Skip to content

Марина Павленко. Янголи для Павлуся Тичини - ГДЗ 6 клас Яценко 2023

Posted on:30 грудня 2023 р. at 00:00

Поміркуй!

Які враження справили на тебе перші сторінки твору?

Перші сторінки твору створюють яскраві, поетичні враження про безтурботне дитинство поета в оточенні природи. Автор передає радісний настрій хлопчика, який ночує під відкритим небом разом з братом.

Які почуття Павлуся від ночівлі під відкритим небом? Чи хотілося б тобі відчути подібне?

Павлусь відчуває захоплення, піднесення від нічної картини природи навколо. Він порівнює звуки комах, птахів, дерев з чарівною музикою. Мені теж хотілося б відчути таку гармонію з природою.

Як картина природи передає настрій героя?

Описи природи - зоряного неба, запахів фруктів, шелесту трави - створюють мрійливий, ліричний настрій оповіді. Вони передають захоплення і радість хлопчика.

Що тобі стало відомо з твору про предків Павлуся? Якими талантами вони були наділені?

Дізнаємося, що предки Павлуся по батьковій лінії були козаками, один навіть служив у Богдана Хмельницького. Батько і дід по матері Павлуся були церковними співаками, дяками. Тобто його рід відзначався музичним і поетичним хистом.

Поміркуй!

Які здібності мав Павлусь в дитинстві? Чому йому пророкували долю «святого»?

Він мав абсолютний музичний слух, гарно співав, навіть підучував інших хлопців у церковному хорі. Добре малював, відтворюючи біблійні сюжети, пейзажі. Учитель малювання оцінив його талант. Легко вчився, був одним з кращих учнів у школі та бурсі. За що його називали “святим Павлусем”.

Хто з письменників справив на головного героя найбільше враження? Чи відомі тобі автори, про яких ідеться в оповіді, та їхні твори?

З дитинства цікавився українською літературою, мріяв прочитати твори заборонених на той час Шевченка, Лесі Українки, Франка.

Так, мені відомі згадані письменники та їхні твори, зокрема поема Шевченка “Кобзар”, оповідання Франка, драми Лесі Українки. Це класики української літератури.

Поміркуй!

Розкажи про свої враження після прочитання останнього епізоду оповіді

Останній епізод справив на мене ліричне, піднесене враження. Наче янголи-охоронці все ж таки прийшли на допомогу хлопчикам, вберегли їх.

Чому, на твою думку, цей твір має таку назву?

Назва твору пояснюється тим, що в житті Павла Тичини справді були свої янголи-охоронці - батьки, брати й сестри, вчителі, що оберігали його талант.

Про які події із життя Павла Тичини ти дізнався / дізналася?

Дізнаємося про дитинство Павла в родині сільського дяка, його захоплення музикою, живописом, поезією. Про навчання в церковноприходській школі та бурсі.

Яке місто привиділось уві сні головному героєві? Як воно пов’язане з його біографією?

Йому наснилося рідне місто Чернігів, де Павло навчався в духовній семінарії.

Що тривожило юних Павлуся та Іванка?

Хлопців тривожили звуки вночі в саду, можлива присутність злодіїв.

Відшукай у тексті цього епізоду художні засоби, за допомогою яких письменниця змальовує почуття й переживання хлопців. Випиши їх у зошит

Автор використовує такі художні засоби: епітети “тривожний вітер”, “настирливі півні”, метафора “кроки пролунали”, уособлення “небо набурмосилося”.

Які якості потрібні людини, щоб бути поетом? Чи достатньо для цього лише підбирати рими та дотримуватися ритму? Чому П. Тичину можна назвати справжнім поетом?

Щоб бути поетом, потрібно мати багату уяву, відчувати красу слова, вміти передавати почуття. Павло Тичина - справжній поет, бо його вірші глибокі, образні, музичні.

Літературознавчий клуб. Марина Павленко

Авторка художньої розповіді про дитинство Павлуся Тичини — сучасна письменниця Марина Павленко (1973). Народилася на Львівщині, але нині живе на Черкащині, працює викладачем в Уманському державному педагогічному університеті, який носить ім’я Павла Тичини.

