Skip to content

Василь Симоненко. Лебеді материнства - Яценко

Posted on:10 серпня 2024 р. at 00:00

Яке враження справила на тебе поезія? Над чим спонукала замислитися?

Поезія “Лебеді материнства” Василя Симоненка справила на мене дуже сильне враження. Вона змусила замислитися над важливістю любові до матері та Батьківщини. Ці почуття - найцінніше, що є в людини, вони роблять нас людьми.

Які рядки вірша закарбувалися у твоїй пам’яті? Поясни.

Найбільше мені запам’яталися останні рядки вірша: “Можна все на світі вибирати, сину, / Вибрати не можна тільки Батьківщину”. Вони дуже влучно передають головну думку твору - справжній патріот ніколи не зрадить свою Вітчизну, це найвища цінність для людини.

Доведи, що ця поезія є зразком патріотичної лірики. А які ознаки інтимної лірики наявні в цьому творі?

Поезія “Лебеді материнства” - яскравий зразок патріотичної лірики, бо в ній звучить палка любов до України, заклик зберегти вірність їй. Водночас у творі наявні й ознаки інтимної лірики, адже поет висловлює ніжні синівські почуття до матері, згадує своє дитинство, переживає за майбутнє сина.

Прокоментуй останні два рядки поезії.

Останні рядки вірша “Можна все на світі вибирати, сину, / Вибрати не можна тільки Батьківщину” - це головна думка твору. Поет наголошує, що в житті людина має право вибору в усьому - друзів, дружину, професію тощо. Та є цінність, яку не обирають, - це Батьківщина. Її, як і рідну матір, ми любимо такою, якою вона є, бо вона в нас одна-єдина.

Значення яких слів вірша для тебе незрозуміле?

У вірші є кілька незрозумілих для мене слів:

Поміркуй! (сторінка 86)

Які життєві події вплинули на створення вірша «Лебеді материнства»?

На створення вірша “Лебеді материнства” вплинули спогади дитинства Василя Симоненка, а також ніжні переживання - саме в час появи вірша в родині Симоненків виростав маленький син Лесик. Образ матері є основним у творі, адже з дитинства й на все життя мама Ганна Федорівна була для поета берегинею та порадницею.

У поезії використано багато художніх засобів: епітети, порівняння, метафори, повтори, звертання. Знайди їх у тексті. Які переживання і думки вони увиразнюють?

У вірші “Лебеді материнства” використано такі художні засоби:

Епітети: “білява хата”, “лебеді рожеві”, “тихі зорі”, “золоте сузір’я”, “хмільні смеркання”, “сиві очі”. Вони передають ніжність, красу, казковість образів.

Порівняння: “лебеді, як мрії”. Підкреслює мрійливість, піднесеність почуттів.

Метафори: “мріють криками… лебеді”, “темряву тривожили… півні”, “танцювали лебеді”, “заглядає в шибку казка”. Створюють казкову, фантастичну атмосферу, передають хвилювання.

Повтор: “Вибрати не можна тільки Батьківщину”. Увиразнює головну думку твору.

Який мотив народних вояцьких пісень відлунюється в «Лебедях материнства»?

У “Лебедях материнства” відлунюється мотив можливої загибелі сина “на чужому полі”, далеко від рідної домівки. Цей мотив часто звучить у народних вояцьких піснях, де мати переживає, що син може не повернутися з війни додому.

Підготуй виразне читання поезії В. Симоненка «Лебеді материнства». Які в тебе виникають емоції від прочитаного твору? Запиши партитуру до вірша.

Читаючи вірш “Лебеді материнства”, я відчуваю зворушливу ніжність, замилування красою образів, глибоку синівську любов до матері й України. Водночас відчувається тривога й смуток через передчуття можливої розлуки. Поезія викликає бажання цінувати родину і рідну землю понад усе.

Партитура вірша має передавати плавну мелодійність колискової, м’які інтонації в описах, схвильованість у тривожних рядках, піднесеність і твердість в останніх рядках настанові.

Читай і досліджуй!

Як засвідчують рукописи, В. Симоненко неодноразово добирав слова, переробляв і скорочував цілі строфи в «Лебедях материнства». Наприклад, кульмінаційні рядки твору спочатку звучали ось так: «І якщо впадеш ти на чужому полі, / Прийдуть із Полтави верби і тополі, /Стануть біля тебе, листом затріпочуть/ І навік закриють карі твої очі». Порівняй їх з остаточним варіантом вірша. Чому, на твою думку, поет саме так змінив текст?

