Skip to content

Вступ. Роль і місце пісні в житті українців - Архипова 2023

Posted on:3 березня 2024 р. at 00:00

Вислови припущення, як слово пов’язане з темою.

Пісня завжди була невід’ємною частиною життя українців. Вона супроводжувала нас у радості й смутку, об’єднувала у складні часи. Пісня - це душа народу, віддзеркалення його історії, культури, світогляду.

Українська народна пісня має давні традиції, що сягають часів Київської Русі. Передаючись із покоління в покоління, вона зберігає мудрість предків. Саме в піснях відбито унікальність української ментальності.

Мотиви народних пісень сьогодні часто використовують сучасні виконавці й виконавиці. Які композиції на основі народних пісень ти знаєш?

Сьогодні українська пісня переживає нове народження. Багато сучасних виконавців звертаються до фольклорних мотивів, створюючи цікаві аранжування. Пісня об’єднує минуле, сучасне та майбутнє нашого народу.

Знаю: Воплі Відоплясова – “Несе Галя воду”

Скориставшись хмарою слів, назви основні особливості народних пісень і запиши їх у зошит. Дві-три ознаки прокоментуй. Поміркуй, чому слова відтворено на зображенні пташки.

Деякі з ключових слів, які я можу розгледіти, це “народна пісня”, “малий обсяг”, “стислість”, “мелодійність” та інші. Ці слова відображають такі особливості народних пісень:

Такі пісні часто передавалися з покоління в покоління усно, відзначаються виразною емоційністю та часто мають глибокий зміст або повчальну суть.

Пригадай і назви імена язичницьких богів, яких шанували наші предки.

Також були й інші слов’янські боги, але ці - найвідоміші та найшанованіші. Їх імена й досі живуть в українській мові, культурі та традиціях.

Послухай українську народну пісню «Розійдися, туманочку» у виконанні Марії Нікуліної. До якого циклу пісень, на твою думку, вона належить? Це сумна пісня чи весела? Як думаєш, у давнину пісню виконували так само?

На мою думку, пісня “Розійдися, туманочку” належить до весняного циклу календарно-обрядових пісень. В тексті йдеться про те, як дівчина чекає свого милого, коли він оре поле вранці. Це відображає типові весняні польові роботи.

За настроєм це радше сумна і меланхолійна пісня. Лірична героїня переживає розлуку з коханим, її серце “завмирає” від хвилювання і печалі.

Щодо виконання, то в давнину народні пісні звучали простіше, без складних вокальних прикрас. Це були переважно одноголосі мелодії під акомпанемент народних інструментів. Проте емоційність і ліризм були властиві українським народним пісням завжди.

Підсумкові запитання

1. Найдавнішими народними піснями є:

2. Перун — це бог:

3. Календарно-обрядові пісні поділяють на:

4. Як думаєш, чому календарно-обрядові пісні є найдавнішим жанром фольклору?

Календарно-обрядові пісні є найдавнішим жанром фольклору, оскільки вони виникли ще за часів язичництва, коли люди вірили в магічну силу обрядів для впливу на сили природи. Ці пісні супроводжували найважливіші події в житті давніх слов’ян.

5. Хто є автором обрядових пісень?

Автор обрядових пісень невідомий, вони створювалися колективно і передавалися з покоління в покоління усно.

6. Чому вони мають багато варіантів?

Обрядові та інші народні пісні мають багато варіантів, оскільки кожне нове покоління щось змінювало, додавало до тексту або мелодії. Також ці пісні поширювалися на великих територіях, і в кожній місцевості вони трохи видозмінювалися.

7. Склади сенкан до слова пісня.

Ось мій варіант сенкану до слова “пісня”:

Пісня

Народна, щира

Ллється, гріє, об’єднує

Відлуння предківської мудрості

Душа

8. Чи є в тебе улюблена пісня? Яка? Розкажи про неї

Так, у мене є улюблена українська народна пісня - “Ой на горі та женці жнуть”. Вона дуже мелодійна, лірична і трохи сумна. Мені подобається її жвавий, маршовий ритм, який передає рух війська. А також гумористичний сюжет - як Сагайдачний обміняв дружину на тютюн і люльку, бо козаку це потрібніше в поході.

Ця пісня втілює вільний, незалежний дух українського козацтва. Вона надихає на подвиги й підіймає бойовий дух.

9. З’ясуй, які обряди існують у твоїй місцевості. З якими подіями вони пов’язані? Які народні пісні їх супроводжують?

В багатьох регіонах України досі живуть давні обряди, пов’язані з календарними святами, весіллям, хрестинами тощо. Наприклад, на Маланку в західних областях виконують обрядові пісні-щедрівки. А на весіллі по всій Україні співають традиційні ліричні та жартівливі пісні. Багато з цих пісень мають глибоке коріння та невичерпну мудрість наших предків.