Skip to content

Зимова обрядовість українців. Українські колядки й щедрівки - ГДЗ Укр літ 6 клас Калинич 2023

Posted on:18 грудня 2023 р. at 00:00

НОВА РАДІСТЬ СТАЛА

1. Одна з найвідоміших колядок — «Нова радість стала». Запитай, чи знають цю колядку твої родичі, чи інші знайомі тобі люди

Так, цю колядку знають мої батьки та бабуся. Коли я запитав їх, чи знайома їм “Нова радість стала”, вони одразу почали наспівувати її слова.

Бабуся розповіла, що в її дитинстві діти ходили колядувати по селу саме з цією колядкою. Вона досі пам’ятає мелодію і все колядувала її своїм онукам на Різдво.

Тато теж згадав, що цю колядку часто співали в його школі на новорічних ранках. Йому подобалося, як у ній бажають щастя та добра всій Україні.

Отже, “Нова радість стала” справді є дуже відомою й улюбленою колядкою серед українців різних поколінь. Приємно, що ця традиція передається від батьків до дітей і онуків.

3. Поміркуй, чому слова колядок часто різняться. Чим це можна пояснити?

На мою думку, існує кілька причин, чому слова колядок можуть різнитися:

  1. Колядки передавалися в усній народній творчості. Їх тексти змінювалися з плином часу, оскільки кожне нове покоління щось додавало чи видозмінювало.
  2. Колядки поширювалися територіально. У різних регіонах України вони набували місцевих особливостей, відбивали діалекти.
  3. Існують різні варіанти однієї й тієї самої колядки. Наприклад, “Нова радість стала” має кілька версій тексту.
  4. Деякі колядки з часом набули літературної обробки. Тобто поети чи письменники вдосконалювали народні тексти, вносили зміни.

Отож слова колядок історично змінювалися під впливом усної традиції, територіального поширення, варіативності та літературної обробки. Саме тому їх тексти можуть помітно різнитися.

6. Прочитай тексти пісень «Jingle Bells» («Дзвін дзвіночків»), «We Wish You a Merry Christmas». Для цього перейди за QR-кодом чи покликанням https://cutt.ly/M3wqRWS. Знайди в інтернеті виконання цих пісень. Чи знайомі тобі ці мелодії? Як ти вважаєш, чому вони дуже популярні?

Я прочитав тексти різдвяних пісень “Jingle Bells” та “We Wish You a Merry Christmas” за наданим посиланням.

Мелодії цих пісень мені добре знайомі, адже вони лунають під час новорічних свят майже скрізь - по радіо, телебаченню, у торгових центрах тощо.

На мою думку, ці різдвяні пісні такі популярні тому, що:

  1. Мають легкі та запам’ятовувані мелодії.
  2. Вони створюють святковий настрій та атмосферу Нового року і Різдва.
  3. Ці пісні об’єднують людей різних культур спільними традиціями святкування.

Отже, “Jingle Bells” і “We Wish You a Merry Christmas” це справді всесвітньо відомі та улюблені різдвяні мелодії, популярність яких з роками лише зростає.

7. Чи погоджуєшся з твердженням «Наші предки в дохристиянські часи були сонцепоклонниками, тому багато обрядів пов’язані з положенням Землі щодо Сонця»? Відповідь обґрунтуй

На мою думку, це твердження в цілому вірне. Давні слов’яни справді були сонцепоклонниками й шанували сонце як божество.

Зокрема, в українських колядках і щедрівках простежується зв’язок з язичницькими віруваннями та культом сонця. Наприклад, саме слово “коляда” походить від імені божества Коляди, уособлення сонця.

Також багато зимових обрядів були пов’язані зі святкуванням повернення сонця, зміни пір року. Люди вірили, що від правильного виконання ритуалів залежатиме родючість землі та врожай.

Отже, можна сказати, що коріння багатьох українських фольклорних традицій справді сягає часів сонцепоклонництва наших пращурів. Це відбилося в текстах колядок, щедрівок та пов’язаних з ними звичаях.

8. Виконай тестові завдання. Магічне дійство, пов’язане з народженням Усесвіту та божества сонця Коляди, супроводжували словами

9. Календарно-обрядові пісні умовно поділяють на всі цикли, ОКРІМ

10. Народження Ісуса Христа прославляють у

11. Продовж речення.

Величальну українську народну обрядову пісню, яку виконують під Новий рік і у Щедрий Вечір, називають щедрівкою.

12. Чи є правильним твердження «Календарно-обрядові пісні — це фольклорні твори, які виконували під час народних свят й обрядів»? Відповідь обґрунтуй

Календарно-обрядові пісні дійсно є фольклорними творами, пов’язаними з певними народними святами та обрядами. Вони виконувалися з нагоди таких свят, як Різдво, Новий рік, Масляна, Купала та інші.

У текстах цих пісень відбивалися уявлення наших предків про навколишній світ, ставлення до природи, господарської діяльності. Тому календарно-обрядові пісні несуть важливу інформацію про звичаї та вірування українців.