Skip to content

Ґабріель Ґарсіа Маркес. Оповідання Стариган із крилами - Міляновська

Posted on:20 березня 2024 р. at 00:00

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Предметні компетентності

1. Якими ви уявляєте собі ангелів і якими вони постають у Біблії? Що відрізняє ангела, зображеного Ґабріелем Маркесом, від «традиційних» ангелів?

У Біблії ангели зображуються як надприродні істоти, посланці Бога, які виконують його волю. Вони часто постають у людській подобі, але з крилами й сяйвом навколо. Ангел у Маркеса відрізняється від традиційних біблійних уявлень - він старий, немічний, брудний, схожий на велику курку, не творить справжніх чудес і не виконує жодної “ангельської” функції.

2. Знайдіть у тексті оповідання «Стариган із крилами» портрет цієї дивної істоти. Яке значення в оповіданні має портрет ангела?

Портрет ангела в оповіданні: “Він був одягнений, як жебрак, череп його був лисий, як коліно, рот беззубий, як у старезного діда, великі пташині крила, поскубані й брудні, лежали у болоті, і все це разом надавало йому кумедного і неприродного вигляду”. Такий непривабливий портрет ангела створює контраст з традиційними уявленнями про ангелів і підкреслює головну ідею твору.

3. Поміркуйте, чому автор зобразив ангела в такому непривабливому вигляді, оселив у курнику і наділив здатністю робити такі недолугі чудеса

Маркес навмисне зображує ангела в непривабливому вигляді, щоб показати, як люди поставилися б до справжнього ангела, якби він не відповідав їхнім очікуванням. Недолугі “чудеса” ангела руйнують його репутацію в очах селян, які сприймають його лише як джерело вигоди.

4. Чому автор скинув ангела на землю і зробив його залежним від людей?

Автор ставить ангела в залежність від людей, щоб випробувати їхню людяність і духовність. Однак селяни виявляють лише корисливість, жорстокість і байдужість до ангела. Вони тримають його в курнику, знущаються з нього, а потім просто забувають про його існування.

5. Як розгорталися б події у творі, якби зовнішність ангела відповідала ідеальним уявленням людей про ангелів?

Якби зовнішність ангела відповідала ідеальним уявленням людей, вони, ймовірно, ставилися б до нього з більшою пошаною і благоговінням. Однак Маркес навмисне зобразив ангела непривабливим, щоб показати духовну деградацію селян.

6. Якими постають в оповіданні мешканці села? Як вони ставляться до ангела, що їх найбільше в ньому цікавить? У чому духовна деградація селян?

Мешканці села постають обмеженими, забобонними й морально деградованими людьми. Ангел для них - лише джерело наживи й сумнівна розвага. Вони позбавлені співчуття, милосердя, справжньої віри й прагнення до духовного.

7. Як ви гадаєте, чи приніс ангел щастя родині Пелайо та Елісенди? Чи змогли вони це оцінити?

Поява ангела принесла родині Пелайо та Елісенди матеріальний добробут, але не справжнє щастя і духовне піднесення. Вони так і не змогли побачити в ангелі диво, ставилися до нього як до тягаря і зраділи, коли він нарешті полетів.

8. Як ви розумієте назву твору «Стариган із крилами»?

Назва “Стариган із крилами” підкреслює парадоксальність і неоднозначність образу ангела. Це не величний небожитель, а немічний дід. Крила - його єдина прикмета божественного походження.

9. У чому суть магічного реалізму як художнього методу? Чим відрізняється магічний реалізм від традиційного реалізму?

Магічний реалізм - художній метод, в якому фантастичні, надприродні елементи органічно поєднуються з реалістичним зображенням дійсності. На відміну від традиційного реалізму, магічний реалізм не протиставляє фантастику і реальність, а сприймає їх як єдине ціле.

10. Доведіть, що Ґабріель Ґарсіа Маркес в оповіданні «Стариган із крилами» використав метод магічного реалізму.

В оповіданні Маркес використовує засоби магічного реалізму: поява ангела сприймається як щось цілком можливе, його крила описані як цілком природні для його тіла. Так само сприймається і жінка-павук. Фантастичне і реальне співіснують у творі органічно і невимушено.

Компетентність спілкування державною мовою. Соціальна та громадянська компетентності

Як ви розумієте тезу, що кожен отримує такого ангела, на якого заслуговує?

Теза про те, що кожен отримує такого ангела, на якого заслуговує, означає, що духовно деградоване суспільство не здатне побачити й прийняти справжнього ангела. Люди в оповіданні Маркеса виявилися байдужими, жорстокими й закритими для нового. Вони не змогли розгледіти в ангелі диво, бо самі були далекі від духовності. Тому вони отримали саме такого занепалого і немічного ангела, якого заслуговували.

Поміркуйте, на якого ангела заслуговуєте ви

Щоб заслужити на справжнього ангела, потрібно самому прагнути до духовного розвитку, виявляти співчуття, милосердя і любов до ближніх. Кожен має чесно відповісти собі, чи готовий він прийняти ангела таким, яким той є, чи зможе побачити в ньому диво, незалежно від зовнішності. Від цього залежить, якого ангела ми заслуговуємо зустріти у своєму житті.

Блаженніший Любомир Гузар казав: «Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим — треба чинити добро». А яке добро ви можете робити щодня?

Слова Блаженнішого Любомира Гузара дуже мудрі. Недостатньо просто бути доброю людиною, важливо активно творити добро. Кожен може робити добрі справи щодня: допомагати тим, хто цього потребує, підтримувати близьких, виявляти турботу про довкілля, поширювати любов і світло. Навіть маленькі добрі вчинки мають велике значення, якщо робити їх щиро і постійно. Тоді ми зможемо змінити світ на краще і стати гідними зустрічі зі справжнім ангелом.