Розділ перший. Питання життя і смерті
Поміркуй!
Як ти розумієш вислів, що є епіграфом до прочитаного тобою розділу повісті?
Вислів “Це небезпечна справа, ступати за власний поріг” означає, що іноді вихід за межі звичного може бути ризикованим та небезпечним. Мабуть, Мишко наражається на небезпеку, намагаючись врятувати батька.
Що тебе здивувало в описі шкільних буднів Мишка?
Шкільні будні Мишка доволі незвичні - там є шаблезубий тигр Рікард, якого діти гладять, тропічна оранжерея, пошкоджена під час якоїсь “глобальної руйнації”. Загалом все виглядає досить фантастично.
Чи знаєш ти, що таке фродик? Чи відрізняється цей фантастичний пристрій від твого телефону?
Фродик - це якийсь фантастичний багатофункціональний пристрій, схожий на сучасний смартфон, але з додатковими можливостями, такими як доступ до “Грибниці” (мабуть, аналог Інтернету).
Який вигляд мають повучі? Що це за створіння? Як ти думаєш, чи вдасться Мишку випередити повуча?
Повучі - це роботоподібні істоти, схожі на суміш павука та оси. Вони виконують завдання, які їм дають, і, схоже, досить небезпечні.
Чи вдасться Мишку їх випередити - важко сказати. Але, судячи з усього, ситуація досить напружена і ризикована для хлопця. З цікавістю чекаю продовження, щоб дізнатися, що буде далі!
Розділ четвертий. Людина, яка носить носовичок
Поміркуй!
Яким постає Дніпро в тексті, що є епіграфом до розділу?
У цьому описі Дніпро постає величною, широкою і глибокою річкою, сповненою тиші й спокою
Які художні засоби підкреслюють красу і велич річки?
Красу Дніпра підкреслюють такі художні засоби:
- Епітети: “велична широчінь”, “блакитний дзеркальний шлях”, “зеленокудрі” ліси.
- Порівняння: Дніпро ніби “вилитий із скла”, його поверхня нагадує “дзеркальний шлях”.
- Гіпербола: Дніпро “без міри в ширину, без кінця в довжину”.
- Риторичні запитання та оклики, що передають захоплення автора красою Дніпра: “Любо тоді й жаркому сонцю глянути з височини!”, “Розкішний! Немає рівної йому ріки на світі”.
Отже, уривок передає велич, спокій, тишу і неперевершену красу Дніпра. Природа ніби схиляється перед величчю річки.
Поміркуй!
Що зближує Мишка Неборака і Сашко Ненарока?
Мишка Неборака і Сашка Ненарока зближує те, що:
- Їхні батьки працюють у науковій сфері, часто бувають у відрядженнях.
- Хлопці в дитинстві часто залишалися наодинці або змушені були ходити на роботу до батьків.
- Вони обидва цікавляться технікою, гаджетами.
Що тебе найбільше зацікавило в їхніх розповідях про дитинство?
Найбільше мене зацікавили їхні історії про те, як вони порушували правила та заглядали в заборонені місця на роботі батьків. Цікаво подивитися на дорослий світ очима допитливої дитини. А ще трохи лякає уявити, які небезпечні речі вони могли там побачити чи натворити.
Поміркуй!
Де відбуваються події, описані в цьому розділі?
Події відбуваються у місті на березі Дніпра. Хлопці летять над річкою з одного берега на інший.
Подумай, із якою метою автор узяв епіграфом до цього розділу опис Дніпра з твору Миколи Гоголя?
Опис Дніпра ніби протиставляється штучному світу міста з його технікою та правилами. Дніпро уособлює природну красу та свободу.
Склади порівняльну характеристику образів Мишка й Сашка. Зверни увагу на художні деталі, за допомогою яких письменник змальовує героїв. Порівняння оформи за допомогою діаграми Венна
Порівняльна характеристика Мишка і Сашка:
Спільне:
- Цікавляться технікою
- Батьки часто відсутні
- Залишались на роботі батьків
Ось відмінне
Характеристика | Мишко | Сашко |
---|---|---|
Ставлення до реальності | Реалістичний | Фантазер |
Поведінка | Обережний | Безтурботний |
Стосунки з батьками | Переживає за батька | Хизується |
Ставлення до брехні | Сумнівається у словах Сашка | Бреше |
Якщо тебе зацікавили пригоди хлопців із поучами, то скористайся бібліотекою чи ресурсами інтернету, щоб дочитати цю частину повісті до кінця і дізнатися про її фінал
Я би хотів дізнатися, чим закінчиться їхня пригода з поучами. Сподіваюся, хлопцям вдасться врятувати ситуацію.
