Skip to content

Балади про Робіна Гуда - Ковбасенко

Posted on:11 серпня 2024 р. at 00:00

Балади про Робіна Гуда

Пригадайте, як герой повісті Марка Твена Том Соєр вирішив стати розбійником. Як ви думаєте, чому поміж дітей тоді була популярною гра в розбійників?

У повісті Марка Твена “Пригоди Тома Соєра” Том часто говорив про те, що хотів би стати розбійником. Це було пов’язано з його любов’ю до пригод та авантюр. Том багато читав пригодницької літератури й мріяв про подвиги та славу, як у книжках.

Гра в розбійників була популярною серед дітей того часу, тому що:

Прочитайте балади про Робіна Гуда і поміркуйте, хто насправді були розбійниками - Робін Гуд із лісовими братами чи ті, проти кого вони боролися.

Прочитавши балади про Робіна Гуда, можна зробити висновок, що справжніми розбійниками були ті, проти кого боролися Робін Гуд та його лісові брати. Адже Робін Гуд захищав бідних і знедолених від несправедливості багатіїв та корумпованої влади. Він забирав награбоване у багатих і віддавав бідним, тоді як його вороги (шериф, єпископ та інші) насправді грабували простий народ, зловживаючи своєю владою.

Як Робін Гуд став розбійником

ЗАПИТАННЯ I ЗАВДАННЯ

1. Розкажіть про родину та дитинство Роба. Що сталося з його батьками?

Роб був сином Г’ю Фітзу, головного лісничого в королівських заповідниках. З дитинства Роб любив блукати лісом з батьком і навчився влучно стріляти з лука. Його батьки померли, коли Роб був ще молодим - батько потрапив до в’язниці через наклеп шерифа Ноттінгема та єпископа Герефорда, а потім обоє батьків померли, залишивши Роба сиротою.

2. Хто і чому дав героєві нове ім’я «Робін Гуд»? Що воно означає?

Нове ім’я “Робін Гуд” дала героєві Маріан, коли він подарував їй золоту стрілу, виграну на змаганнях лучників. Вона сказала: “Дякую вам, Робе в каптурі” (англійською “Rob in hood”). Згодом розбійники нарекли його Робіном Гудом, коли обрали ватажком.

3. Чому лісове братство обрало ватажком нікому не відомого Робіна?

Лісове братство обрало Робіна ватажком, бо він проявив неабияку сміливість і майстерність. Він непомітно пробрався в Ноттінгем і виграв змагання лучників, здобувши золоту стрілу, попри небезпеку бути схопленим.

4. На вашу думку, Робін став розбійником випадково чи закономірно?

На мою думку, Робін став розбійником закономірно. Він змалку любив природу і свободу. Несправедливість влади, що призвела до ув’язнення і смерті його батьків, підштовхнула Роба стати на шлях боротьби. Його шляхетні риси - сміливість, благородство, співчуття до знедолених - зумовили те, що він став захисником простих людей.

ПРАЦЮЄМО ВДОМА

5. Творчий проєкт. Знайдіть у давньогрецьких міфах епізод про повернення Одіссея на Ітаку та його змагання з нахабними женихами Пенелопи у стрільбі з лука. Якими деталями балада про Робіна Гуда схожа на цей епізод?

Епізод з давньогрецького міфу про повернення Одіссея на Ітаку та його змагання з женихами Пенелопи має кілька спільних рис з баладою про Робіна Гуда. Ось основні деталі:

  1. Ситуація змагання: В обох випадках головний герой бере участь у змаганнях зі стрільби з лука. Одіссей, повернувшись додому під виглядом жебрака, бере участь у змаганні з женихами Пенелопи, щоб довести свою силу і право на трон. Він єдиний, хто зміг натягнути тятиву лука і влучити у ціль, що символізувало його повернення та перемогу над суперниками.
  2. Переодягання та обман: Одіссей повертається на Ітаку під виглядом жебрака, щоб не бути впізнаним женихами і мати можливість діяти несподівано. Подібно до цього, Робін Гуд часто використовував переодягання, щоб обманути своїх ворогів і досягти своїх цілей, як це було під час змагань лучників у Ноттінгемі.
  3. Мотив помсти та справедливості: Одіссей мститься женихам, які зневажали його дім і дружину, відновлюючи справедливість на Ітаці. Робін Гуд, у свою чергу, діє як захисник бідних, борючись проти несправедливості багатіїв та корумпованої влади, що робить його своєрідним героєм справедливості.

Ці паралелі підкреслюють спільні теми героїзму, справедливості та хитрості, які є важливими в обох історіях.

Поєдинок Робіна Гуда з Ґаєм Ґісборном

ЗАПИТАННЯ I ЗАВДАННЯ

1. Як у баладі передається ставлення народу до Робіна Гуда та його друзів? Якими постають у творі його вороги - шериф Ноттінгема і Ґай Ґісборн?

