1. До яких роздумів спонукає епіграф? (Найбільша радість часто приходить після найбільшого смутку і туги) Чому?
Епіграф Богдани Матіяш спонукає до роздумів про те, що в житті бувають як радісні, так і сумні моменти. Часто саме після найважчих випробувань людина найбільше цінує щастя і радість.
Основні думки, які виникають при прочитанні епіграфа:
- Життя складається з контрастів - радості й смутку чергуються. Без смутку і туги ми не змогли б по-справжньому оцінити радість.
- Найбільші страждання і випробування часто передують найщасливішим моментам в житті.
- Подолавши труднощі, людина отримує величезне задоволення і радість. Саме тому радість після горя буває особливо сильною.
- Не варто зневірюватися навіть в найскладніші часи. Попереду завжди чекає щось краще.
Отже, епіграф спонукає замислитися над природою людських переживань і нагадує, що навіть після найтяжчих випробувань нас може чекати радість.
2. Яке із зимових свят твоє улюблене? Чому?
Моїм улюбленим зимовим святом є Різдво. Я люблю це свято за особливу атмосферу затишку та єднання родини.
3. Чи є у твоїй родині традиції святкування Різдва?
Так, в нашій родині є традиції святкування Різдва. Ми завжди ставимо ялинку, готуємо 12 пісних страв на Святу вечерю, даруємо один одному подарунки
4. Чи віриш ти в різдвяні дива? Можливо, ти сам / сама коли-небудь був / була свідком такого дива?
Так, я вірю в різдвяні дива. Якось на Різдво сталося диво примирення в нашій родині після тривалих сварок. Це було справжнє диво нашої любові один до одного.
5. Пригадай літературні твори, у яких розповідається про різдвяні дива
Пригадую такі твори: “Різдвяна пісня в прозі” Чарльза Діккенса
6. Зверни увагу на початок твору. Які слова свідчать, що за жанром цей твір — казка?
Слова, що вказують на жанр казки — “давним-давно”, “жили-були”, “в одній далекій країні”, “в одному королівстві”. Це типові зачини для казок.
ЄВА І БІЛОСНІЖНА КВІТКА ЛІЛІЇ
Пригадай казки, у яких під час народження дитини в королівській родині трапляється неприємна подія чи відбувається прикре пророцтво
Пригадую такі казки з нещасливими подіями під час народження дитини: “Спляча красуня”, де принцеса вкололася веретеном і заснула на 100 років; “Білосніжка”, якій заздрила зла мачуха.
Яка кінцівка в цих казках?
Але в цих казках, як правило, щаслива кінцівка - принцеси прокидаються й одружуються з принцами.
Поміркуй, яким може бути сюжет твору «Єва і білосніжна квітка лілії»
У цій казці дівчинка народилася німою. Можливо сюжет буде про те, як вона все ж таки навчиться розмовляти й знайде своє щастя.
Якою ти уявляєш дівчинку?
Я уявляю собі тиху, спокійну і чуйну дівчинку, яка, попри свою ваду, знаходить спосіб спілкуватися зі світом і робити його кращим.
Пригадай, як називають такий художній засіб
Художній засіб, коли неживі предмети чи тварини наділяються людськими рисами, називається персоніфікацією
Чому Королівна, на твою думку, розуміла мову рослин і тварин? А чому інші люди не розуміли?
На мою думку, Королівна розуміла мову рослин і тварин тому, що вона була особливою, чуйною та співчутливою дитиною. Вона вміла слухати природу і розуміти її. А інші люди були занадто заклопотані своїми справами, щоб звертати увагу на навколишній світ. Тому вони й не розуміли мови природи, на відміну від Королівни
Доведи, що батьки не втрачали віри в одужання дочки
Вони доклали багато зусиль, щоб знайти допомогу - кликали найкращих лікарів та мудреців. Це свідчить, що вони сподівалися на порятунок.
Батьки любили та піклувалися про дочку, намагалися зробити її життя щасливим, попри хворобу. Наприклад, забезпечили для неї гарне довкілля в палаці та садах.
Король і Королева часто плакали, але продовжували шукати рішення. Вони б не робили цього, якби втратили надію.
