Перевірте себе
1. Дайте визначення легенд і назвіть відомих вам героїв народних легенд.
Легенда - це усна народна опоетизована оповідь про історичні або вигадані події, яка часто містить фантастичні елементи. Відомі герої народних легенд: король Артур і лицарі Круглого столу, Робін Гуд, Фрідріх Барбаросса, Карл Великий, князь Вітовт, імператор Костянтин.
2. Порівняйте легенду з чарівною казкою та міфом. Занотуйте до зошита висновки про спільне та відмінне між ними за такими пунктами: час / місце / будова / герої.
Час:
Легенда - конкретна історична доба
Казка - невизначений час (“жили-були”)
Міф - давні часи створення світу
Місце:
Легенда - конкретна місцевість
Казка - вигадані місця (“тридев’яте царство”)
Міф - весь світ
Будова:
Легенда - вільний розвиток сюжету, 1-2 епізоди
Казка - чітка структура, повтори
Міф - складна будова з багатьма сюжетами
Герої:
Легенда - історичні особи або народні герої
Казка - вигадані персонажі
Міф - боги, герої, чудовиська
3. Робота в групах. Об’єднавшись у групи, виконайте проєктну роботу.
Ось віртуальна «Карта зоряного неба» з цікавими легендами про небесні об’єкти, які я знайшов в інтернеті:
Сузір’я Великої Ведмедиці (Ursa Major)
У грецькій міфології Зевс перетворив красуню Каллісто на ведмедицю через ревнощі своєї дружини Гери. Пізніше Зевс помістив Каллісто та її сина Аркаса на небо у вигляді сузір’їв Великої та Малої Ведмедиці.
Сузір’я Оріона
Оріон був сином Посейдона і вправним мисливцем. Він закохався у Меропу, доньку царя Енопіона. Розгніваний цар осліпив Оріона. Згодом Оріон прозрів, але загинув від укусу скорпіона, насланого ревнивою Артемідою. Боги помістили Оріона на небо у вигляді сузір’я.
Сузір’я Близнюків (Gemini)
У валлійській міфології сузір’я Близнюків - це не близнюки, а брати Гвін і Гвіртір, які борються за кохання прекрасної Крейділад. Їхнє суперництво символізує боротьбу між літом і зимою, світлом і темрявою.
Сузір’я Дракона (Draco)
Дракон - символ Уельсу і поширений образ у міфології різних народів. За однією з грецьких легенд, богиня Афіна під час нападу дракона схопила його за хвіст і жбурнула високо в небо, де він залишився назавжди, вивергаючи полум’я.
Сузір’я Діви (Virgo)
У грецькій міфології сузір’я Діви часто ототожнюють з Персефоною - донькою Деметри, богині родючості. Викрадення Аїдом Персефони і її повернення пояснювало зміну пір року.
Плеяди (Стожари)
Згідно з грецькими міфами, Плеяди були сімома доньками титана Атланта і океаніди Плейони. Зевс перетворив їх на зірки, рятуючи від переслідувань Оріона.
Отже, зоряне небо зберігає безліч захоплюючих міфів і легенд різних народів світу, які пояснюють походження сузір’їв і небесних об’єктів, передають древні знання і мудрість.
4. Складіть і запишіть у зошит легенду, яка пояснює появу й назву вашого міста чи села або розповідає про легендарну особистість, пов’язану з вашим рідним краєм.
Легенда про заснування Києва
Київ був заснований трьома братами: Києвом, Щеком і Хоривом, які були синами князя полян. Вони були відважними воїнами й мудрими правителями. Київ був найстаршим братом і мав найбільшу мудрість та силу. Він був обраний князем і заснував місто на правому березі Дніпра.
За легендою, Київ був заснований на місці, де Київ побачив чудовий сон. У цьому сні він побачив місто, яке було оточене високими стінами й мав велику кількість людей. Київ зрозумів, що це був знак від богів, і вирішив заснувати місто на цьому місці.
Щек і Хорив були молодшими братами Києва і допомагали йому у будівництві міста. Вони були відважними воїнами та захищали місто від нападів ворогів.
Легенда розповідає, що Київ був заснований у 482 році й став столицею Київської Русі. Місто швидко розвивалося і ставало одним з найбільших міст Європи.
Ця легенда пояснює появу й назву міста Києва і розповідає про легендарну особистість Києва, який був засновником міста і першим князем Київської Русі.
Гамельнський щуролов
Запитання і завдання для самостійного опрацювання твору
1. Як щуролову вдалося обдурити щурів?
Щуролову вдалося обдурити щурів за допомогою своєї чарівної сопілки. Він грав на сопілці таку музику, якої ніхто раніше не чув, і вона була настільки чарівною, що всі щурі вийшли зі своїх схованок і пішли за ним до річки Везери, де він їх усіх загнав у воду.
2. Чому магістрат вирішив не виконувати свою обіцянку? Як щуролов за це помстився?
Магістрат вирішив не виконувати свою обіцянку через те, що вважав щуролова чарівником або слугою нечистої сили. Вони вважали, що його робота була зроблена з допомогою злих сил, і тому не хотіли платити йому за виконану роботу. Щуролов за це помстився, викравши всіх дітей міста Гамельна під час служби в церкві наступної неділі.
3. Порівняйте фінали історії визволення міста від щурів у народній легенді та в літературній казці.
У народній легенді про Гамельнського щуролова, після того, як щуролов звільнив місто від щурів, магістрат відмовився виконувати свою обіцянку і заплатити йому за роботу. Щуролов помстився, викравши всіх дітей міста під час служби в церкві наступної неділі.У літературній казці «Дивовижні мандри Нільса з дикими гусьми» Сельми Лагерлеф, історія визволення міста від щурів також згадується, але фінал історії відрізняється. У казці, після того, як щуролов звільнив місто від щурів, він отримує винагороду і визнання від жителів міста. Казка має більш оптимістичний фінал порівняно з народною легендою.