Skip to content

Пісні літературного походження - Архипова 2023

Posted on:17 березня 2024 р. at 00:00

Вислови припущення, як слово пов’язане з темою.

Слово “відвага” може бути пов’язане з темою пісень літературного походження, оскільки багато таких пісень оспівують героїзм, мужність та безстрашність українського народу. Ці пісні часто присвячені історичним подіям, боротьбі за свободу та незалежність України. Вони закликають до відваги, сміливості та готовності боротися за свої ідеали, не боячись небезпек.

Як думаєш, чому літературні пісні стають народними?

Літературні пісні, які стають народними, зазвичай мають прості та зрозумілі образи, мелодію та ритміку, близькі до фольклорної традиції. Це дозволяє їм легко запам’ятовуватись і передаватись від покоління до покоління в усній формі.

Пісні, які резонують з народними мріями, прагненнями до свободи, кращого життя, часто стають популярними серед широких мас. Наприклад, “Ще не вмерла України” П. Чубинського відображає прагнення українців до незалежності. Пісні, які викликають сильні емоції - патріотизм, любов до рідної землі, гордість - легше запам’ятовуються і передаються від людини до людини.

Якщо літературна пісня активно виконується на народних святах, її підхоплюють і поширюють серед людей. З часом авторство забувається, і вона стає “народною”.

ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА

Як змінилося твоє ставлення до державної символіки України з огляду на сучасні події? Що ти відчуваєш зараз, коли звучить Державний Гімн України?

Сучасні події, безсумнівно, змінили моє ставлення до державної символіки України, зокрема до Державного Гімну. Коли зараз лунають слова “Ще не вмерла України і слава, і воля”, я відчуваю гордість за мужність і відвагу українського народу, який бореться за свою свободу та незалежність. Ці рядки набули особливого значення та сили в контексті російського вторгнення.

Під час виконання Гімну я переповнююсь патріотичними почуттями, вірою в перемогу та непохитну волю українців відстояти свою землю. Слова “Душу, тіло ми положим за свою свободу” сьогодні сприймаються не як метафора, а як реальність, адже наші захисники щодня жертвують своїми життями в боротьбі з ворогом.

Завдяки чому, на думку автора, українці — непереможний народ? А як думаєш ти?

На думку автора П. Чубинського, українці є непереможним народом завдяки своїй волелюбності, патріотизму та готовності боротися за свободу до кінця. Рядки “Згинуть наші вороги, як роса на сонці; Запануєм, браття, й ми у своїй сторонці” свідчать про віру в перемогу над загарбниками та відновлення незалежності.

Автор закликає черпати сили в прикладах героїчної боротьби козацтва, згадуючи імена Наливайка, Залізняка, Тараса Трясила. Він наголошує на необхідності пам’ятати про “славну смерть лицарства-козацтва” та продовжувати їхню справу.

Я погоджуюся з автором, що одним із джерел непереможності українців є їхня багатовікова боротьба за свободу та незламний дух нації. Сьогоднішні захисники України черпають натхнення з героїчного минулого, проявляючи таку ж мужність і відданість Батьківщині, як і їхні славні попередники.

МОЛИТВА

Прокоментуй, як назва твору відповідає змістові й мелодії цієї пісні

Назва “Молитва” повністю відповідає змісту та мелодії цього твору. Текст є справжньою молитвою до Бога, в якій автор благає про захист і благополуччя для України та українського народу. Урочиста, піднесена мелодія Миколи Лисенка також створює атмосферу духовності та звернення до вищих сил.

Визнач головну думку «Молитви»

Головна думка твору - це прохання до Бога охороняти Україну, дарувати їй волю, світло, щастя та процвітання. Автор молиться за благополуччя рідного краю та його народу, просить Всевишнього зростити українців у любові до Батьківщини та осяяти їх світлом знань.

Як ти розумієш слово духовність? У чому вона проявляється?

Духовність - це внутрішній світ людини, її моральні та етичні принципи, прагнення до вищих ідеалів, зв’язок з Богом та вічними цінностями. Духовність проявляється у вірі, любові до ближнього, патріотизмі, прагненні до самовдосконалення та пізнання світу.

Поміркуй, чому пісню «Молитва» вважають духовним гімном України

Її зміст є глибоко духовним, релігійним та патріотичним, що відображає традиційні цінності українського народу. Твір закликає до єднання з Богом, любові до Батьківщини та прагнення до світла знань - ключових складових духовного розвитку нації.

Урочиста мелодія Лисенка надає “Молитві” піднесеного звучання, гідного державного гімну.

