Skip to content

Борис Харчук. Діана - Заболотний

Posted on:27 серпня 2024 р. at 00:00

Поміркуйте на основі прочитаного, чи була Марта терплячою і наполегливою.

Так, Марта була терплячою і наполегливою. Вона не здавалася, коли Діана спочатку боялася її і ховалася. Марта продовжувала доглядати за цуценям, приносила йому молоко і терпляче чекала, поки Діана звикне до неї. Вона також наполегливо навчала Діану різних команд, як-от подавати лапу.

Складіть усний твір-опис Діани (мордочка, очі, шерсть, хвіст, вуха, лапи, рухи, вдача). Що з цього вам відомо з тексту, а що ви можете домислити?

З тексту відомо:

Можна домислити:

Перевіряємо (сторінки 210-211)

1. Назвіть головних персонажів повісті «Діана».

Головними персонажами повісті “Діана” є:

2. Яку домівку запропонувала Діані бабуся? Чи сподобалася домівка собаці?

Бабуся запропонувала Діані домівку у вигляді старого вулика. У тексті сказано: “Бабуся не пошкодувала для Діани старого вулика. У цьому вулику, якраз у льотку з дашком, і прорізано отвір для дверцят”. Однак ця домівка не сподобалася Діані. В повісті зазначено: “Але Діані ця домівка не сподобалася, як колись ящик з-під яблук”.

3. Намалюйте словесний портрет дівчинки Марти. Якого вона віку? Чому ви зробили такий висновок?

З тексту можна скласти такий словесний портрет Марти:

Щодо віку Марти, можна припустити, що їй близько 10-12 років. Це висновок базується на таких деталях:

4. Розкажіть близько до тексту про першу зустріч Марти з цуценям. Зіставте цю зустріч із першою зустріччю Сашка із Сіроманцем

Перша зустріч Марти з цуценям відбулася вранці в гаражі. Спочатку Марта не могла знайти цуценя, яке сховалося в кутку. Коли дівчинка помітила його вуха, що стирчали з-за горщика, вона лагідно покликала: “Діано!“. Цуценя спочатку боялося, але потім повільно підповзло до Мартиних рук і лизнуло їх.

На відміну від цієї зустрічі, перша зустріч Сашка із Сіроманцем була більш невимушеною. Сашко розмовляв зі старим вовком, жартував з ним і навіть пригостив пиріжком. Хлопець був чуйним до тварини, намагався її захистити й попередити про небезпеку.

5. Прокоментуйте такі слова Марти: «Я буду тобі вірна. А ти?.. А ти?». Про що свідчить той факт, що Діана відгукувалася лише на кличку, яку їй дала дівчинка?

Слова Марти “Я буду тобі вірна. А ти?.. А ти?” свідчать про її бажання встановити міцний емоційний зв’язок з Діаною. Дівчинка хоче взаємної відданості та дружби. Той факт, що Діана відгукувалася лише на кличку, яку їй дала Марта, показує, що собака визнала дівчинку своєю господинею і прийняла ім’я, яке та їй дала. Це демонструє початок формування сильного зв’язку між Мартою і Діаною.

6. Мікрофон. Чому Діана подобалася всім сусідам? Що вас приваблює в цуценяті?

Діана подобалася всім сусідам через свою зовнішність та поведінку. У тексті згадується, що сусіди захоплювалися її вухами, які “сторожко вловлювали найменші шерехи”, її сірою лискучою шерстю з чорною смужкою на хребті, широкими грудьми та міцними лапами. 

Також їх приваблювали її очі, які були “начебто підмальовані, підведені а чи підперті блідуватими півмісяцями знизу й темними китицями брів зверху”.

В цуценяті мене особисто приваблює його грайливість, невинність та щирість емоцій.

7. Як Діана обстояла своє житло? Як ви розцінюєте таку поведінку молодої вівчарки?

Діана обстояла своє житло, коли сусідська кішка спробувала зайняти її буду-вулик. Вона рішуче прогнала кішку та її кошенят зі свого житла. Така поведінка молодої вівчарки є природною та інстинктивною. Вона захищає свою територію, що є типовим для собак. Це показує, що Діана розвивається як сильна та впевнена собака, здатна захистити себе та свій простір. Однак, ця поведінка також демонструє, що Діана стає більш незалежною та може становити певні труднощі для її господарів у майбутньому.

