Skip to content

Король Лір і його дочки - Міляновська

Posted on:3 серпня 2024 р. at 00:00

ЗАПИТАННЯ і ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом твору

1. Перекажіть зміст фольклорної балади «Кроль Лір і його дочки».

Король Лір мав три дочки і запитав їх, яка з них найбільше його любить. Старші дочки улещували батька красивими словами, а молодша Корделія сказала лише, що виконуватиме свій дочірній обов’язок. Розгніваний Лір вигнав Корделію, а королівство розділив між старшими. Але ті почали зневажати батька. Зрештою Лір збожеволів. Корделія, ставши королевою Франції, прийшла батькові на допомогу. Вони повернулися до Англії, відвоювали королівство, але Корделія загинула. Лір помер з горя, а старших дочок було покарано.

2. Яким зображено життя короля у першій строфі балади?

У першій строфі життя короля Ліра зображено щасливим і благополучним. Він мав повагу, мир з сусідами, забезпечену державу і трьох гарних дочок.

3. Як ви гадаєте, з якою метою старші дочки улещували батька?

Старші дочки, ймовірно, улещували батька, щоб отримати більшу частину королівства і владу. Їхні слова були нещирими, розрахованими на особисту вигоду.

4. Що розгнівило короля Ліра у відповіді молодшої дочки?

Короля Ліра розгнівало те, що молодша дочка Корделія не стала розхвалювати свою любов до нього, а сказала лише, що виконуватиме свій обов’язок (обіцяла йому бути слухняною). Він розцінив це як брак любові.

5. Як і чому змінилося ставлення старших дочок до короля Ліра після того, як він віддав їм усю владу?

Отримавши владу, старші дочки стали погано ставитися до Ліра, принижувати його, не давали йому належного почту і навіть хотіли, щоб він жив зі слугами. Вони були невдячними й жорстокими до батька.

6. Розкажіть, як Корделія виконала свій «дитячий обов’язок»

Корделія прийняла вигнаного батька у Франції, надала йому допомогу і війська, щоб повернути королівство. Вона виконала свій обов’язок дочки, попри колишню образу.

7. Складіть план до давньоанглійської балади «Король Лір і його дочки»

ІІ. Запитання Ліра про любов дочок.

ІІІ. Улесливі відповіді старших дочок.

IV. Щира відповідь молодшої Корделії.

V. Гнів Ліра і вигнання Корделії.

VI. Поділ королівства між старшими дочками.

VII. Страждання Ліра від невдячності дочок.

VIII. Божевілля і вигнання Ліра.

IX. Допомога Корделії батькові.

X. Повернення Ліра до Англії і перемога.

XI. Смерть Корделії і Ліра.

XII. Покарання старших дочок.

Узагальнюємо і підсумовуємо

8. Схарактеризуйте образ короля Ліра. Доберіть цитати на підтвердження своєї думки.

Король Лір постає суперечливою особистістю. З одного боку, він мудрий правитель, який зумів забезпечити мир і добробут своєї держави: “Мав повагу він, і в сусідів мир, І забезпечену державу”. З іншого боку, він марнославний, запальний і нерозважливий батько. Лір вимагає від дочок улесливих запевнень у любові і, не отримавши їх від Корделії, у гніві проганяє її: “То ж будь прогнана з мого двору! Не хочу знать нелюбої дитини”. Згодом Лір гірко розкаюється у своїй нерозсудливості: “Тоді про наймолодшої дочки Слова згадав і заповіт гарячий”.

9. Доведіть, що гординя і марнославство короля стали причиною його нещасть

Гординя і марнославство Ліра проявляються в тому, що він вимагає від дочок надмірного вихваляння їхньої любові до нього. Королю недостатньо щирої синівської відданості Корделії, він жадає улесливих запевнень. Саме це стає причиною його фатальної помилки - вигнання Корделії й передачі влади невдячним старшим дочкам. Як наслідок, Лір втрачає королівство, зазнає принижень від дочок і врешті божеволіє від горя. Отже, надмірна гординя і марнославство призводять короля до жахливих страждань і втрат.

10. Якими у творі постають старші королівни?

Старші дочки Ліра, Регана і Гонорелла, постають підступними, корисливими й невдячними. Вони улещують батька брехливими запевненнями: “Готова я за вас і кров пролити”, “Волю хоч би найтяжче бідувати… ніж би ви Біди якої мали зазнавати”. Але щойно отримують владу, відразу ж зраджують Ліра. Вони принижують його, проганяють, відмовляють навіть у притулку. Їхня жорстокість до батька вражає.

11. Схарактеризуйте образ Корделлії

Корделія - благородна, щира і віддана дочка. Вона не лестить батькові, а чесно каже, що виконуватиме свій синівський обов’язок. Будучи вигнаною, Корделія не тримає зла. Дізнавшись про нещастя Ліра, вона відразу ж приходить йому на допомогу, попри колишню кривду: “Дочка, як лиш про горе батька вчула, Сей час йому з підмогою прийшла, Свою зневагу давнюю забула”. Корделія виявляє справжню дочірню любов і самовідданість.

12. Що свідчить про благородство і щирість її чоловіка?

Чоловік Корделії, король Франції, постає благородним і великодушним. Він бере Корделію за дружину, попри гнів її батька і відсутність приданого: “Король французький як пізнав її, Не дбаючи на гнів вітця старого, За королеву взяв її до себе”. Згодом король надає притулок і підтримку скривдженому Ліру, допомагає йому повернути королівство. Це свідчить про щирість і шляхетність короля Франції.

