Поміркуй над прочитаним
1. Поясни вираз «весняна радість». Чи ти відчував/відчувала такі емоції? Усно опиши їх
Вираз “весняна радість” означає почуття піднесеності, щастя і задоволення від приходу весни після довгої зими.
Так, я відчував такі емоції кожної весни. Коли сніг починає танути, на деревах з’являються бруньки, а потім і перша зелена травичка та квіти, я відчуваю неймовірне пожвавлення. Здається, що разом з природою прокидається і моя енергійність, життєрадісність. Хочеться гуляти на свіжому повітрі, милуватися красою оновленої землі. Зникає зимова втома.
Особливі емоції викликає цвітіння фруктових дерев. Коли бачиш рожево-білосніжний цвіт на яблунях і вишнях - це так незвично і гарно після голих зимових гілок! Весна - чудова пора для підняття життєвого тонусу.
2. У які забави грали хлопчики? Про що вони свідчать? Чим ти любиш займатися на дозвіллі? Чи відрізняються твої забави від забав героїв оповідання?
Хлопчики гралися на сіножаті, бігали, скакали, підскакували, обіймали старі дерева і криниці, які були їхніми “знайомими”. Це свідчить про їхню любов до природи та про те, що вони проводять багато часу на лоні природи.
На дозвіллі я теж люблю гуляти на природі, але мої забави, мабуть, більш сучасні - я граю в комп’ютерні ігри, дивлюся мультики тощо.
3. Як змальовано весняний пейзаж? Які його деталі тебе найбільше вразили?
Весняний пейзаж змальований дуже яскраво та детально. Мене вразили такі деталі: “свіжа зелень: сквапливі острі листки тростини, ще позвивані в острі шила листки хріну та лопухів над потоком”, “у недалекім лісі сподом усе забілілося від дикого часнику, що власне починав уже відцвітати, від білих і синіх підлішків”. Завдяки цим деталям я ніби сам/сама побував/побувала у цьому весняному лісі.
4. Полічи «знайомих» хлопців. Як їх описав автор? Що тебе найбільше захоплює у світі природи? Чому?
“Знайомими” хлопців були: старий могучий дуб, висока похилена береза, тихі криниці у лісі, глибокі млинівки. Автор наділив їх рисами живих істот, з якими хлопці спілкуються.
Мене в природі найбільше захоплює її різноманітність та краса. Я люблю спостерігати за тваринами, комахами, рослинами - це дуже заспокійливо та цікаво
5. Прочитай речення: «Та ми, проте, щокрок заглядали цікаво в воду під кожний прут, під кожний зів’ялий лопух, у кожний корч, чи не задушився де який наш знайомий щупак під льодом або чи пані видра не була ласкава зробити нашим рибам візиту». Який настрій у тебе викликали слова «знайомий щупак», «пані видра»?
Слова “знайомий щупак”, “пані видра” створюють дружню, майже казкову атмосферу. Здається, ніби хлопчики справді знають цих тварин особисто. Це викликає посмішку та гарний настрій.
6. Намалюй у робочому зошиті ілюстрацію (ілюстрації) до опису млинівок — літніх і весняних. Як ти уявляєш собі цю пейзажну картину? Чи любиш ти спостерігати за життям природи? Свою відповідь аргументуй
Я уявляю млинівки весною як невеличкі ставки з прозорою водою, оточені зеленою травою та квітами, з вербами, що схилили гілки над водою. А млинівки влітку - це густа рослинність навколо води, багато комах та птахів. Так, я дуже люблю спостерігати за життям природи, бо це заспокоює, надихає та дає позитивні емоції.
7. Усно опиши болотяного пташка. Якими людськими якостями наділив його автор? З якою метою? Чи нагадує це казку?
Болотяний пташок маленький, з попелясто-сірим пір’ям та тоненьким дзьобиком і ніжками. Він сидить тихо, не пручається, дивиться сумно. Автор наділив його рисами волелюбної істоти, яка страждає в неволі. Це потрібно, щоб викликати співчуття та жаль до пташки. Так, оповідь трохи нагадує казку, де тваринам притаманні людські емоції.
8. Чому хлопці із заздрістю оглядали пташка?
Хлопці з заздрістю оглядали пташка, бо він був незвичайної породи й дуже гарний.
9. Поясни слова пташка: «Моя весна пропала»
Слова “Моя весна пропала” означають, що пташкові не вдалося повернутися до природи, щоб насолодитися весною та свободою. Він залишився в неволі.
