Skip to content

Галина Пагутяк. Різдво на хуторі - ГДЗ 6 клас Коваленко

Posted on:16 квітня 2024 р. at 00:00

Поміркуй над прочитаним

1. Дай відповіді на запитання за Правилом читання № 1. Цитуй уривки з твору на підтвердження своїх думок

За Правилом читання №1, необхідно уважно прочитати текст і зрозуміти його основний зміст.

Казка оповідає про святкування Різдва на хуторі, де живуть Дід і Баба. Кілька цитат на підтвердження:

“У Діда й Баби на хуторі не було ні інтернету, ні телевізора, але вони добре знали, коли настане Різдво, бо напередодні на небі з’являється Різдвяна Зірка.”

“Того ранку Баба послала Діда до крамниці за цукерками, бо ж завтра прийдуть колядники.”

2. Зі скількох головних подій складається твір? Назви їх

Твір складається з трьох головних подій:

  1. Дід знаходить хлопчика Гриця у дуплі верби напередодні Різдва.
  2. Візит казкових героїв за хлопчиком.
  3. Політ Діда на летючому кораблі.

3. Назви другорядні епізоди в казці. Яка їх роль у творі?

Другорядні епізоди: похід Діда до крамниці, господарські клопоти Баби напередодні свята, розмови з котом Мурчиком. Вони допомагають краще зрозуміти побут і звичаї головних героїв.

4. Що ти дізнався/дізналася про Діда і Бабу? Чому авторка пише ці слова з великої літери?

Дід і Баба - старенькі господарі хутора, які дотримуються українських народних традицій. Автор пише ці слова з великої літери на знак поваги до них.

5. Напередодні Святого вечора «Дід, помолившись, пішов по сніп, що звався дідухом. Баба тим часом причепурилась і сплакнула». У чому причина Бабиного смутку? Підтвердь відповідь цитатою з твору

“Баба тим часом причепурилась і сплакнула”. Можлива причина смутку - згадка про втраченого сина, що передбачається в кінці казки, коли Дід згадує про сина, який пропав на війні.

6. У робочий зошит випиши цитати, які розповідають про традиції та ритуали, яких дотримуються українці напередодні Різдва. Якщо ти і твої рідні належать до іншої релігійної конфесії, то які свята відзначають у твоїй родині? Яка їх назва? Які ритуали і звичаї визначають їх зміст? Чим вони відрізняються від українських релігійних свят?

Цитати про різдвяні традиції та ритуали: “Помолились утрьох, і баба запросила: — Ангели-архангели, просимо вас до вечері.” “Баба витягла з-за пазухи фото.” “Напередодні Свята вечеря, коли ніхто не повинен лишатися без даху над головою і голодним.”

7. Казкові герої з летючого корабля кажуть Дідові: «Ми не кожному являємось, самі розумієте». Які якості повинна мати доросла людина, щоб їх побачити?

Людина повинна бути доброю, чистою серцем і вірити в дива, щоб побачити казкових героїв з летючого корабля, як Дід і Баба. Цитата: “Ми не кожному являємось, самі розумієте.”

8. Про яку рису характеру господарів свідчить міркування кота про розбиту ялинкову іграшку: «То так давно було. Але якби я був битий, то би запам’ятав»?

Риса характеру господарів: толерантність та здатність прощати, що проявляється в легкій реакції на можливі пустощі та помилки домашніх тварин.

9. Прочитай епізод розмови Баби з котом про холодець. Чи однаковий зміст вкладали вони в це слово? Що викликало в тебе сміх у цьому діалозі?

У діалозі Баби з котом відбувається гра слів, коли вони по-різному розуміють слово “холодець”. Баба це слово означало холод, а кіт сподівається, що це щось смачне для нього. Комічний ефект створюється невідповідністю розуміння одного й того ж слова.

10. Чому авторка назвала твір казкою? Які події в ньому реальні, а які казкові?

Авторка назвала твір казкою, тому що в ньому поєднуються реальні й казкові елементи. Реальними є побут Діда і Баби, їхні господарські клопоти, святкування Різдва. А казковими - поява хлопчика Гриця, приліт козаків на летючому кораблі, їхня обіцянка знайти й визволити сина Діда з полону.

11. Казки завжди мають щасливий фінал. Який він у творі Г. Пагутяк?

Щасливий фінал твору - це обіцянка козаків з летючого корабля знайти й визволити сина Діда і Баби Гриця, який пропав на війні. Завдяки цьому Дід з Бабою отримують надію на зустріч із сином.

12. Визнач тему та ідею твору.

Тема твору - святкування Різдва на українському хуторі, збереження народних традицій і звичаїв.

Ідея - віра у диво, у краще майбутнє допомагає людям пережити навіть найважчі випробування.

Домашнє завдання (два на вибір)

1. Назви прислів’я, наведені на початку розділу, які відповідають казці Г. Пагутяк

Прислів’я “На Святвечір і худобина людську мову розуміє” та “Різдво йде, коляду веде” відповідають казці Г. Пагутяк, оскільки в ній тварини (пес, кіт) розуміють людську мову, а головні герої святкують Різдво і колядують.

2. Постав по одному запитанню різного виду до твору і дай відповіді на них

Відкриті запитання:

Закриті запитання:

3. Намалюй «хмарку слів», запиши в ній риси характеру Діда і Баби

Риси характеру Діда і Баби: доброзичливі, привітні, трудолюбиві, мрійливі, віруючі, працьовиті, дбайливі, люблячі.

4. Продовж казку Г. Пагутяк та запиши це продовження в робочий зошит

Наступного дня до Діда і Баби справді прийшли гурти дітей колядувати. Вони розповіли їм про чудесного хлопчика і летючий корабель. Спочатку діти не повірили, але Дід показав їм невеличку іграшкову модель корабля, яку знайшов під грушею. З того часу на кожне Різдво до оселі Діда і Баби приходило дедалі більше дітвори послухати старовинні колядки та історію про казковий летючий корабель. А в очікуванні наступного Різдва Дід виготовляв нові маленькі моделі, не втрачаючи надії, що якось козаки повернуться і виконають свою обіцянку.