Skip to content

§44—46. Дружба й кохання в повісті Валентина Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» - Авраменко

Posted on:5 грудня 2024 р. at 00:00

1. Вислів «двічі не вмирати, а раз не минувати» цитує

Г дід Свирид

2. Про своє вміння свистіи соромиться згадувати

В Галя Козачок

3. Установіть відповідність.

ПредметВласник / власниця
1 брильГ дід Свирид
2 гітараВ сестра Федька
3 кабакова кашаА Федько Котигорошко

4. Чим захоплювався Федько Котигорошко, що аж «йшов мороз по спині»? Чи допомагає це захоплення йому в житті?

Федько Котигорошко захоплювався читанням книг, що аж «йшов мороз по спині» від його захоплення. Це захоплення допомагає йому в житті, оскільки книги розширюють його світогляд і дають йому можливість уявляти себе героєм різних пригод.

5. Чому Вітька відкрив «свою наболілу душу» саме Федькові Котигорошку? Чи обов’язково це робити? Невже важко в собі тримати такі почуття?

Вітька відкрив свою «наболілу душу» саме Федькові Котигорошку, тому що Федько був його найближчим другом, з яким він міг поділитися своїми переживаннями. Це не обов’язково, але ділення почуттями з близькими людьми може полегшити душевний стан і допомогти впоратися з внутрішніми проблемами.

6. Прочитайте уривок про дружбу Галі, Вітьки та Федька, починаючи зі слів: «А скільки ви з Галькою та Федьком Котигорошком, теперішнім твоїм секундантом, зробили тоді набігів на баштани й сади…» Чи свідчить цей уривок про те, що ці підлітки — справжні друзі?

Так, цей уривок свідчить про те, що Галя, Вітька та Федько є справжніми друзями. Вони разом пережили багато пригод і подій, що свідчить про їхню міцну дружбу і спільні інтереси.

7. Чому ідея із серенадою провалилася? Невже в наш час романтика вже не в моді?

Ідея із серенадою провалилася через кілька факторів: по-перше, погода завадила реалізації плану, оскільки дощ і мжичка не дали змоги провести серенаду в романтичній атмосфері. По-друге, Федько й Вітька сплутали хати, і їхня серенада пролунала не під вікном Галі, а біля будинку баби Хіврі. Як наслідок, вони злякалися і втекли, не встигнувши досягти своєї мети. Ця ситуація свідчить не про відсутність моди на романтику, а про те, що планування й виконання таких жестів вимагає уваги до деталей і підготовки.

8. Сучасні підлітки можуть скористатися можливостями мобільного зв’язку й мережі «Інтернет», аби запросити дівчину на побачення та навіть освідчитися їй у коханні. Який спосіб розвитку стосунків вам видається кращим, ефективнішим — цифрові технології чи живе спілкування?

Вибір між цифровими технологіями та живим спілкуванням залежить від особистих уподобань і ситуації.

Цифрові технології:

Живе спілкування:

Важливо враховувати, що обидва способи можуть доповнювати один одного, створюючи більш різноманітний і багатий досвід стосунків. Так, починати спілкування можна через цифрові канали, а потім переходити до живого спілкування для поглиблення зв’язку.

9. Перекажіть епізод, проілюстрований на с. 204. Наскільки вдало, на вашу думку, зроблено ілюстрацію? Словесно «домалюйте» деталі.

На ілюстрації зображено комічний епізод виконання серенади з повісті. Малюнок досить вдало передає атмосферу ситуації: бачимо трьох персонажів - жінку в фартусі біля паркану (очевидно, баба Хівря), Вітьку з гітарою в солом’яному брилі, та Федька, що ховається за спиною друга. Також на малюнку присутній собака, що біжить.

Художниця Ю. Ясінська влучно передала гумористичний характер сцени через:

Словесні деталі:

10. Домашнє завдання. 1. Випишіть у зошит портретні характеристики Вітьки Горобця, Федька Котигорошка й Галі Козачок

Що таке Голгофа? Хто така зміюка лукава? Чим закінчиться дуель?

Голгофа — це пагорб за межами Єрусалима, де, за біблійними переказами, був розіп’ятий Ісус Христос.

Зміюка лукава — це образ, який часто використовується для позначення хитрої та підступної людини або істоти, що здатна на обман.

Дуель у повісті закінчується комічно. Петро Білий, зрозумівши, що Вітько налаштований серйозно, втікає. Вітько ж підпалює свій самопал, але той не вистрілює, а вибухає, вибиваючи йому зуб. Причиною цього було те, що Федько засипав надто багато пороху. Згодом на місце події прибуває міліціонер Грицько Причепа, який заарештовує Вітька за участь у дуелі, забороненій ще за царських часів.