10. Чому в героя виникли проблеми з годуванням птаха? Хлопець не знав, чим його пригощати, чи причина в іншому?
Герой не знав, чим годувати незнайомого птаха, але головна причина в тому, що пташок відмовлявся їсти через тугу за волею. Його не цікавила їжа.
11. Проаналізуй поведінку птаха в неволі. Про що вона свідчить? Наведи щонайменше дві цитати на підтвердження своєї думки
Поведінка птаха в неволі свідчить про його велику тугу за волею. Він постійно дивиться у вікно, не їсть, майже не рухається: “Він сидів тихо, затулений у моїй долоні й не пручався, не дряпав і не дзьобав”, “До поживи ані не доторкнувся”. Це означає, що птах повністю втратив інтерес до життя через полон.
12. Яка боротьба відбувається в душі героя? Чому він згадує про «доброго ангела»? Наведи щонайменше дві цитати на підтвердження своєї думки
У душі героя відбувається боротьба між бажанням залишити гарного птаха собі та розумінням, що треба його відпустити. Він згадує про “доброго ангела”, який шепоче йому відпустити пташка. Це уособлення його совісті, яка кличе до гуманного вчинку. “Пусти його! Пусти його! — шепче щось, мов добрий ангел, у моїм нутрі”.
13. Як ти розумієш значення слова «лебеділо»? Чому автор ужив його?
Слово “лебеділо” означає “тихо шепотіло”. Воно передає слабкий голос совісті героя, який ледь чутно закликає відпустити птаха.
14. Поясни назву оповідання
Назва “Мій злочин” відображає вбивство пташка, яке герой учинив у дитинстві і яке докоряє йому все життя. Це - його злочин перед безневинною істотою.
15. Чи відчуває герой свою провину? У чому саме?
Так, герой відчуває провину за вбивство птаха. Його мучить совість, він розуміє, що вчинив жорстокий та аморальний вчинок.
16. Чому герой швидко забув про свій учинок, а потім згадав про нього аж через кілька десятків років?
Спочатку герой швидко забув про цей випадок через дитячу безпосередність. А потім раптово згадав через багато років, коли сам опинився в скрутному становищі. Мабуть, його власні страждання допомогли зрозуміти страждання пташка.
17. Чому ув’язнений герой порівнює себе з птахом? Чи значить це, що він розкаюється?
Герой порівнює себе з птахом, тому що теж опинився в неволі і відчув безпорадність та безвихідь. Так, це означає, що він розкаюється у скоєному злочині, адже тепер на власному досвіді відчув страждання істоти, позбавленої волі.
18. Які негативні риси демонструє герой своїм учинком? Яке твоє ставлення до такої поведінки хлопчика?
Герой проявляє жорстокість, байдужість до страждань іншого, егоїзм. Він задовольняє власний інтерес, попри шкоду, яку завдає птахові. Моє ставлення негативне.
19. Яким постає у творі оповідач? Чому він звертається до спогаду зі свого дитинства?
Оповідач постає людиною, яка замислилася над своїм життям і вчинками. Він згадує випадок зі свого дитинства, аби проаналізувати свої помилки та зрозуміти цінність життя і свободи.
20. Визнач тему та основну думку оповідання
Тема: історія про хлопчика з пташкою, яку він убив
Ідея: Життя і свобода - найвищі цінності.
Основна думка - будь-яке насильство є злочином, який не можна виправдати. Кривдник рано чи пізно усвідомлює свою провину перед жертвою.
21. Накресли в робочому зошиті таблицю за зразком і заповни її.
Художній засіб | Приклад |
---|---|
Порівняння (не менше двох прикладів) | «блискотіли ще здорові снігові шапки, мов іскристі діамантові корони.», «вранці вона була ясна і чиста і плюскотіла тихенько, мов уліті» |
Епітети (не менше двох прикладів) | «невинно пролиту кров», «замордоване життя». |
Уособлення (не менше двох прикладів) | «відплата може винагородити», «подія ясно, з усіми подробицями вирине в моїй пам’яті» |
Чи вплинули ці художні засоби на твоє сприйняття оповідання? Як?
22. Які прислів’я, наведені на початку розділу, відповідають твору І. Франка?
Так, використані автором художні засоби вплинули на моє сприйняття твору, зокрема:
- Порівняння допомогли яскравіше уявити зимовий та весняний пейзажі.
- Епітети посилили відчуття трагізму невинної загибелі птаха.
- Завдяки уособленням події постають майже живими істотами, що діють незалежно від героя. Це створює враження фатальної неминучості.