13. У чому, на вашу думку, полягає трагічність фіналу цієї давньоанглійської балади

Трагічність фіналу балади полягає в тому, що Лір і Корделія, попри перемогу над підступними сестрами, обоє гинуть. Корделія жертвує життям, б’ючись за батька, а Лір не переживає її загибелі й вмирає з горя. Справедливість ніби торжествує (сестер покарано), але ціною життя благородних героїв. Лір спокутує свою помилку стражданнями й смертю, а невинна Корделія теж стає жертвою. Фінал підкреслює жорстокість і трагізм ситуації, де навіть праведники не уникають загибелі.

Міркуємо самостійно

14. Прокоментуйте слова зі Святого Письма: «Ділом і словом шануй твого батька, щоб його благословення зійшло на тебе»; «Не вихваляйсь безчестям твого батька, бо нема тобі слави в батьковім безчесті»; «Дитино, допомагай твоєму батькові в старощах і не засмучуй його за життя»?

Ці цитати зі Святого Письма підкреслюють важливість шанобливого ставлення до батьків. Діти повинні не лише на словах, а й ділом виявляти повагу до батька і матері, допомагати їм, особливо в старості. Тоді вони отримають батьківське благословення. Неповага ж до батьків є ганебною для дітей і не приносить їм слави. Ці настанови суголосні з ідеєю балади про короля Ліра - невдячність дочок призводить до трагедії.

15. Поясніть, чому баладу «Кроль Лір і його дочки» називають оповіддю «про дитячу невдячність»?

Балада “Король Лір і його дочки” показує, до яких трагічних наслідків може призвести невдячність і жорстокість дітей щодо батьків. Старші дочки Ліра, отримавши від нього владу і землі, зраджують батька, принижують його і проганяють. Їхня невдячність і егоїзм руйнують родину і призводять до страждань Ліра. Тому цю баладу можна назвати повчальною оповіддю про дитячу невдячність.

16. Як ви гадаєте, яка повчальна думка міститься у цій баладі? Застосовуємо теоретичні поняття

Основна повчальна думка балади - діти повинні бути вдячними, шанувати батьків і піклуватися про них. Невдячність і жорстокість до батьків є великим гріхом, який призводить до трагічних наслідків. Лише щира любов і відданість, як у Корделії, гідні похвали. Балада застерігає від марнославства, гордині, улесливості і вчить цінувати справжні почуття.

17. Чому давньоанглійську пісню «Король Лір і його дочки» ми називаємо фольклорною баладою?

“Король Лір і його дочки” - фольклорна балада, оскільки це невеликий віршований твір народного походження з драматичним сюжетом. Для неї характерні стислість викладу, емоційність, діалогічність, повтори, трагічний фінал. Балада виникла в середньовічній Англії і передавалася в усній формі, зазнаючи змін. Вона відображає народні уявлення про родинні стосунки й мораль.

18. Згадайте, що таке антитеза

Антитеза - стилістичний прийом, що полягає у зіставленні протилежних понять, образів, явищ для підсилення враження.

19. Знайдіть у тексті приклади антитези

20. Визначте тему та ідею твору

Тема балади - взаємини батька і дочок, невдячність дітей.

Ідея - засудження дитячої невдячності, марнославства, возвеличення щирої любові й відданості батькам.

Завдання від Фантазерчика

1. Придумайте свій фінал давньоанглійської балади, в якому король Лір і Корделія не загинули.

Альтернативний фінал балади, де король Лір і Корделія лишаються живі:

Корделія з військом Франції прийшла

На поміч батькові в тяжку годину.

В запеклій битві перемогу здобула,

Вигнавши підступних сестер з країни.

Король Лір знову на престол зійшов,

Та владу всю Корделії довірив.

Вона ж, взірець дочірньої любові,

Батька доглядала і щиро шанувала.

Прожив ще Лір немало літ у мирі,

Оточений любов’ю і повагою.

А по смерті його Корделія мудро

Правила державою на благо краю.

Отак скінчилась повість ця щасливо -

Добро й любов здолали зло.

Корделії відданість і терпіння

Були віншовані сторицею у житті.

2. Уявіть, що ваші батьки — король і королева Ліри. Розкажіть, як щодня ви доводите їм свою любов.

Якби мої батьки були король і королева, я б намагався щодня виявляти їм свою любов і відданість. Зранку я б завжди вітав їх з усмішкою, цікавився їхнім самопочуттям і планами на день. Я б із задоволенням допомагав їм у державних справах, даючи мудрі поради і підтримуючи їхні рішення.

Я б проводив з батьками якомога більше часу, розмовляючи про все на світі, слухаючи їхні історії та настанови. Ми б разом читали книги, грали в улюблені ігри, гуляли в саду. Я б завжди був готовий вислухати їхні турботи і підбадьорити добрим словом.

Я б дбав про їхнє здоров’я і комфорт - стежив, щоб вони добре харчувалися, вчасно відпочивали, мали найкращих лікарів. Я б влаштовував для них приємні сюрпризи - невеликі подарунки, улюблені страви, веселі розваги.

Найголовніше ж - я б ніколи не ображав своїх батьків, не сперечався з ними, не ганьбив їх. Я б завжди пам’ятав, скільки всього вони для мене зробили і як сильно люблять мене. Королю і королеві я б віддавав усю свою синівську шану, вдячність і відданість - щодня, до кінця їхнього життя.