Які традиції підготовки до Різдва у твоїй родині?
Наші традиції підготовки до Різдва — це прибирання оселі, відвідування богослужінь в церкві, підготовка традиційних страв для Святої вечері, наряджання ялинки.
Чи ти готуєш подарунки рідним? Якщо так, які саме?
Так, я готую подарунки для рідних. Найчастіше я малюю картини та вишиваю. А для дідусів та бабусь я печу печиво своїми руками.
Це щось куплене чи створене власними руками?
Подарунки моїми руками. Іноді я щось і купую, але основні подарунки я створюю сама.
Поміркуй, чи доречне таке порівняння: «слова солодкі як мед». Коли, на твій погляд, доречно так казати?
На мій погляд, порівняння “слова солодкі як мед” є доречним, коли йдеться про приємні, лагідні слова, які тішать серце.
Наприклад коли мати говорить ласкаві слова своїй дитині. Її слова солодкі, мов мед для малечі. Отже, це порівняння доречне тоді, коли йдеться про слова підтримки, розради, любові. Саме такі слова справді солодкі, немов найсмачніший мед.
Чому диво сталося саме напередодні Різдва?
На мою думку, диво з Королівною сталося саме напередодні Різдва, оскільки це час, коли відбуваються дива. Адже Різдво - це свято народження Ісуса Христа, який і є втіленням Божого дива на землі.
Що тобі відомо про народження Ісуса Христа?
Про народження Ісуса Христа мені відомо, що він народився у Віфлеємі від Діви Марії. Його батько - Бог, а мати - звичайна земна жінка. Але Святий Дух зійшов на неї, і вона зачала та народила Сина Божого, який прийшов спасти людство.
Пригадай і перекажи історію народження Ісуса Христа.
Ось як розповідається в Євангелії про народження Ісуса. Діва Марія мешкала у Назареті та була заручена з Йосипом. Одного разу до неї зійшов архангел Гавриїл і сповістив, що вона зачне від Святого Духа та народить Сина Божого. Коли настав час народжувати, Марія з Йосипом вирушили у Віфлеєм. Вони знайшли притулок, де Марія і народила немовля, сповила й поклала в ясла. Пастухи першими довідалися про Христове народження від ангела і прийшли привітати немовля.
7. Визнач тему та ідею твору. Назва твору розкриває тему чи ідею? Дай свою назву казці. Простеж, як впливає заголовок на розуміння твору
Тема твору - диво, яке трапляється з німою принцесою. Вона раптом починає розмовляти в Різдво після того, як приносить квітку лілії Богородиці.
Ідея - віра, надія та любов роблять дива.
Назва твору лише частково розкриває тему і не розкриває ідею. Моя назва: “Різдвяне диво принцеси Єви”. Вона більш точно передає суть твору.
Якби заголовок був іншим, це вплинуло б на сприйняття твору. Наприклад, якби назва була “Німа принцеса”, то це акцентувало б увагу лише на одній деталі сюжету.
8. Пригадай визначення казки. Доведи, що твір «Єва і білосніжна квітка лілії» Богдани Матіяш за жанром казка.
Казка - невеликий усний прозовий твір фантастичного характеру.
У творі є фантастичні елементи (дівчинка розмовляє з тваринами й рослинами), які поєднуються з реальними подіями. Є традиційні зачин і кінцівка казки. Тому цей твір можна вважати казкою.
9. Виконай тестові завдання.
Єва любила лілії, бо ці квітки
- А спокійні, тихі, найпростіші й тендітні
За жанром твір «Єва і білосніжна квітка лілії» Богдани Матіяш — це різдвяна / різдвяне
- А казка
Квітка лілія асоціюється з
- А Дівою Марією
10. Поділи текст на частини. Дай їм заголовки
- Народження німої принцеси - “Сумна новина”
- Життя принцеси серед природи - “Розмови з квітами”
- Догляд за ліліями та обіцянка Богородиці - “Подарунок до Різдва”
- Здійснення дива - принцеса заговорила! - “Різдвяне диво”
11. Які почуття викликала казка? Чому?
Казка викликала позитивні емоції - радість, надію, віру в добро. Адже в ній розповідається про чудо, яке трапляється завдяки доброті та вірі головної героїні.
