Запитання і завдання до самостійно прочитаного твору
1. Як у поданому уривку підкреслюється мужність Остапа та його батька? Знайдіть в уривку історичну вказівку на звичаї та уявлення зображуваної доби.
Мужність Остапа підкреслюється його стійкістю під час тортур: він не видав жодного стогону, навіть коли йому перебивали кістки. Тарас, спостерігаючи за стратою сина, гордо підтримував його словами: “Добре, синку, добре!”. Історична вказівка на звичаї доби – це жорстокі покарання, характерні для тогочасного суспільства, і ставлення до смерті як до випробування честі.
2. Під час читання твору порівняйте образи синів Тараса Бульби, Остапа та Андрія. Які уявлення про сенс життя мають брати? Поясніть сутність морального вибору, який робить кожен з них.
Остап – мужній воїн, для якого головними є обов’язок перед батьківщиною і товариством. Андрій – романтик, який обрав любов до польської панянки замість вірності козацькому обов’язку. Моральний вибір Остапа – залишитися вірним козацьким ідеалам навіть ціною життя. Андрій зрадив своїх заради кохання, що призвело до його загибелі від руки батька.
3. Чим характеризується та пояснюється ставлення Тараса Бульби до синів? Визначте в його образі героїчні риси.
Ставлення Тараса до синів суворе, але справедливе: він виховує їх як справжніх козаків. Він готовий навіть убити сина-зрадника (Андрія) заради честі й обов’язку перед батьківщиною. Героїчні риси Тараса – це відданість Україні, мужність, здатність приймати важкі рішення заради загального блага.
4. Зверніть увагу на описи української природи. Як вони пов’язані із загальним сюжетом і настроєм повісті?
Опис української природи створює атмосферу свободи та величі козацького життя. Вона гармонійно доповнює епічний характер твору, підкреслюючи зв’язок героїв із рідною землею та її красою, що вони захищають ціною життя.