8. Що ви дізналися про джерело під Ясинецьким лісом? Чому воно стало улюбленим місцем для дівчинки та цуценяти?

Джерело било під Ясинецьким лісом. До нього треба було добиратися високою голою греблею. Доріжка до джерела була слизька. Саме джерело побулькувало з-під гори і розтікалося круглою криницею, навколо якої росли осока та очерет. Біля джерела лежала дошка-кладочка, що прогиналася під ногами. Вода в джерелі була холодна, “крутила зуби”, але була найсмачнішою і найздоровішою в усьому світі. У воді відбивалося небо і сонце.Це місце стало улюбленим для Марти і Діани, бо:

9. Епізод, який може бути зав’язкою твору:

Зав’язкою твору можна вважати першу зустріч Марти з цуценям у гаражі. Саме з цього моменту починається історія їхньої дружби й всі подальші події повісті. Цей епізод описаний на початку твору, коли Марта вперше побачила цуценя, яке ховалося за горщиком, і назвала його Діаною.

11. Чому, на вашу думку, Діана, навіть іще зовсім маленька, найприязніше ставилася до Марти? Чи можна стверджувати, що цуценя було кмітливе й розумне?

Діана найприязніше ставилася до Марти з кількох причин:

  1. Марта була першою людиною, яка проявила до цуценяти ласку і турботу. Вона дала йому ім’я, годувала, доглядала.
  2. Дівчинка проводила з Діаною найбільше часу, граючись і спілкуючись.
  3. Марта була дитиною, а собаки часто краще ладнають з дітьми через їхню щирість і відкритість.

Можна стверджувати, що цуценя було кмітливе й розумне, оскільки:

12. Що означає залишатися вірним? Спрогнозуйте, хто й кому залишиться вірним наприкінці твору. Поясніть свою думку.

Залишатися вірним означає зберігати відданість, прихильність і любов до когось, попри обставини чи розлуку.

Прогноз:

  1. Діана залишиться вірною Марті: Собака пам’ятатиме дівчинку і сумуватиме за нею, навіть живучи з новим господарем. Це видно з того, як Діана реагувала на повернення Марти й намагалася повернутися до неї.
  2. Марта залишиться вірною Діані: Дівчинка продовжуватиме любити й пам’ятати свою собаку, розповідаючи про неї друзям і мріючи про зустріч наступного літа.

Обидві залишаться вірними одна одній, бо між ними встановився міцний емоційний зв’язок. Їхня дружба була щирою і глибокою, попри короткий час спілкування.

13. Як ви розумієте подані нижче слова французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері? З якого твору їх узято? «Ми відповідаємо за тих, кого приручили» (Антуан де Сент-Екзюпері)

Ці слова належать до відомої цитати з повісті-казки “Маленький принц” Антуана де Сент-Екзюпері. Вони означають, що коли ми встановлюємо близькі стосунки з кимось (людиною чи твариною), то беремо на себе відповідальність за їхнє благополуччя та щастя.

У контексті повісті “Діана”, ця цитата дуже доречна. Вона підкреслює відповідальність, яку взяла на себе Марта, коли подружилася з Діаною. Дівчинка піклувалася про цуценя, годувала його, виховувала, і між ними виникла сильна емоційна прив’язаність.

Ця відповідальність також пояснює, чому Марті було так важко розлучитися з Діаною в кінці літа. Вона відчувала обов’язок продовжувати піклуватися про собаку, навіть коли це стало неможливим.

Цитата нагадує нам, що любов і дружба приносять не лише радість, але й обов’язки. Вона закликає нас бути уважними та відповідальними у наших стосунках з іншими, особливо з тими, хто залежить від нас.

Перевіряємо (сторінки 219-220)

1. Із смаколиків Діана дуже полюбляла:

Г цукерки

У тексті згадується, що Марта купила цукерок і давала їх Діані. Собака з задоволенням їла карамельки, навіть з обгортками, які потім випльовувала.