У баладах Робін Гуд постає як народний герой, захисник бідних і знедолених. Народ шанує його за те, що він бореться проти несправедливості, грабуючи багатих і допомагаючи бідним. Робін Гуд і його друзі зображені як справедливі, сміливі та шляхетні люди, які завжди готові прийти на допомогу тим, хто цього потребує. Вороги Робіна Гуда, такі як шериф Ноттінгема і Ґай Ґісборн, постають у баладах як жорстокі та корисливі особи, які зловживають своєю владою і намагаються знищити Робіна заради власної вигоди.

2. Які народні уявлення про героя-захисника втілено в образах Робіна Гуда та його друзів? Підтвердьте цитатами з балади, що Робіну Гуду притаманні шляхетність, сміливість, почуття власної гідності, кмітливість.

Образи Робіна Гуда та його друзів втілюють уявлення про героя-захисника, який бореться за справедливість і захищає слабких. Робіну Гуду притаманні шляхетність, сміливість, почуття власної гідності та кмітливість. Наприклад, у баладах описується, як він завжди дотримується своїх принципів, допомагає бідним і ніколи не заподіює зла жінкам. Цитати з балад підкреслюють ці риси, наприклад: “Він за найкращих друзів мав знедолених усіх, а багачів на смерть лякав його мисливський ріг”.

3. Чому Ґай Ґісборн узявся спіймати Робіна Гуда? Який спосіб він для цього обрав? Чому відмовився від допомоги шерифа? За бажанням складіть відповідь-монолог від імені персонажа.

Ґай Ґісборн взявся спіймати Робіна Гуда, спокусившись великою винагородою та славою, яку обіцяло королівське визнання. Він обрав спосіб обману, переодягнувшись, щоб не викликати підозри у лісовиків. Ґай відмовився від допомоги шерифа, бо хотів особисто здобути славу переможця Робіна Гуда і, можливо, не довіряв шерифу.

Якщо скласти монолог від імені Ґая Ґісборна, він міг би звучати так:

“Я, Ґай Ґісборн, маю намір спіймати Робіна Гуда, щоб здобути визнання і славу. Я не потребую допомоги шерифа, адже моя хитрість і майстерність у стрільбі з лука дозволять мені досягти мети. Я переодягнуся, щоб обманути Робіна і його друзів, і доведу всім, що я гідний цієї нагороди.”

4. Прочитайте «в особах» діалог Ґая Ґісборна та Робіна Гуда. Схарактеризуйте поведінку кожного з персонажів під час зустрічі та двобою.

Під час діалогу між Ґаєм Ґісборном і Робіном Гудом кожен з персонажів поводиться по-своєму. Ґай Ґісборн намагається обманути Робіна, видаючи себе за жебрака, який шукає Робіна Гуда заради винагороди. Він хитрує і не називає свого справжнього імені, поки Робін сам не назветься. Робін же поводиться благородно - він пропонує Ґаю свою допомогу як провідник у лісі. Навіть коли Ґай зізнається, що шукає Робіна Гуда, Робін не видає себе, а просто радить Ґаю не зв’язуватися з розбійником. Під час змагання зі стрільби Робін знову виявляє свою чесність і майстерність. І лише коли Ґай нападає на нього зі зброєю, Робін вступає у двобій і перемагає.

5. Поміркуйте, яку роль у цій баладі відіграє історія полону та порятунку Маленького Джона. Як називається такий композиційний прийом? Що змінилося б у сприйнятті образу Робіна Гуда, якби цієї історії не було, а балада розповідала лише про двобій?

Історія полону та порятунку Маленького Джона відіграє важливу роль у баладі. Це приклад композиційного прийому, який називається паралельний сюжет або паралельна дія. Поки Робін Гуд б’ється з Ґаєм Ґісборном, його вірний друг потрапляє в біду й опиняється в руках шерифа. Ця сюжетна лінія підсилює напругу, адже читач хвилюється не лише за Робіна, а й за долю Маленького Джона. Якби цієї історії не було, образ Робіна сприймався б більш однобоко - лише як сміливого воїна. Але епізод порятунку побратима показує, що Робін - не просто розбійник, а вірний друг і захисник скривджених. Без цієї сюжетної лінії не було б такого яскравого прикладу благородства і самовідданості Робіна Гуда.

6. Які епізоди балади надають сюжету драматичного напруження?

Сюжет балади сповнений драматизму і тримає читача в напрузі. Особливо напруженими є такі епізоди:

7. Доведіть, що твір «Робін Гуд і Ґай Ґісборн» - це фольклорна балада.

  1. Ліро-епічний характер: Твір поєднує елементи розповіді (епос) з емоційністю (лірика), що є типовим для балад.
  2. Фольклорне походження: Це англійська народна балада, що входить до циклу балад про Робін Гуда.
  3. Історико-героїчний зміст: Розповідь про легендарного героя Робін Гуда та його протистояння з Ґаєм Ґісборном відповідає історико-героїчній тематиці балад.
  4. Невеликий обсяг: Балади зазвичай короткі за розміром.
  5. Напружений сюжет: Історія про протистояння Робін Гуда і Ґая Ґісборна, ймовірно, має драматичний, напружений сюжет.
  6. Невелика кількість персонажів: У центрі уваги лише кілька головних дійових осіб - Робін Гуд і Ґай Ґісборн.
  7. Наявність повторів і діалогів: Це типові елементи фольклорних балад.
  8. Постійні образи: Робін Гуд як мужній і сміливий герой є типовим персонажем для балад.