12. Створи словесний портрет головної героїні. Чи подано в тексті її детальний портрет? Чому? Якою була Єва? Як поводилася в церкві? Про що це свідчить?
У тексті не подано детального зовнішнього портрета Єви. Але за описом її вчинків та поведінки можна скласти словесний портрет її внутрішнього світу:
Єва - добра, чуйна дівчинка з чистою душею. Вона вміє спілкуватися з природою, розуміти мову тварин і рослин. Єва лагідна, дбайлива - доглядає за квітами, грається зі звірятами. Вона щира у своїй вірі й любові до Бога та Богородиці, про що свідчить епізод у церкві.
В церкві Єва поводиться дуже побожно - уважно стежить за службою, переживає кожне слово молитви. Це говорить про її глибоку віру, чистоту помислів, внутрішню гармонію. Дівчинка відчуває єднання з Богом, святкує Різдво всім серцем.
13. Як ви вважаєте, чому Єва подарувала Богородиці саме білу лілію? Чи випадково це?
Білий колір символізує чистоту та непорочність, тому біла лілія є втіленням образу самої Діви Марії.
14. Уяви, що Королівна веде сторінку в соцмережі. Придумай їй нік і створи від її імені допис у соцмережі (на вибір: опублікуй у групі класу або запиши в зошит)
Уявний нік: @korolevna_eva_flowers Уявний допис: Друзі, сьогодні найщасливіший день в моєму житті! Я нарешті почула власний голос і можу говорити! Дякую Богородиці за це диво. Тепер буду багато розповідати про своїх квіткових друзів! Люблю всіх!💗
15. Уяви Королівну не доброю, а злою. Чи могла б вона отримати подарунок від Богородиці? Доведи, що Єва отримала дар говорити як нагороду за свою доброту.
Зла Королівна була б егоїстичною, не виявляла б доброти до інших. Тому вона не заслуговувала б на чудо. Єва ж проявила велику віру та милосердя, тому і була винагороджена.
20. Прочитай додаткову інформацію про символіку лілії. Дай відповідь на запитання: «Які чесноти символізує лілія? Поміркуй, чому саме їх»
Лілія символізує такі чесноти:
- Чистота. Білий колір лілії асоціюється з чистотою помислів та вчинків.
- Святість. Лілія пов’язується з образами святих, зокрема Діви Марії. Вона уособлює святість.
- Віра. Квітка лілії символізує глибоку християнську віру та чистоту помислів.
На мою думку, лілія уособлює саме ці чесноти, оскільки вона асоціюється з образом Богородиці, яка є втіленням жіночої чистоти, невинності, святості і глибокої віри. Білий колір лілій підкреслює цю символіку.
21. А чого навчає ця казка? Яка її основна думка? Склади в зошиті паспорт твору за зразком.
Автор | Богдана Матіяш |
---|---|
Назва твору | Єва і білосніжна квітка лілії |
Літературний рід | епос |
Жанр | казка |
Тема | Чудо, яке трапляється з німою принцесою |
Ідея | Віра, надія та любов роблять дива |
Проблеми | Подолання німоти, віра в диво |
Образи | Єва – юна дівчина, уособлення невинності та внутрішньої краси. Її виразні очі віддзеркалюють допитливість, доброту і теплоту душі. |
Білосніжна квітка лілії – витончений символ чистоти й елегантності. |
22. Що тобі відомо про святкування Різдва в Україні? З чим ти асоціюєш Різдво? Як розумієш вислів «дух Різдва»? Напиши власне висловлення на тему «Моє різдвяне диво».
Різдво асоціюється у мене з теплом родинного кола, запахом мандаринів та кутею, колядками. Це свято див, єднання та оновлення. “Дух Різдва” - це атмосфера любові, доброти, чеснот, які уособлює народження Ісуса Христа.
Тема: “Моє різдвяне диво”.
Колись я мріяла отримати під ялинку щеня, але батьки казали, що у нас немає умов для цуценяти. І ось на одне Різдво під ялинкою я побачила живого маленького цуцика! Моє бажання здійснилося. Це було справжнє диво і найкращий подарунок у житті!