ЧАСТИНА ДРУГА. ТАЄМНИЦІ «СТРІЛЯНОГО ГОРОБЦЯ»
Розділ другий. Сірі шкільні будні
Поміркуй!
Як змінило поведінку Мишка й Сашка перебування в Школі зореплавства?
Мишко став уникати спілкування з друзями, зокрема з Алісою, аби не розповісти їм небезпечну таємницю, яку дізнався від Сашка. Натомість почав частіше спілкуватися з Сашком, хоча й обережно, уникаючи небезпечних тем.
Сашко повністю занурився у навчання, постійно “гризе граніт науки”, намагається якомога більше дізнатися і займається самовдосконаленням. Почав уникати “непотрібних” розмов, тримається осторонь від однокласників.
Якби ти навчався / навчалася в цій школі, то які завдання для тебе були б найцікавішими, а які — викликали б труднощі? Чому?
Якби я навчався в цій школі, то найцікавішим для мене було б вивчення будови та принципів роботи різних космічних кораблів і механізмів. А ось складним - дотримання суворої дисципліни, ізоляція від звичного оточення та інтенсивне фізичне навантаження. Але заради можливості полетіти у космос я би готовий був це витримати.
Поміркуй!
Уяви, що ти береш участь у дискусії, організованій адміралом Оксеником. Поміркуй, чому люди вважають себе інакшими, не подібними до тварин.
Ось які аргументи на користь відмінності людей від тварин я міг би навести:
- Люди мають свідомість, самоусвідомлення та розум, тоді як тварини керуються переважно інстинктами. Ми можемо аналізувати і планувати свої дії.
- Люди володіють мовою - можуть не лише спілкуватися, а й висловлювати абстрактні ідеї та поняття. Це відрізняє нас від тваринного світу.
- Люди створюють культуру - літературу, мистецтво, науку, технології. Жоден вид тварин не здатен до такої креативності і творчості.
- Люди мають моральність - усвідомлення добра і зла, справедливості, обов’язку. Ми ставимо собі моральні цілі і обмеження.
- Люди можуть ставити мету і йти до неї роками чи всє життя. Тварини живуть сьогоденням.
Отже, свідомість, мова, культура, моральність і цілеспрямованість - ось що відрізняє людей і робить нас більшими за просту “тварину”.
Поміркуй!
Що нового було для тебе в дискусії під час уроку Оксеника? Що саме найбільше вразило?
Новим для мене було зіставлення понять “людяності” та “боротьби за виживання”. Цікавою була думка, що коли справа доходить до загрози виживанню, то всі гарні слова про моральність ідуть геть.
Найбільше вразила прямота і різкість Сашка у висловлюваннях. Він чітко озвучив незручну правду про те, що на практиці люди часто поводяться егоїстично і жорстоко.
А що для тебе означає «бути людяним»? Свою думку обґрунтуй.
Для мене бути людяним - це проявляти співчуття, доброту і милосердя до будь-яких живих істот, незалежно від їхнього виду чи походження. Це визнавати цінність кожного життя і право на існування. Це ставитися до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе. На жаль, на практиці люди часто зраджують ці принципи. Але я вважаю, що потрібно прагнути людяності, бо це робить нас кращими.
Поміркуй!
Які враження справили на тебе прочитані розділи твору?
Повість зацікавила мене незвичайним поєднанням реалістичних шкільних сцен та фантастичних елементів, таких як польоти на інші планети чи штучні органи. Герої виглядають цілком живими підлітками.
Над якими питаннями ти задумався / задумалася?
Я задумався над питаннями відповідальності вчених за наслідки своїх відкриттів, межами допустимого в експериментах та пізнанні природи. А ще - чи виправдані радикальні заходи задля виживання людства.
Спробуй пояснити назву повісті
Назва “Сапієнси” походить від латинської назви виду Homo sapiens - “Людина розумна”. Мабуть, вона відображає одну з головних тем твору - що робить нас людьми і чи завжди ми поводимося розумно. Герої намагаються знайти відповідь на це складне філософське запитання.