Зростала майбутня письменниця в сім’ї учителів-філологів. У дитинстві її найулюбленішим заняттям було написання невеликих оповідань та створення ілюстрацій до них. Хист до малювання передався від мами та дідуся. Перші свої літературні спроби почала саме з обробки написаної ще в дитячі роки казки про Ялосовету, у скрині якої жили казки.

М. Павленко — авторка низки художньо-біографічних оповідей про дитинство видатних українців / українок. Ці твори зібрано в книжках «Райдуга в решеті» та «Марина Павленко про Павла Тичину, Надію Суровцову, Василя Симоненка, Василя Стуса, Ірину Жиленко».

У колі мистецтв

Поміркуй!

Розглянь репродукцію панно М. Жука «Біле і чорне». Поділися своїми враженнями.

Постать юнака та дівчини зображено на тлі різних квітів. Назви яких із них тобі відомі?

Панно М. Жука «Біле і чорне» є вражаючим твором, який викликає глибокі роздуми. Воно представляє собою символічне зображення єдності та боротьби протилежностей, де постаті юнака та дівчини втілюють образи чорного та білого ангелів.

Юнак, який нагадує античного Орфея, грає на сопілці, створюючи мелодію, що символізує душу, позбавлену зла та хаосу. Дівчина, зображена з білими крилами, може уособлювати чистоту та невинність.

Квіти, що оточують постаті, додають композиції багатства та виразності. Твір виконано мішаною технікою, використовуючи гуаш, пастель та акварель, що надає йому особливої текстури та глибини.

Посилання:

https://www.youtube.com/watch?v=NXVlqieD87k

https://bilahata.net/panno-bile-i-chorne-myhajla-zhuka-istoriya-kohannya-p-tychyny/

Читай і досліджуй!

Підготуй цікаву розповідь про дитинство однієї з особистостей, про яких ідеться в збірці.

Ось цікава розповідь про дитинство Василя Симоненка:

Василько змалку мріяв стати льотчиком. Він захоплено дивився на літаки, що пролітали в небі, і уявляв себе пілотом. Хлопчик був дуже активним і енергійним, полюбляв різні пригоди та небезпечні “польоти”.

Одного разу Василько вирішив “політати” на старому вітряку в полі. Та раптом не втримався і впав з триметрової висоти. Кілька днів не міг встати через травму спини. Але це не зламало його бажання літати.

Василько також любив плавати та пірнати у річці Удай. Одного разу ледь не пішов на дно, бо зачепився мотузкою за водорості. Його врятував випадковий рибалка.

Крім пригод, хлопчик захоплювався поезією. Разом з друзями він складав вірші та жартівливі оповідання про односельців. А ще Василько багато читав, особливо полюбляв твори Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.

Отже, з дитинства Василь Симоненко прагнув літати як у буквальному, так і в переносному сенсі. Його енергійний характер, любов до пригод і поезії заклали основу майбутнього таланту.

Підсумуй!

Чи стала тобі більш зрозумілою поезія П. Тичини після прочитання твору М. Павленко?

Так, поезія Павла Тичини стала зрозумілішою після прочитання цієї біографічної оповіді.

Перекажи один з епізодів прочитаного оповідання, що тобі найбільше сподобався

Мені дуже сподобався епізод, коли хлопчики ночують під яблунею в саду. Автор яскраво і поетично змальовує картину нічної природи, настрій Павлуся. Це ліричний і водночас тривожний момент.

Якою була роль родини в становленні моральних принципів головного героя твору? Свою думку обґрунтуй

Родина відігравала дуже важливу роль у формуванні світогляду Павла Тичини. Батьки, брати та сестри підтримували його талант, прищеплювали любов до української мови, пісні, культури.

Які риси художньо-біографічних творів можна визначити в оповіданні «Янголи для Павлуся Тичини»?

До рис художньо-біографічного твору можна віднести зображення реальних подій і фактів з життя відомої особи, а також використання художніх засобів - діалогів, пейзажів, метафор тощо.

Чи хочеш ти прочитати твір «Янголи для Павлуся Тичини» повністю? Чому?

Так, я хотів би прочитати цей твір повністю, адже він дуже цікавий, захопливо розповідає про дитинство видатного поета Павла Тичини.