Таким чином, художні засоби справили емоційний вплив, допомогли краще зануритися в атмосферу оповіді та глибше співпереживати героєві.
Домашнє завдання (на вибір)
1. Склади і запиши в робочий зошит план оповідання
Ось план оповідання І. Франка «Мій злочин»:
- Зізнання оповідача у вчиненні злочину в дитинстві.
- Опис весняного дня та ігор сільських хлопчиків.
- Знайомство з «друзями» у природі.
- Випадкове знаходження незвичайного пташка.
- Спроби оповідача утримати птаха в неволі.
- Страждання птаха через тугу за волею.
- Внутрішня боротьба хлопця: відпустити чи залишити птаха.
- Убивство пташка та усвідомлення злочину.
- Забуття та раптове згадування вчинку в дорослому віці.
- Ув’язнення оповідача й ототожнення себе з птахом.
- Розкаяння та докори сумління упродовж усього життя.
2. Склади по два запитання кожного виду та усно дай на них відповіді
Запитання на актуалізацію знань:
- Які твори І. Франка ви вже вивчали? Відповідь: Ми вже вивчали вірші І. Франка «Гімн», «Каменярі».
- Що таке оповідання як літературний жанр? Відповідь: Оповідання - невеликий за обсягом прозовий твір, в якому розповідається про одну або кілька подій.
Запитання за змістом твору:
- Де відбуваються події, описані в оповіданні? Відповідь: Події відбуваються у рідному селі оповідача та його околицях - на сіножаті, біля млинівок, у лісі.
- Чому герой раптом згадав давній епізод зі свого життя? Відповідь: Він згадав його під час ув’язнення, коли сам відчув безвихідь та безправ’я, схожі на стан зловленого ним птаха.
Пізнавальні запитання:
- Які ознаки оповідання притаманні творові І. Франка «Мій злочин»? Відповідь: Невеликий обсяг, наявність сюжету, мала кількість дійових осіб, певна мораль.
- Які уроки можна винести з цього оповідання? Відповідь: Головний урок - шанобливе ставлення до будь-якого життя. Також - усвідомлення наслідків своїх вчинків.
3. Напиши твір-роздум на тему «Чи можна виправити свої помилки?»
Кожна людина робить помилки. Хтось - менші, хтось - більші, а хтось на жаль, непоправні. Чи можливо їх виправити?
На мою думку, багато чого залежить від самої людини та від характеру помилки. Якщо це, скажімо, помилка у виконанні завдання чи розв’язанні задачі, то її, звісно, можна легко виправити, переробивши роботу. Помилки у відносинах з друзями чи рідними теж можна виправити, якщо щиро визнати їх та попросити пробачення.
Натомість є вчинки, які майже неможливо компенсувати. Наприклад, завдана комусь фізична чи моральна травма. Тут потрібно багато часу й зусиль, аби реабілітуватися у власних очах та в очах потерпілого.
Тож виправлення помилок повністю залежить від їхньої природи та від готовності самої людини визнати провину й працювати над її подоланням. Якщо є обидві складові, то, певно, можливо компенсувати будь-який вчинок і навіть стати кращим після цієї гіркої науки.
Отже, я вважаю, що виправити власні помилки реально за певних умов. Але найкраще, звісно, їх уникати взагалі, добре все обмірковуючи та прислухаючись до голосу сумління.
Твої літературні проєкти
Обговори з однокласниками/однокласницями питання: чим відрізняються твори про дітей від творів для дітей? Зверніться до вже вивчених творів. Оформіть та опублікуйте свої висновки в соціальній мережі
На мою думку, основна відмінність між творами про дітей і творами для дітей полягає в цільовій аудиторії та меті створення тексту.
Твори про дітей мають дорослого читача і зазвичай створюються для аналізу психології дитини, особливостей дитячого віку, проблем виховання. Вони можуть бути складними для розуміння самими дітьми.
Твори для дітей пишуться безпосередньо з розрахунку на дитяче сприйняття. Вони мають цікавий для дитини сюжет, просту мову, гумор. Їх мета - не тільки розважити читача, але й виховати, передати певні життєві цінності.
Порівняймо оповідання І. Франка “Мій злочин” і казку “Колобок”. Перший твір про дитину, з аналізом психології дитячої жорстокості. Другий - для дітей, з яскравим сюжетом і повчальним сенсом. Хоч обидва про дітей, їх мета та спрямованість різняться.
Такі мої міркування на цю цікаву для обговорення тему. Сподіваюсь, вони стануть початком цікавої дискусії!