Ця пісня є символом духовної єдності українців, їхньої віри та прагнення до кращого майбутнього для рідної землі.

ОЙ У ЛУЗІ ЧЕРВОНА КАЛИНА ПОХИЛИЛАСЯ

Яким настроєм пройнята пісня?

Пісня “Ой у лузі червона калина” пройнята патріотичним та оптимістичним настроєм, закликаючи до боротьби за свободу України.

Що означає символ калини?

Калина в українській культурі є символом краси, гордості, незламності духу. У пісні червона калина уособлює саму Україну - “Ой у лузі червона калина похилилася, чогось наша славна Україна зажурилася”. Підняти калину означає підняти дух нації, повернути їй гідність та радість.

Знайди приклади персоніфікації в тексті й випиши в зошит

“Чогось наша славна Україна зажурилася” - Україна персоніфікується, їй приписуються людські емоції - сум, журба.

“Не журися, славна Україно, маєш добрий рід” - Україна знову персоніфікується, їй приписується здатність журитися та мати рід.

Зачитай приклади анафори й рефрену в пісні

Анафора (повторення слів на початку рядків):

“А ми тую червону калину підіймемо,

А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!”

Рефрен (повторювані рядки):

“А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!”

Що означає слово «розвеселити» в тексті? Добери до нього синоніми.

У контексті пісні “розвеселити” означає повернути радість, звільнити від смутку та журби, наповнити новими силами та надіями.

Синоніми: розвеселяти, звеселяти, підбадьорювати, піднімати дух.

ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КИЄВЕ МІЙ

Послухай пісню «Як тебе не любити, Києве мій» у виконанні Олександра Пономарьова.

Якими почуттями пройнята пісня?

Пісня “Як тебе не любити, Києве мій” пройнята глибокими почуттями любові та захоплення містом Києвом. Автор висловлює свою безмежну прихильність до столиці України за допомогою різноманітних художніх засобів.

Назви художні засоби, що ілюструють ці почуття

Епітети: “тихий день”, “мирним, лагідним сном”, “оксамити вечорів” - передають спокійну та умиротворену атмосферу міста.

Метафори: “море зелене” (парки, сади), “віти закоханих мрій” (романтичні мрії), “щастя прибій” (хвилі щастя) - створюють яскраві образи та підкреслюють красу Києва.

Персоніфікація: “Дорогими для мене стали схили Дніпра”, “В очі дивляться канни” - надає місту людських рис, підсилюючи емоційний зв’язок автора з Києвом.

Риторичні питання: “Як тебе не любити, Києве мій!” - підкреслюють безмежну любов до міста.

Розглянь карту знань. Що ти дізнався/дізналася про авторів пісні?

Розглядаючи цю візуальну карту знань, я дізнався/дізналася наступне про авторів пісні:

Дмитро Луценко:

Ігор Шамо:

Знайди в інтернеті історію створення пісні «Як тебе не любити, Києве мій». Яка подія надихнула поета Дмитра Луценка до написання знаменитих рядків пісні?

Згідно з наведеними пошуковими результатами, поета Дмитра Луценка надихнула на написання знаменитих рядків пісні “Як тебе не любити, Києве мій!” випадкова фраза, яку він почув під час прогулянки містом.

Якось під час прогулянки містом Луценко почув, як молодий хлопець сказав дівчині: «Як тебе не любити!», а Дмитро Омелянович додав: «Києве мій»“.

Відповіді

1. Літературна пісня відрізняється від народної:

2. Слова Гімну України написав:

3. Пісня «Ой у лузі червона калина похилилася» належить до:

4. Чому Україну порівнюють із калиною? Що ти знаєш про цей символ української ідентичності?

Україну порівнюють з калиною, оскільки ця рослина є символом української ідентичності. Калина в українській культурі символізує красу, гордість та незламний дух нації. У пісні “червона калина” уособлює саму Україну, її страждання та прагнення до свободи.

5. Як ти розумієш слово любов? Добери асоціації

Любов - це глибоке почуття прихильності, відданості та турботи.

Асоціації: серце, ніжність, пристрасть, вірність, жертовність, родина, щастя, взаєморозуміння.

6. Хто такі січові стрільці? Яка їхня місія?

Січові стрільці були українськими вояками з високим почуттям патріотизму та обов’язку боронити рідну землю. Їхня місія полягала у визволенні України від загарбників та здобутті незалежності.

7. Якою ідеєю пройнята пісня «Ой у лузі червона калина похилилася»?