2. Як Діана гралася з Мартою та Лесею?

В метеликів.

4. Опишіть, яким ви уявляєте сад Мартиної бабусі в різні пори року. Наведіть цитати з тексту. Чому, працюючи в саду, бабуся ніби ставала молодшою?

Весна: “З весною садок переінакшувався. Босі дерева, які лякали своїм рипливим скрипом, зазеленівши, сходилися кронами. Буйне зелене листя густо вкривало яблуні. Садок цвів – вибухав своїм цвітом.”

Літо: “Влітку в саду було аж темно: через листаті густі крони ніяк не може пробитися сонце. І тоді в старому садку падають перші яблука. Білі папіровки.”

Осінь: “У садку падали яблука. Бабуся немолода, а сад ще давніший. Корякуваті, крихкі яблуні з дуплами й з порепаною корою груша-спасівка, здавалося, уже не могли родити. “Бабуся ніби молодшала, працюючи в саду, бо відчувала зв’язок з природою та радість від того, що старі дерева все ще плодоносять: “Колись сині, як в онуки, а тепер посивілі очі знову наливалися синявою від помолоділого весняного неба: гілка вся засіяна бруньками.”

5. Розкажіть, як Марта допомагала своїй бабусі по господарству. Чи дбайливо дівчинка виконувала свою роботу?

Марта допомагала бабусі збирати яблука в саду та полоти город. Вона дбайливо виконувала свою роботу:

“Яблука збирали швидко. Крім папіровок і рябеньких, був і червивий підзбир, з осінніх, із зимових. Позбирала і його.”

6. Попрацюйте в парах. Розподіліть між собою запитання та дайте на них відповіді. Зробіть спільно висновок про те, чи розбірливо ставилася Діана до людей.

Діана ставилася приязно до:

Причини: Діана довіряла тим, хто проявляв до неї доброту і турботу, особливо дітям.

Діана остерігалася:

Причини: Діана не довіряла незнайомцям і тим, хто викликав у неї підозру або страх.

Висновок: Діана була розбірливою у своєму ставленні до людей, довіряючи лише тим, кого добре знала і хто ставився до неї з любов’ю.

7. Чому односельці раптом збунтувалися проти Діани? Зачитайте рядки з тексту, які передають реакцію Марти на обурення людей.

Односельці збунтувалися проти Діани, коли вона розпотрошила Лесиного півня. Ось як описана реакція Марти:

“Марта перелякалася. А Діана геройськи стояла перед хвірткою з півнем у зубах. Куток збунтувався, але Марта обіймала Діану за шию, допитуючи її:

– Ну що ти наробила? Навіщо?..”

8. Розгляньте схему. Наведіть приклади з тексту, які ілюстрували б визначені на схемі характеристики Діани.

Приклади характеристик Діани:

Розумна, обережна молода вівчарка:

Пустотливе, капосне щеня:

9. Мікрофон. Як ви розцінюєте категоричну відмову Марти тримати Діану на повідку й не випускати її з подвір’я? Поясніть свою відповідь.

Марта категорично відмовлялася тримати Діану на повідку, бо дуже любила собаку і хотіла, щоб та мала свободу. Це видно з її слів: “Я не прив’яжу тебе. Нізащо!“.

Така поведінка Марти свідчить про її доброту і любов до тварин. Однак це також показує її недостатню відповідальність, адже вільне бігання собаки могло призвести до проблем, що й сталося з півнем. Тому рішення Марти можна вважати емоційним і не зовсім правильним з точки зору безпеки оточуючих.

10. Розкажіть про останні дні літа, які Марта й Діана провели спільно. Чи відчувала, на вашу думку, вівчарка тривожність у словах і поведінці дівчинки?

Марта і Діана проводили багато часу разом - бігали до джерела, гралися в саду, ловили метеликів. Дівчинка відчувала наближення розлуки і була засмучена. Вона часто обіймала Діану, співала їй сумні пісні, вибирала реп’яхи з шерсті. Вівчарка, ймовірно, відчувала тривожність Марти, оскільки стала більш прив’язаною до неї і намагалася бути поруч.

