Skip to content

Бліцопитування № 3. Пісенна лірика

Posted on:24 квітня 2025 р.

Варіант 1

І. Розв’яжи клоуз-тест (робота в парах). Виконай завдання та здійсни взаємоперевірку. Здай роботу вчителеві для оцінювання (кожна правильна відповідь — 1 б.).

1. Пісня Б. Лепкого, яка має автобіографічну основу, — «Журавлі».

2. Ой у лузі червона калина — стрілецька пісня, яку співають і слухають стоячи, створена на вірш С. Чарнецького (пізніше доповнена Г. Трухом).

3. Автор слів пісні «Зродились ми великої години» — О. Бабій.

4. Пісня, затверджена Проводом українських націоналістів, керівним органом ОУН, як гімн організації — «Зродились ми великої години».

5. Автор пісні «Друже мій Ковалю» — Микола Матола

6. Тема пісні «Друже мій Ковалю»: боротьба українських повстанців за свободу та незалежність України

7. Звитяжні будні українських воїнів-захисників описані у творі Святослава Вакарчука «Квіти мінних зон».

8. Пісенний образ пісні Святослава Вакарчука «Місто Марії» — образ незламного Маріуполя та його захисників, які, попри облогу, втрати й постійні обстріли, зберігають віру, мрію і світло в серці.

9. Польський музикант та співак українського походження, автор пісні «Біля тополі» — Петро Солодуха.

10. Композиція, що створили лідер гурту Kalush Orchestra Олег Псюк та продюсер Ванько Клименко, яка перемогла на Євробаченні — «Stefania»

ІІ. Творче завдання (2 б.).

Коротко виклади історію створення пісні-славня січових стрільців, її народнопісенну основу.

Пісня «Ой у лузі червона калина…» була написана С. Чарнецьким у 1914 році за мотивами останнього куплету народної козацької пісні XVII ст. «Розлилися круті бережечки», а пізніше доповнена Г. Трухом. Вона швидко стала популярною серед січових стрільців під час Першої світової війни й сприймається як народна пісня через використання народних мотивів, символів та епітетів. Її довгий час виконували як гімн, і вона стала символом боротьби за свободу України.

Варіант 2

І. Розв’яжи клоуз-тест (робота в парах). Виконай завдання та здійсни взаємоперевірку. Здай роботу вчителеві для оцінювання (кожна правильна відповідь — 1 б.).

1. Символічне значення образу журавлів, що відлітають, розкрите в пісні Б. Лепкого Журавлі, які змушені покинути рідну землю.

2. Пісня, створена на вірш Степана Чернецького, що стала символом боротьби українського народу під час повномасштабного вторгнення — «Ой у лузі червона калина».

3. Марш українських націоналістів «Зродились ми великої години…» — пісня, на слова Олеся Бабія, автор музики — Омелян Нижанківський.

4. Марш української армії, який набув офіційного статусу 24 серпня 2018 року, коли його зіграли на урочистостях до Дня незалежності України — «Марш української армії» (видозмінений текст гімну «Зродились ми великої години…»).

5. Назва пісні, яку Микола Матола присвятив бійцям Карпатської Січі, а згодом і воякам УПА — «Мій друже Ковалю».

6. Опис розмови двох повстанців про нелегку боротьбу, яка майже не має шансу на перемогу, — це тема пісні «Нас весна не там зустріла».

7. Уславлення мужності й героїзму українських воїнів-захисників у протистоянні з ворогом описано у пісні Святослава Вакарчука «Квіти мінних зон».

8. Пісня Святослава Вакарчука, присвячена захисникам Маріуполя, — «Місто Марії».

9. Пісня-присвята воїнам, загиблим за долю України, оспівування їхнього героїзму, любові до рідного краю, написана Петром Солодухою — «Біля тополі».

10. Узагальнений образ матері відображено у пісні, яка перемогла на Євробаченні — «Стефанія, написана Олегом Псюком та Іваном Клименком.

Творче завдання (2 б.).

Схарактеризуй символічність образу калини, патріотичний пафос пісні Степана Чарнецького «Ой у лузі червона калина…»

Образ калини у пісні — це символ України, її краси, сили, нескореності та боротьби за свободу. Червона калина, що похилилася, уособлює поневолену, засмучену Україну, а заклик «підіймемо» — надію на відродження і визволення рідної землі. Патріотичний пафос пісні полягає у прославленні мужності, єдності, жертовності січових стрільців, які борються за незалежність України. Пісня надихає не здаватися, об’єднуватися заради спільної мети — свободи й гідного життя, закликає до боротьби й віри у перемогу.