Експеримент від Софії Мудрагелівни
1. Попрацюй у парі! Повідом своєму однокласнику / своїй однокласниці емоції, які ти відчув / відчула на святі Першого дзвоника, не вимовляючи жодного слова і не використовуючи міміки та жестів. Зроби висновок про роль слова в житті людини
Слово відіграє виключно важливу роль в житті кожної людини. По-перше, саме завдяки мові та словам ми маємо можливість спілкуватися, ділитися інформацією, думками, почуттями. Без слів неможливо було б повноцінне спілкування між людьми.
По-друге, за допомогою слів ми можемо висловити нашу індивідуальність, неповторність, адже в кожного з нас свій стиль мовлення, свій словниковий запас.
По-третє, слова значною мірою впливають на емоційний стан людини. Натхненне слово здатне підбадьорити та вселити впевненість, а образливе - навпаки, засмутити чи розізлити.
2. Візьми тюбик зубної пасти або крему. Спочатку видави з нього трішки речовини, після чого спробуй повернути назад до тюбика. Чи вдалося тобі це зробити? А тепер уяви за аналогією, що крем або паста — це слова. Якщо ти вимовиш грубе слово й образиш людину, чи зможеш ти його повернути? Як брутальні слова вплинуть на співрозмовника/співрозмовницю? Зроби висновок, чому потрібно до своїх слів ставитися відповідально.
Експеримент з тюбиком пасти чи крему наочно демонструє, що вимовлене слово неможливо повернути назад, як і видавлену речовину. Так само і грубе, образливе слово може боляче поранити людину. Вибачитися потім можна, але емоційної травми це вже не загоїть.
Отже, ми маємо усвідомлювати величезну силу слова та відповідально ставитися до того, що і як говоримо. Адже словом можна не лише образити, а й підтримати, надихнути, розрадити. Дбайливе ставлення до мови, уникання брутальних висловів допоможе нам побудувати гармонійні стосунки з оточенням.
Запитання і завдання
1. Поясни значення фразеологізму «вони розмовляють різними мовами»
Фразеологізм “вони розмовляють різними мовами” означає, що люди не розуміють один одного, у них абсолютно різні погляди, інтереси й цінності. Вони не можуть знайти спільної мови.
2. Розкажи про роль художнього слова в житті людини. Наведи приклади
Художнє слово відіграє важливу роль у житті кожної людини. Воно збагачує наш внутрішній світ, розвиває уяву та фантазію, формує систему цінностей. Наприклад, читання класичних творів зарубіжної та української літератури допомагає нам краще зрозуміти суспільство і самих себе.
3. Чому кажуть, що читання художньої літератури допомагає сформувати яскраву мовну особистість?
Читання художньої літератури сприяє формуванню яскравої мовної особистості, тому що:
- Збагачує словниковий запас
- Розвиває комунікативні навички
- Дає уявлення про різноманітні стилі мовлення (розмовний, художній, науковий тощо)
- Допомагає яскравіше та образніше формулювати власні думки Отже, читання розвиває мовленнєві компетентності людини, робить її справжньою мовною особистістю.
Завдання від Софії Мудрагелівни
Розглянь репродукцію картини О. Гайдамаки «Дерево життя». Опиши її усно. Як ти розумієш назву художнього полотна? Спираючись на знання про міфи, поясни, що на картині символізують дерево і птахи? Яке художнє значення образів дівчини і рук, що тримають квіти?
Я розглянув репродукцію відомої картини українського художника О. Гайдамаки “Дерево життя”. Назва полотна вказує на глибоку символіку, що пронизує твір. Розглянемо основні символічні образи:
- Дерево уособлює життєву силу, ріст, розвиток. Воно є універсальним символом життя у багатьох культурах. На картині дерево постає втіленням нескінченного циклу природи.
- Птахи - уособлення духовності, польоту душі.
- Дівчина з квітами - образ молодості, ніжності, жіночої краси. Квіти символізують життя, любов, надію.
- Зображені мотиви тісно пов’язані з українськими традиціями, фольклором. Художник втілює багатий духовний світ українців, глибинний зв’язок нашого народу з природою.
Прочитай слова, які уособлюють духовний світ українського народу: історія, традиції, обряди, культура. Доповни цей перелік. Поясни, чому ці слова роблять нашу націю унікальною з-поміж націй світу.
Історія, традиції, обряди, культура, мова, пісні, танці, вишиванки, страви, фольклор, легенди, вірування, звичаї, ремесла.
Ці слова відображають багату духовну спадщину українського народу, яка формувалася протягом століть і робить нас неповторними серед інших націй. Українська мова, народні пісні й танці, колоритний одяг, смачні страви, звичаї та обряди - це прояв нашої самобутності.
Фольклор, легенди та вірування відображають неповторний внутрішній світ українців, сприйняття навколишнього світу. Ремесла є втіленням таланту і майстерності наших предків. Разом усе це й становить неповторну українську культуру.
Збереження та розвиток цих надбань - запорука збереження нашої національної ідентичності серед народів планети.