Літературознавчий клуб
Поміркуй!
Які дитячі захоплення Володимира Арєнєва допомогли йому стати визначним письменником?
На мій погляд, саме захоплення біологією та тваринами в дитинстві розвинуло в письменника спостережливість, уважність до деталей. А захоплення літературою і читанням сформувало його уяву та образне мислення.
Уяви, що в тебе є можливість зустрітися із цим письменником. Які б запитання ти поставив / поставила йому?
Я б запитав Володимира Арєнєва, звідки він черпає натхнення для своїх творів і чи багато в них автобіографічного. Ще мені цікаво, які технологічні новинки майбутнього, описані в його книжках, на його думку, можуть реально з’явитися.
Чи доводилося тобі читати твори Толкіна — улюбленого автора-фантаста Володимира Арєнєва? Якщо так, розкажи про них
На жаль, я поки що не читав творів Толкіна. Але після того, як дізнався про його вплив на письменника Арєнєва, обов’язково прочитаю “Володаря перснів” або “Гобіта” і поділюся враженнями!
Читай і досліджуй!
1. Напиши есей на тему «Що означає бути людяним»
Що означає бути людяним
Людяність - поняття багатогранне і неоднозначне. Його визначення залежить від світогляду, культури, особистого досвіду. Але є кілька основних рис, притаманних людяності.
По-перше, це вміння співчувати іншим, ставити себе на їхнє місце. Бути людяним - означає розуміти почуття оточуючих, не залишатися байдужим до чужого горя чи радості.
По-друге, людяність проявляється у милосерді та готовності допомогти слабшим і нужденним без очікування нагороди. Це означає ділитися тим, що маєш, коли бачиш реальну потребу.
По-третє, людяна людина шанобливо і з повагою ставиться до гідності кожної особистості незалежно від її статусу, національності чи інших ознак. Вона визнає право кожного на життя і самовираження.
По-четверте, людяність пов’язана з чесністю, порядністю, відповідальністю за свої вчинки. Людяна людина дотримується моральних принципів навіть тоді, коли це складно і невигідно.
Отже, бути людяним - це проявляти найкращі якості людської натури: співчуття, милосердя, толерантність, порядність. І найголовніше - ставитися до інших так само, як хотілося б, щоб ставилися до тебе. Саме це, на мій погляд, і є справжня людяність.
Підсумуй!
Перекажи епізод із твору, що тебе найбільше вразив
Найбільше мене вразив епізод дискусії на уроці адмірала Оксеника про те, що відрізняє людей від тварин. Особливо - прямолінійна промова Сашка про те, що на практиці люди часто поводяться егоїстично, зраджуючи принципи людяності.
Доведи, що «Сапієнси» — це науково-фантастична повість
Це науково-фантастична повість, бо в ній описано вигаданий світ майбутнього з багатьма технологічними новинками - реактивними наплічниками, штучним інтелектом (імпами), можливістю міжпланетних польотів тощо.
Яким ти уявляєш світ у далекому 2178 році?
Світ 2178 року я уявляю дуже технологічно розвиненим, де люди вільно подорожують космосом, використовують розумних роботів у побуті. Але водночас залишаються дискусії про моральність і людяність.
Як ти гадаєш, які з науково-фантастичних передбачень цього твору можуть здійснитися найближчим часом?
Найближчим часом можуть з’явитися такі речі, як комп’ютерний інтерфейс, імплантований в мозок, або штучний інтелект.
Що, на твою думку, означає «бути людяним»? Проілюструй свої міркування цитатами з повісті
Бути людяним, на мою думку, означає визнавати цінність будь-якого життя, допомагати слабшим, проявляти співчуття і милосердя. Як каже Сашко, не можна “робити безправними” штучний інтелект чи клонів.
Що для тебе було новим у змалюванні письменником майбутнього в повісті?
Новим для мене були ідеї щодо клонування людей, штучних органів, космічних подорожей. Цікаво подумати, що це може стати реальністю.
Які запитання залишилися для тебе нез’ясованими?
Залишилося нез’ясованим, хто насправді батьки Сашка і що з ними сталося. І чи вдасться хлопцям дістатися до Марса і розгадати тамтешні загадки.