Skip to content

Вступ: книги – кораблі думок

Posted on:30 березня 2025 р.
Вступ: книги – кораблі думок. Відповіді зарубіжна література 8 клас Волощук

Перевірте себе

1. Зіставте вже відомі вам факти з тим, що ви дізналися зі Вступу, і заповніть таблицю системи «Поміч», скориставшись позначками

V+-?
Художня література є значущим джерелом знань про світ і самих себеЛітературні твори є стежками, що ведуть до духовної культури людстваЧи всі твори про мандри мають на меті пошук ідеалу щасливого життя?
Письменник мислить образами, вкладаючи в них власні думки і почуттяНа відміну від науки, яка працює з фактами, єдиним “інструментом” літератури є художній образ
Художній світ у літературному творі схожий і не схожий на реальністьХудожній світ містить елементи письменницької вигадки навіть у документальній літературі
Вислів Френсіса Бекона про книги як кораблі думок, що мандрують хвилями часу

2. Із чим порівнює книгу Ф. Бекон? Розкрийте зміст його вислову. А з чим порівняли б книгу ви? Занотуйте до зошита одним реченням: «Книга – це…».

Френсіс Бекон порівнює книги з кораблями думок. Він каже: “Книги – кораблі думок, що мандрують хвилями часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління”. Цей вислів означає, що книги, як кораблі, переносять важливі ідеї, знання та мудрість через час, зберігаючи їх для майбутніх поколінь.

3. Чим відрізняються шляхи передачі знань у науці та в художній літературі? Поясніть відмінності між ними на відомих вам прикладах

Наука працює з фактами, поняттями, аргументами та доказами, а єдиним “інструментом” літератури є художній образ. Наприклад, підручник з біології прямо розповідає про будову клітини, використовуючи схеми й терміни, а роман “Пригоди Тома Сойєра” показує життя хлопчика через його пригоди, розкриваючи стосунки між людьми через образи персонажів.

4. Наведіть приклади літературних творів про мандрівки. Чим вони зацікавлюють читачів?

Літературні твори про мандрівки: “Острів скарбів” Р. Л. Стівенсона, “Лев, Чаклунка і стара шафа” К. С. Льюїса, “Різдвяна пісня в прозі” Ч. Дікенса, “Одіссея” Гомера, пригоди Робінзона Крузо та подорожі Маленького принца. Ці твори зацікавлюють читачів тим, що знайомлять з іншими народами та культурами, показують пошуки щастя, допомагають у самопізнанні. Наприклад, у “Різдвяній пісні” головний герой Скрудж під час подорожі в часі відкриває для себе справжній сенс життя та красу світу.

5. Робота в парах. Обговоріть репродукцію картини Каспара Давида Фрідріха «На вітрильнику» (с. 6). Як ви розумієте її зміст? Порівняйте цю репродукцію з уривком з вірша «Запрошення до подорожі» Шарля Бодлера.

На картині бачимо людей на вітрильнику, які дивляться вдалечінь. Ця картина показує тугу людини за далекими світами й прагнення до пізнання невідомого. Люди на кораблі символізують мандрівників у морі життя. У вірші Бодлера також присутня тема подорожі як шляху до ідеального світу, де є спокій і гармонія.

6. Мандруємо інтернетом. За допомогою інтернет-мережі знайдіть приклади мандрівок у:

а) Мандрівки в українській літературі:

б) Мандрівки у творах живопису:

в) Мандрівки в музичних творах:

7. Розвиваймо мовлення. Французький письменник Віктор Гюго зауважив: «Світ – корабель, розум – вітрило, думка – кермо». Використовуючи цей вислів, складіть сторітелінг про подорож реальними або вигаданими захопливими світами.

Одного разу я вирушив у подорож на кораблі думок через океан знань. Розум слугував мені вітрилом, що ловило вітер цікавості, а думка була моїм кермом, спрямовуючи до нових відкриттів. Я побував у світі фантазій Джона Толкіна, де зустрів хоббітів і дізнався про їхню мужність. Потім я відвідав планету Маленького принца й навчився бачити серцем. Моя подорож завершилася у світі науки, де я відкрив красу законів природи.

8. Творча лабораторія. Уявіть себе мандрівником / мандрівницею країною красного письменства. Укладіть розповідь про подорож країною літературних творів. Зазначте, які місцевості відвідаєте, з якими персонажами зустрінетесь, про які пригоди вони вам розкажуть.

Я вирушив у країну красного письменства, де кожна книга була окремою місцевістю. Спершу я потрапив у ліс казок Ганса Крістіана Андерсена, де зустрів Русалоньку й почув її сумну історію. Далі я опинився на острові пригод Робінзона Крузо й навчився виживати в дикій природі. Потім я побував у замку графа Монте-Крісто й дізнався про силу помсти та прощення. Моя подорож завершилася в країні поезії Лесі Українки, де кожне слово було мелодією душі.