5. Завдання (сторінка 206)

1. Галя називала Вітьку

А орлом

2. «Флегматичний, спокійний, добродушний і вайлуватий» — характеристики

Г Федька Котигорошка

3. Установіть відповідність.

1 «— Ми ваш “револьвер” з’їли. Шкода, що мала кобура… На даному етапі». – В Вітька Горобець

2 «— Для тебе… на даному етапі доведеться прочитати лекцію на тему “Що таке підкопи з метою звільнення арештованих…“» – Г Причепа

3 «— Виполов. Вона прийшла й каже: “Дякую. Тепер ти можеш іти додому”. Ну, я і пішов». – Б Петро Білий

4 «— Дотримуйтеся правил дуелі. Я пропоную вам у цю останню, так сказать, історичну хвилину помиритися». – Д Федько Котигорошко

4. Перечитайте діалог Вітьки з Галею на початку першого побачення. Чому впевненіше почувається Галя?

Галя почувається впевненіше, тому що вона знає, що подобається Вітьці, і використовує це для жартів та іронії.

5. Яке завдання Галя дала Вітьці? Чи повинна це робити дівчина під час першого побачення?

Галя попросила Вітьку допомогти їй наносити діжку води. Це не обов’язково повинна робити дівчина під час першого побачення, але в їхньому випадку це було способом провести більше часу разом.

6. Опишіть стан Вітьки та Федька, коли вони побачили Галю з Петром Білим. Що ви відчували в цей момент?

Коли Вітько і Федько побачили Галю з Петром Білим, Вітько відразу ж розлютився і відчув себе обманутим, адже думав, що Галя грає з його почуттями. Федько швидко заспокоївся і нагадав Вітьку, що від жінок можна багато чого чекати. В цей момент я відчував би розчарування і сум через те, що Вітька переживає зраду з боку дівчини, яка йому подобається.

7. Як учинив Вітька, коли побачив Галю з Петром? Що б ви зробили на його місці?

Коли Вітько побачив Галю з Петром Білим, він розлютився і відчув себе обманутим. Він погодився з Федьком, що потрібна дуель. На його місці я б спробував спокійно розібратися в ситуації, поговорити з Галею і зрозуміти, що відбувається, а не відразу ж реагувати агресивно.

8. До кого виявляє симпатію Галя — до Вітьки чи Петра? Проілюструйте свою думку конкретним прикладом із твору.

Галя виявляє симпатію до Вітьки. Прикладом цього є те, що вона попросила Федька розповісти, у кого ж закохався Горобець, коли побачила, що він закоханий. Але він не сказав, то Галя знову наздогнала його, її обличчя пашіло жаром. Це свідчить про те, що їй небайдуже до Вітька.

7. Завдання (сторінка 207)

1. Міліціонер Причепа мав звичку вживати словосполучення

В на даному етапі

2. Соломія Кіндратівна — мама

А Галі

3. Установіть відповідність.

Назва частини повісті - Подія

  1. «Коли з клітки вискакує лев» - Б перший поцілунок біля ставка
  2. «І везе ж ото людям!» - Г дзвінок будильника під час кіносеансу
  3. «Ой співали цвіркуни, заливалися…» -
  4. «Турецький охотник» - Д спроба Вітьки засватати Галю Козачок

4. Які почуття ви переживали під час читання частини «Турецький охотник»? Чи шкода вам було Вітьку?

Під час читання частини «Турецький охотник» я переживав почуття гумору і легкої іронії, бо ця частина дуже весела і показує як Федько намагається сватати Галю за Вітьку. Шкода мені було Вітьку, бо він дійсно хотів серйозно, а тут така ситуація склалася, що його друг Федько все сприймає як жарт.

5. Доведіть, що Галина мама повела себе мудро й делікатно, коли Федько Котигорошко прийшов «за голубою куницею».

Галина мама, Соломія Кіндратівна, повела себе надзвичайно мудро й делікатно, коли Федько Котигорошко прийшов сватати Галю. Вона спокійно вислухала його, продемонструвала стриманість і уважність, не поспішала відмовляти, а відповідала тактовно й з гумором, підкреслюючи, що Галя ще дуже молода для такого кроку. Це свідчить про її мудрість і розуміння дитячих почуттів, а також про повагу до молодих людей.

6. Як, на вашу думку, складуться стосунки Вітьки й Галі в майбутньому?