Пісня “Ой у лузі червона калина похилилася” пройнята патріотичним та оптимістичним настроєм, закликаючи до боротьби за свободу України.

8. Пригадай, хто такий ліричний герой вірша. Визнач, яким постає ліричний герой вірша «Ще не вмерла Україна». Що для нього є найважливішим у житті?

Ліричний герой вірша “Ще не вмерла Україна” - це патріот, для якого найважливішим у житті є свобода та незалежність рідної землі. Він готовий боротися та жертвувати собою задля цієї мети.

9. Що для тебе означає любити свою Батьківщину?

Любити свою Батьківщину для мене означає поважати її історію, культуру та традиції, захищати її інтереси, працювати на благо країни та її розвиток. Це почуття гордості за свій народ та прагнення зробити все можливе для його процвітання.

10. Склади асоціативний кущ або сенкан до слова патріот

                Патріот
                   |
        +----------+----------+
        |                     |
     Відданість            Гордість
        |                     |
  +------+------+      +------+-------+
  |             |      |                |
Захист       Любов   Історія        Культура
                       |                |
                 +-----+-----+     +----+----+
                 |           |     |         |
               Традиції   Мова   Звичаї  Символи

11. Склади у довільній формі твір на тему «Україна — країна вільних людей»

Україна - це земля, де кожна людина може відчувати себе вільною. Наша держава пройшла довгий і тернистий шлях до незалежності, і ця свобода була здобута ціною великих жертв та боротьби.

Свобода в Україні - це не лише політична незалежність, а й можливість вільно висловлювати свої думки, сповідувати будь-яку релігію, обирати власний шлях у житті. Це право на гідне існування, на повагу до людської гідності та основоположних прав людини.

Українці - волелюбний народ, який ніколи не припиняв боротьби за свою свободу. Наші предки, козаки та січові стрільці, були взірцем мужності та відваги у відстоюванні права на вільне життя на рідній землі. Їхній приклад надихає нас і сьогодні, коли ми стикаємося з новими викликами та загрозами.

Свобода - це не лише право, а й велика відповідальність. Ми повинні цінувати і захищати її, адже лише вільні люди можуть будувати справді демократичне та процвітаюче суспільство. Тільки в атмосфері свободи можуть розквітати таланти, реалізовуватися мрії та досягатися найвищі цілі.

Україна - це країна, де кожен має право на свободу вибору, на гідне життя та на повагу до своїх прав і свобод. І ми, українці, маємо берегти цю свободу як найбільшу цінність, адже вона була виборена ціною великих жертв і страждань наших предків.

12. Знайди інформацію про історію створення і тернистий шлях пісні «Ще не вмерла Україна…», яка зараз стала для всіх свідомих українців/українок символом свободи й незалежності

Пісня “Ще не вмерла Україна” має тривалу та драматичну історію. Вірш Павла Чубинського був написаний у 1862 році як заклик до боротьби за незалежність України. Пізніше, у 1863 році, композитор Михайло Вербицький поклав його на музику.

Під час Української революції 1917-1921 років пісня стала гімном Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Однак після встановлення радянської влади її виконання було заборонено.

Лише у 1991 році, після проголошення незалежності України, пісня “Ще не вмерла Україна” знову зазвучала на повний голос. У 2003 році її офіційно затвердили як Державний Гімн України.

Протягом десятиліть ця пісня була символом боротьби українського народу за свободу та незалежність. Її слова надихали патріотів на подвиги та жертовність у найскрутніші часи.

Сьогодні “Ще не вмерла Україна” є об’єднуючи символом для всіх свідомих українців, уособленням їхніх прагнень до миру, процвітання та європейського майбутнього.

13. Обери з вивчених пісень художні образи, які припали тобі до душі, і намалюй їх. Створи колаж малюнків пісенної тематики й презентуй його однокласникам/однокласницям. Які знання з теми ти застосуєш, щоб малюнки вийшли змістовними й цікавими?

З пісні “Ще не вмерла Україна” я намалював би козаків та гетьмана Богдана Хмельницького, які уособлюють боротьбу за волю України. Це допоможе передати патріотичний дух твору.

З пісні “Ой у лузі червона калина похилилася” я зобразив би калину як символ України, а також січових стрільців, що маршують у бій. Це відобразить ідею боротьби за свободу рідної землі.

Для пісні “Молитва” я намалював би церкву та людей, що моляться, щоб передати духовність та релігійність твору.

Для пісні “Як тебе не любити, Києве мій” я створив би пейзаж з видами Києва - Дніпром, парками, пам’ятками архітектури, щоб проілюструвати любов автора до столиці.