8. Зіставте образи Робіна Гуда і Ґая Ґісборна: місце в системі образів, риси характеру, ставлення до простих людей.

Робін Гуд і Ґай Ґісборн протиставлені як позитивний і негативний герої:

9. Чи міг би Робін Гуд в інший спосіб, крім розбою, захищати бідних і знедолених від несправедливості за тих часів?

Навряд чи Робін міг захищати знедолених іншим способом, адже:

10. Знайдіть в інтернет-словниках значення вислову «не схибити ні на йоту». Поясніть, яку рису характеру Робіна Гуда підкреслила перекладачка цим образним висловом.

“Не схибити ні на йоту” означає “зробити щось абсолютно точно, без жодної помилки”. Цей вислів підкреслює майстерність і влучність Робіна Гуда як лучника, його здатність стріляти без промаху.

ПРАЦЮЄМО ВДОМА

12. Складіть сенкан про Робіна Гуда.

Робін

Сміливий, благородни

Захищає, допомагає, перемага

Народний герой, борець за справедливість

Легенда

13. Підготуйте усну розповідь-характеристику образу Робіна Гуда, підберіть для цього з балади цитати.

Він був сином головного королівського лісничого, але через несправедливість влади, яка призвела до ув’язнення і смерті його батьків, був змушений піти в розбійники.

Шляхетні риси характеру Робіна Гуда:

Робін Гуд як захисник простих людей:

Протистояння Робіна Гуда з ворогами - шерифом Ноттінгема, який “аж зі шкури пнувся”, щоб упіймати Робіна, і підступним лицарем Гаєм Гісборном. Робін перемагає їх завдяки своїй доблесті й винахідливості.

Отже, Робін Гуд постає в баладі як благородний народний герой, сміливий і справедливий захисник знедолених, майстерний лучник, вірний друг. Його образ втілює народні ідеали боротьби проти несправедливості й тиранії.

14. Заповніть профіль (сторінку) Робіна Гуда в одній із соціальних м мереж (за власним вибором).

Ім’я: Робін Гуд

Місце проживання: Шервудський ліс, Англія

Освіта: Школа життя

Професія: Благородний розбійник, захисник знедолених

Сімейний стан: Закоханий у леді Маріан

Про себе: Я Робін Гуд, ватажок лісових братів. Разом зі своїми вірними друзями, такими як Маленький Джон, я захищаю простих людей від несправедливості багатіїв і можновладців. Ми караємо зажерливих, а відібране в них віддаємо бідним.

Улюблена цитата: “Він за найкращих друзів мав знедолених усіх, а багачів на смерть лякав його мисливський ріг”.

Фото: зображення Робіна Гуда з луком і стрілами в Шервудському лісі.

Дописи на “стіні:

15. Творчий проєкт. Завдання на вибір. Підготуйте повідомлення або презентацію: А. Відтворення балад про Робіна Гуда в кінематографі. Б. Переклади балад про Робіна Гуда українською мовою.

Образ Робіна Гуда, легендарного англійського розбійника, який грабував багатих і віддавав здобич бідним, надихнув багатьох кінематографістів на створення фільмів. Ось деякі з найвідоміших екранізацій:

  1. “Пригоди Робін Гуда” (1938) - класичний голлівудський пригодницький фільм з Еролом Флінном у головній ролі. Ця стрічка вважається однією з найкращих екранізацій легенди про благородного розбійника.
  2. “Стріли Робін Гуда” (1975) - радянський пригодницький фільм, знятий на Ризькій кіностудії. У ньому розповідається про боротьбу Робіна проти норманських загарбників. Фільм містить багато сцен зі стрільбою з лука і мечами.
  3. “Робін Гуд: Принц злодіїв” (1991) - голлівудський блокбастер з Кевіном Костнером у ролі Робіна. Фільм зібрав у прокаті понад 390 млн доларів і отримав премію “Оскар” за найкращу пісню.
  4. “Робін Гуд” (2010) - пригодницька стрічка режисера Рідлі Скотта, в якій Робіна зіграв Рассел Кроу. Фільм розповідає альтернативну історію про те, як Робін став розбійником після повернення з Хрестового походу.

Окрім художніх фільмів, є також багато мультфільмів і серіалів про Робіна Гуда. Наприклад, класичний мультфільм студії Волта Діснея “Робін Гуд” (1973), де всі персонажі зображені у вигляді звірів.

Отже, легенда про благородного розбійника Робіна Гуда продовжує надихати кінематографістів у всьому світі. Завдяки численним екранізаціям цей персонаж став невід’ємною частиною не лише англійської, а й світової культури.