На мою думку, стосунки Вітьки й Галі мають шанси розвинутися позитивно. Вони обоє молоді, і їхнє кохання ще тільки починається. Вітько показав себе як вірний і відданий хлопець, готовий до серйозних кроків, а Галя, попри її іронію, не відштовхнула його. Через десять років, як вони згадували, вони зможуть знову зустрітися й можливо, їхні почуття з часом стануть ще міцнішими.

7. Який момент у творі кульмінаційний? Перекажіть його.

Кульмінаційним моментом у творі є перший поцілунок Вітьки і Галі, який відбувається під час їхньої прогулянки біля ставка. Цей момент описано так: “I все сталося так. Був перший поцілунок, від якого здригнулася планета Земля. Вдруге вона здригнулася разом з закоханими, коли десь поруч пролунало вражене: “Хi-i! Оце так Bi-i-тька-а! Ну й дає!..“… Виявилось, що то був Федько Котигорошко, який нібито випадково прогулювався коло ставка.”

8. Охарактеризуйте композицію повісті «Вітька + Галя…» (прокоментуйте принцип поділу на частини; визначте позасюжетні елементи, особливості сюжету).

Повість поділена на дві частини: “Дуель” та “Голуба куниця”. Кожна частина має свої підрозділи, що відповідають важливим подіям або періодам у розвитку сюжету. Перша частина охоплює події, що ведуть до дуелі, а друга - події після дуелі, включаючи перше побачення та освідчення.

Автор використовує численні позасюжетні елементи, такі як гумористичні відступи, розповіді про історію села Великі Чаплі, описи звичаїв і традицій, що допомагають створити атмосферу та характеризують героїв.

Особливості сюжету: Сюжет має лінійний розвиток, але з багатьма відступами та гумористичними історіями. Ключовими елементами є:

Автор майстерно поєднує комедійні елементи з ліричними моментами, що дозволяє читачам не тільки сміятися, але й переживати за героїв.

9. Випишіть у зошит фразеологізми, які є засобами творення комічного.

10. Домашнє завдання.

Напишіть невеликий (одна сторінка) твір-роздум на тему «Які проблеми дорослішання В. Чемерис порушив у повісті “Вітька + Галя…”?».

Які проблеми дорослішання В. Чемерис порушив у повісті «Вітька + Галя…»?

У повісті Валентина Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» автор майстерно розкриває кілька важливих проблем дорослішання, які є актуальними для підлітків.

По-перше, це перше кохання, яке стає для головного героя Вітька Горобця справжнім випробуванням. Він вперше відчуває сильні емоції, які змушують його діяти сміливо, хоча іноді й нерозумно. Вітько намагається привернути увагу Галі різними способами: серенадою, листами, навіть дуеллю. Ці ситуації показують, як важко підліткам висловлювати свої почуття і знаходити правильний шлях до серця іншої людини.

По-друге, автор торкається проблеми самоствердження. Вітько хоче виглядати дорослим і мужнім в очах Галі та друзів. Його рішення брати участь у дуелі чи палити цигарки демонструють бажання відповідати уявленням про «справжнього чоловіка». Але ці спроби часто призводять до комічних ситуацій, що підкреслює наївність і недосвідченість юнака.

По-третє, Чемерис порушує тему дружби і підтримки. Федько Котигорошко, найкращий друг Вітька, завжди поруч і готовий допомогти навіть у найбезглуздіших ситуаціях. Його поради та дії часто викликають сміх, але вони також показують важливість дружби в житті підлітків.

Загалом повість передає складнощі дорослішання через призму гумору та доброзичливості. Автор наголошує на тому, що всі ці труднощі — лише частина шляху до дорослого життя, і з ними можна впоратися завдяки щирості, наполегливості та підтримці близьких людей.

Подумайте й розкажіть

Якому героєві / героїні повісті В. Чемериса «Вітька + Галя…» ви найбільше симпатизуєте? Чому?

Мені найбільше симпатизує Федько Котигорошко. Він щирий, винахідливий і завжди готовий допомогти своєму другові Вітькові, навіть якщо його поради іноді виглядають смішно чи недоречно. Його гумор і відданість роблять його дуже привабливим персонажем.

Що в цьому творі вас найбільше здивувало? Чим саме?

Найбільше здивувала сцена дуелі між Вітьком і Петром Білим. Незважаючи на серйозність ситуації, описано її з гумором: самопал вибухнув, вибивши Вітькові зуб, а Петро втік зі страху. Це показує, як автор майстерно поєднує комічне з драматичним.

Завершіть формулу «Вітька + Галя = …».

«Вітька + Галя = перше кохання, наповнене пригодами, гумором і щирими почуттями».