11. Що змусило бабусю та Марту віддати Діану доглядачеві за ставком Севі? Чи правильно вони, на вашу думку, зробили? Чи сумувала вівчарка за дівчинкою? Обґрунтуйте свою відповідь.

Діана виросла, і бабусі було важко її прогодувати.

Марта мусила повертатися до міста і не могла забрати собаку з собою.

Це було важке, але неминуче рішення. Діана дуже сумувала за Мартою, навіть коли Сева добре до неї ставився - відмовлялася від улюбленої їжі, втікала до дівчинки.

12. Визначте помилки, яких припустився Сева в поводженні з вівчаркою. Чи вдалося йому та як саме їх виправити?

Прив’язав її на ланцюг, від якого вона зірвалася.

Давав їй заморожене м’ясо, від якого в неї боліло черевце.

Потім він виправився - перестав прив’язувати, розморожував м’ясо, давав цукерки, коли вона сумувала, намагався завжди бути з нею.

13. Тема та ідея повісті:

Тема: Дружба дівчинки і собаки, відповідальність за приручених тварин.

Ідея: Необхідність бути відповідальним за тих, кого приручили, цінувати дружбу і вірність.

14. Елементи сюжету:

15. Гра «ТАК – НІ». Підтвердьте або заперечте подані твердження. Кожна правильна відповідь

  1. ТАК. Діаною маленьке цуценя назвала саме Марта.
  2. НІ. Спочатку Діана боялася Марти і ховалася від неї. Лише згодом цуценя почало лащитися до дівчинки.
  3. ТАК. Автор пише, що найкращими у Діани були очі, бо вони “виявляли чистоту й не знали найменшої скаламученості”.
  4. НІ. У бабусиному садку росли старі корякуваті яблуні з дуплами й порепаною корою, які, здавалося, вже не могли родити.
  5. ТАК. У тексті сказано, що Діана знала слова “молоко” і “м’ясо” ліпше, ніж своє ім’я.
  6. ТАК. Марта й бабуся віддали Діану Севі, бо їм було важко її прогодувати, адже собака виросла і потребувала багато їжі.
  7. ТАК. Бабуся інколи жартома називала Діану бджолою, дивлячись як та заходить у свою буду-вулик.
  8. НІ. Це Діана відчувала недобрих людей і просто їх ігнорувала, а не Марта.

16. Об’єднайтеся в групи. Оберіть одне з поданих гронувань до образів твору. Визначте, що в обраному образі є зайвим, а що варто було б додати.

Ось моя оцінка гронування образів Марти і Діани:

Для образу Марти

Зайве:

Варто додати:

Для образу Діани

Варто додати:

Загалом, обидва гронування досить добре відображають головні риси персонажів, але можуть бути вдосконалені для більш точного відображення їхніх образів з тексту повісті.

17. Прочитайте останній абзац твору. Поясніть, як ви розумієте сказане в двох реченнях наприкінці.

Останній абзац описує, як Діана загинула, намагаючись повернутися до бабусі, побачивши світло у вікні. Це символізує її вірність і відданість своїй першій господині, Марті. Два останні речення підкреслюють трагічність ситуації: Діана загинула через свою любов і відданість, а бабуся не наважилася розповісти про це Марті. Це вчить нас цінувати тих, кого ми приручили, і бути відповідальними за них.

18. Поміркуйте, чи стала вівчарка Діана вірною подругою для героїні повісті в пізнанні таємниць світу, розвагах, домашніх клопотах.

Так, Діана стала вірною подругою для Марти. Вони разом досліджували навколишній світ, гралися і проводили багато часу разом. Діана супроводжувала Марту в її пригодах, допомагала ловити метеликів, і навіть навчилася подавати лапу. Вона була поруч, коли Марта допомагала бабусі по господарству, і стала частиною її життя. Діана виявилася не лише другом, але й захисником, що підкреслює її розум і відданість.

19. Чи правильно, на вашу думку, зробила бабуся, коли вирішила завести вівчарку? Чи все добре обміркувала перед цим? Поясніть свої відповіді.

