка протиставляється темноті, принесена Духами Різдва, і відкриває людям нові можливості, відновлюючи їх віру в добро і надію на краще майбутнє.

Таким чином, паралель між художніми образами темноти у “Різдвяній пісні” і вогню полягає в тому, що вони представляють протилежні сили - одна негативну, а інша позитивну. Темнота символізує зло, яке потрібно відкинути, тоді як вогонь Прометея передає позитивні цінності, які можуть привести до зміни і відродження.

3. Розкажіть про значення освіти і проблему неосвіченості в наш час, про вміння мислити самостійно та залежність від чужої думки і волі

Освіта має надзвичайно важливе значення в наш час. Вона допомагає нам отримати знання, розвивати навички і розуміти світ навколо нас. Освіченість стимулює наш інтелектуальний розвиток і розкриває перед нами безліч можливостей.

Одна з найбільших проблем, з якою стикається сучасне суспільство, - це неосвіченість. Багато людей не мають доступу до якісної освіти або не розуміють її важливості. Це призводить до нерівності у суспільстві та обмежує розвиток людей і нації в цілому. Неосвіченість також може призвести до поширення неправдивої інформації, маніпуляцій і недостатньо обґрунтованих думок.

Одним з ключових аспектів освіти є вміння мислити самостійно. Це означає здатність аналізувати і оцінювати інформацію, формулювати власні думки і приймати обґрунтовані рішення. Самостійне мислення дозволяє нам бути критичними, креативними і інноваційними. Воно сприяє розвитку критичного мислення, логічного мислення і проблемного мислення - навичок, які є необхідними для розв’язання складних проблем і досягнення успіху.

Залежність від чужої думки і волі є проблемою, яка може виникати при відсутності освіти і самостійного мислення. Коли ми некритично приймаємо думки і дії інших людей, ми втрачаємо свою індивідуальність і самостійність. Це може призводити до нездорових взаємин, маніпуляцій і втрати особистої свободи. Освіта допомагає нам підтримувати критичну свідомість і розвивати власні переконання і цінності.