Порівнюючи початковий і остаточний варіанти кульмінаційних рядків вірша, бачимо, що В. Симоненко замінив конкретну згадку про Полтаву на узагальнений образ України. Думаю, поет зробив це для того, щоб підкреслити: де б не загинув син, уся Україна сумуватиме за ним.

Також в остаточному варіанті немає згадки про “карі очі”, яку замінено на ніжний дотик “листям затріпочуть, / Тугою прощання душу залоскочуть”. Це робить образ більш узагальненим і зворушливим.

Отже, правки підсилили ідею єдності українця з рідною землею та додали ліризму.

Візьми в бібліотеці (або скористайся інтернет-джерелами) книжку М. Павленко «Райдуга в решеті» та прочитай захопливу розповідь про дитинство В. Симоненка (твір «Кирпате безсмертячко»). Розкажи однокласникам та однокласницям найцікавіші епізоди із цієї історії.

Марина Павленко у своїй книзі “Райдуга в решеті” художньо осмислює дитинство видатних українських письменників XX століття. Зокрема, у повістині “Кирпате безсмертячко” вона розповідає про дитячі роки Василя Симоненка.Ось кілька цікавих моментів, якими можна поділитися з однокласниками:

Ці та інші епізоди з дитинства Василя Симоненка, майстерно змальовані Мариною Павленко, дають змогу краще зрозуміти витоки його непересічного таланту і громадянської позиції. Книга “Райдуга в решеті” буде цікавою для всіх, хто хоче глибше пізнати життя видатних українських письменників.

Розглянь репродукції картин українських художників М. Біласа й О. Шупляка (с. 87). Визнач їхній провідний мотив.

Картина М. Біласа “Лебеді материнства” зображує ніжність і захист, які символізують материнську любов і турботу. Лебеді, що оточують матір з дитиною, підкреслюють ідею безпеки та мрійливості.

Картина О. Шупляка “Колиска” передає відчуття затишку і спокою, які асоціюються з домом і дитинством. Зображення хатинки, що пливе серед зірок, створює казкову атмосферу, нагадуючи про теплі спогади і мрії.

Обидві картини мають спільний мотив: любов до рідного дому і сім’ї, які є основою щастя і спокою.

Підсумуй!

Яке враження справили на тебе поезія В. Симоненка та розповідь про його життя?

Поезія Василя Симоненка та розповідь про його життя справили на мене дуже сильне враження. Вірш “Лебеді материнства” зворушив до глибини душі своєю щирістю, ніжністю, синівською любов’ю до матері й України. А історія життя поета вразила його мужністю, стійкістю, вірністю своїм ідеалам, незламністю перед труднощами. Василь Симоненко постає справжнім патріотом, людиною великої душі й таланту.

Чи можна поета, на твою думку, назвати справжнім патріотом? Поясни свої міркування.

Так, я вважаю Василя Симоненка справжнім патріотом України. Це засвідчує вся його творчість і життєвий шлях. У своїх віршах поет оспівував любов до рідної землі, закликав цінувати й берегти її понад усе. Він не побоявся в часи радянської цензури відкрито заявити: “Ради тебе перли в душі сію, / Ради тебе мислю і творю”. В. Симоненко правдиво писав про трагічні сторінки нашої історії - голодомор, репресії. За це його переслідувала влада. Але поет не зрадив своїх переконань, до останнього подиху лишився вірним Україні.

Вивчи напам’ять вірш «Лебеді материнства» або ж його уривок і підготуйся до виразного декламування.

Я вивчив напам’ять останні рядки вірша “Лебеді материнства”:

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

Ці слова - квінтесенція твору, головний життєвий урок, який дає поет. Готуючись до виразного читання, я намагався передати схвильованість, піднесеність інтонації, підкреслити повтори й паузи, щоб якнайкраще донести зміст.

Чи хочеш ти прочитати інші твори В. Симоненка? Чому?

Так, я дуже хочу прочитати й інші твори Василя Симоненка - вірші, поеми, казки, новели. Адже вони, безперечно, такі ж щирі, правдиві й майстерні, як “Лебеді материнства”. Цікаво глибше пізнати творчість цього видатного українського поета, відчути красу його слова, збагатити свій духовний світ.

На що в поезії В. Симоненка тобі не вдалося знайти відповідь?

У вірші “Лебеді материнства” мені не зовсім зрозуміло, чому поет згадує “мавок чорнобрових”, які “ждатимуть твоєї ніжності й любові”. Цей міфологічний образ дещо випадає із загальної канви твору. Можливо, так автор хотів передати синову тривогу за маму, яка лишиться сама, якщо його спіткає лихо? Сподіваюся, прочитавши інші твори й матеріали про життя В. Симоненка, я знайду відповідь на це запитання.