На мою думку, бабуся, можливо, не до кінця обміркувала рішення завести вівчарку. Хоча вона хотіла зробити приємне онуці, подарувавши їй цуценя, варто було врахувати, що велика собака потребує багато догляду, простору та їжі. Бабуся, як літня людина, могла не впоратися з цими вимогами, особливо коли Марта повернеться до міста. Це рішення було емоційним і не враховувало всіх аспектів відповідальності за тварину.

20. Як ви думаєте, чи була вина людей у загибелі Діани? Чому? Поміркуйте, як можна було б уникнути трагедії.

Так, частково вина людей була в загибелі Діани. Основна причина трагедії полягала в тому, що Діана не була під належним наглядом і не мала безпечного місця для проживання. Вона загинула, намагаючись повернутися до бабусі, побачивши світло у вікні, що свідчить про її сильну прив’язаність і відданість.

21. Зіставте образи Марти (повість «Діана») та Сашка (повість «Сіроманець»). Що спільного між цими двома персонажами? Поміркуйте, чи зміг би Сашко знайти спільну мову з вівчаркою.

Образи Марти та Сашка мають кілька спільних рис:

Сашко, ймовірно, зміг би знайти спільну мову з вівчаркою, оскільки він вже має досвід спілкування з дикими тваринами і вміє проявляти до них доброту та розуміння. Його здатність до співпереживання і доброта, які він проявляє до Сіроманця, вказують на те, що він міг би стати хорошим другом і для Діани.

22. Напишіть фанфік до повісті «Діана». Уявіть, що трагедії вдалось уникнути.

Одного вечора, коли бабуся ввімкнула телевізор, світло у вікні знову привернуло увагу Діани. Вона, як завжди, побігла до будинку, але цього разу бабуся була напоготові. Вона заздалегідь зачинила ворота, щоб Діана не могла вибігти на дорогу.

Діана зупинилася біля воріт і почала гавкати, намагаючись привернути увагу бабусі. Почувши знайомий гавкіт, бабуся вийшла на веранду і побачила, як Діана нетерпляче махає хвостом. Вона підійшла до воріт і обійняла вівчарку, радіючи, що та в безпеці.

Бабуся вирішила, що настав час знайти для Діани новий, безпечний дім, де вона могла б бути щасливою і захищеною. Вона зв’язалася з місцевим фермером, який давно шукав собаку для охорони свого господарства. Фермер пообіцяв, що Діана буде жити в просторому дворі, де зможе вільно бігати, і отримає всю необхідну турботу.

Марта, дізнавшись про це, була спокійна, знаючи, що Діана буде в добрих руках. Вона написала листа бабусі, в якому подякувала за турботу про Діану і пообіцяла приїхати наступного літа, щоб відвідати свою улюблену вівчарку на фермі.

Таким чином, завдяки уважності бабусі та новому дому, Діана уникнула трагедії і знайшла нове місце, де могла бути щасливою і захищеною.

23. Розгляньте репродукції картин та ілюстрації художників, подані до тексту повісті. Яка з них сподобалася вам найбільше? Опишіть усно цю картину.

Розглянувши подані до тексту повісті ілюстрації та репродукції картин, мені найбільше сподобалася картина Юрія Клапоуха “Дівчинка і собака”.

Опис картини:

На картині зображена молода дівчина, яка сидить на дивані чи кріслі, обіймаючи велику собаку. Дівчина одягнена у біле легке плаття. Її очі заплющені, вона спокійно притулилася до собаки, ніби дрімає. Собака - це великий пес золотистого чи світло-коричневого окрасу, схожий на лабрадора або золотистого ретривера. Він лежить поруч з дівчиною, поклавши голову їй на коліна.

Картина передає атмосферу тепла, затишку і близьких стосунків між людиною та твариною. М’яке освітлення та теплі кольори створюють відчуття спокою та гармонії. Композиція картини досить проста, але виразна - фігури дівчини і собаки займають центральне місце і привертають всю увагу глядача.

Художник майстерно передав текстуру шерсті собаки та тканини плаття дівчини. Загальний настрій картини - умиротворення, ніжність та взаємна прив’язаність людини і тварини. Ця картина чудово ілюструє основну тему повісті “Діана” - дружбу та відданість між дівчинкою та її собакою.