Skip to content

Леся Українка. Тиша морська - ГДЗ Укр літ 6 клас Калинич 2023

Posted on:26 грудня 2023 р. at 00:00

Леся Українка. Тиша морська

Пригадай, що тобі відомо про дитинство Лесі Українки

Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871 року у місті Новоград-Волинському в родині відомих українських культурних та громадських діячів. Її мати, Олена Пчілка, була відомою письменницею та громадською діячкою, від якої Леся перейняла любов до літератури та мистецтва. Вже з раннього дитинства Лариса стикалася з проблемами здоров’я – у неї діагностували туберкульоз кісток, що супроводжувало її все життя і часто змушувало лікуватися та перебувати на відпочинку в різних курортних місцях.

Відповіді зі сторінки 246

1. Пригадай, що називають пейзажною лірикою. Що тобі відомо про мариністичну лірику?

Отже, пейзажна лірика - це вірші, в яких описується природа.

А мариністична лірика - це різновид пейзажної лірики, де описується саме море, морські пейзажі.

Тобто якщо в пейзажній ліриці може йти мова про ліс, поле, гори тощо, то в мариністичній - конкретно про море, хвилі, берег, кораблі на морі й т.д.

ТИША МОРСЬКА

Спиши першу строфу поезії в зошит та підкресли літери с, ц. Який звуковий ефект вони зумовлюють?

Я підкреслив літери “с” та “ц”. Ці приголосні звуки створюють ефект шипіння, задають відчуття тиші та спокою.

Цю строфу тобі хочеться читати голосно чи тихо?

На мою думку, цю строфу краще читати не дуже гучно, а радше тихо, щоб передати стан спокою та безмовності, про який йдеться у вірші. Голосне читання може зруйнувати цей ефект.

Як ти розумієш метафору? Чому вода нагадує щире (тут — справжнє) золото?

На мою думку, у цій метафорі вода порівнюється із золотом через свій колір та блиск.

Коли весла підіймаються, то з них стікають дрібні краплинки води, які в сонячних променях переливаються та виблискують, немов дорогоцінне золото. Тобто вода тут набуває золотавого, мерехтливого відтінку.

Епітет “щире золото” ще більше підсилює це порівняння, адже “щире” означає справжнє, чисте, не фальшиве. Тому вода справді нагадує справжнє золото своїм блиском та кольором.

Отже, метафора допомагає створити яскравий, чуттєвий образ і передати неповторну красу морського пейзажу.

Чому, на твою думку, лірична героїня хоче поплисти далеко? Від чого намагається, можливо, утекти?

На мою думку, лірична героїня відчуває захоплення красою морського пейзажу і прагне поринути у цей чарівний світ, відійти від повсякденності.

Мабуть, вона хоче втекти від буденних турбот, негараздів, можливо навіть хвороби (якщо пригадати біографію самої Лесі Українки). Тому й мріє сісти в човен та поплисти якомога далі по морю, слідом за сонцем, що також втікає від земних клопотів за обрій.

Що символізують вітри, підводне каміння? Думку обґрунтуй

На мою думку, вітри та підводне каміння тут символізують перешкоди, незгоди, труднощі в житті. Адже саме вони можуть нашкодити мандрівникові під час подорожі морем. Проте лірична героїня заявляє, що їх не боїться, вони їй не страшні.

Чи можна стверджувати, що лірична героїня — сильна особистість? Чому? Яким ти її уявляєш?

Можна сказати, що лірична героїня постає сильною особистістю. Вона смілива, рішуча, готова долати перешкоди заради своєї мети. Я уявляю її вольовою жінкою з яскравим внутрішнім світом.

Чи можна ототожнювати авторку з ліричною героїнею? Чому?

Повністю ототожнювати ліричну героїню з авторкою вірша не можна. Адже Леся Українка була фізично слабкою через хворобу. Проте духовно вона була міцною особистістю, яка не зламалася перед труднощами. Отже, у ліричній героїні відбилися риси самої поетеси.

Схарактеризуй образ ліричної героїні

Ліричну героїню можна схарактеризувати як сильну, сміливу натуру, яка захоплена красою світу і прагне гармонії, свободи та щастя.

Відповіді зі сторінки 247-248

6. Які почуття викликає поезія «Тиша морська»?

На мою думку, поезія “Тиша морська” викликає такі почуття:

7. Пригадай вивчене про риму та римування (за потреби звернися до словника наприкінці підручника)

Рима - це співзвучність закінчень віршових рядків від наголошеного голосного звука.

8. Розглянь схему та прокоментуй її. Визнач вид римування в поезії Лесі Українки «Тиша морська».

В поезії “Тиша морська” Лесі Українки використовується парне (суміжне) римування. Тобто. перший рядок римується з другим, а третій - з четвертим. Отже. схема римування в цьому вірші - аабб.

9. Уклади словничок «Морський пейзаж». Для цього випиши з вірша іменники, що стосуються морської тематики, та добери до них епітети (випиши з тексту або придумай власні)

Ось мій варіант словничка “Морський пейзаж”:

Я намагався підібрати епітети, які б передавали красу морського пейзажу, змальованого у вірші Лесі Українки. Деякі епітети взяв з тексту, а деякі придумав сам. Сподіваюся, словничок вийшов образний і колоритний!

10. Розглянь карту Кримського півострова. Проклади маршрут Лесі Українки, з’єднавши населені пункти, у яких вона проживала чи лікувалася

У Саках вона місяць лікувалася, живучи на приватних квартирах. Були Севастополь, Ялта, Бахчисарай. За рік Леся Українка знову повернулася до Криму, а через шість років оселилася в Криму спочатку на дачі в урочищі Чукурлар, а потім переїхала в центр Ялти, де мешкала майже рік.

12. Опрацюй таблицю «Паспорт твору» та доповни прикладами останній рядок.

У вірші “Тиша морська” Лесі Українки використовуються різноманітні засоби художньої виразності, що допомагають створити багатий та емоційний образ моря та його атмосфери. Декілька прикладів цих засобів вираження:

Епітети: Епітети використовуються для опису особливої чи характерної риси предмета, чи особи.

Персоніфікації: Персоніфікація - це надання неістотам або неживим предметам людських характеристик.

Метафори: Метафора - це приховане порівняння, в якому одна річ зображується як інша.

Символи: Символи - це об’єкти, фігури, кольори або інші предмети, що уособлюють певні ідеї чи концепції.

Алітерація: це повторення початкових звуків у сусідніх словах.