Працюємо над змістом твору
1. Хто такий Джордж і як він сприймає своє перебування в Інтернаті?
Джордж потрапив до Інтернату для недоумків (насправді це був Інститут вищої освіти) після дня Освіти у 18 років. Він вважав, що опинився там помилково і не міг з цим змиритися. Джордж був розлючений своїм перебуванням в Інтернаті.
2. Якою була заповітна мрія Джорджа?
Заповітною мрією Джорджа було стати програмістом. Ще до дня Освіти він самостійно вивчав програмування за книжками, сподіваючись здобути цю професію. Джордж був впевнений у своїх здібностях і хотів довести, що гідний бути програмістом.
3. Чому день Освіти був надзвичайно важливим у житті таких молодих людей, як Джордж?
День Освіти був надзвичайно важливим, бо саме тоді молодим людям визначали їхню майбутню професію на основі аналізу структури мозку. Від результатів цього дня залежала подальша доля і кар’єра. Мрією кожного було потрапити працювати на престижну планету класу А.
4. Що здивувало лікаря у відповідях Джорджа стосовно майбутньої професії?
Лікаря Антонеллі найбільше здивувало те, що Джордж самостійно читав книжки про програмування, хоча ще не отримав цього фаху і не міг повністю розуміти написане.
5. Якого висновку дійшла комісія щодо фахової придатності юнака?
Комісія дійшла висновку, що мозок Джорджа непридатний для накладання будь-яких фахових знань. Тобто він не може здобути освіту за допомогою навчальних стрічок, як заведено в суспільстві майбутнього.
6. Розкажіть про життя Джорджа в Інтернаті.
Потрапивши в Інтернат для недоумків, Джордж спочатку відмовлявся від їжі, його змушені були годувати через вени. Згодом він заспокоївся, почав читати книжки й працювати - доглядав за парком, прибирав, допомагав на кухні. Джорджа хвалили за старанність. Але коли наближався день Олімпіади, його знову охоплювали гнів і обурення.
7. Чим інтернатська система освіти методом «здобування знань по краплині» відрізняється від освіти методом «накладання знань на мозок»?
“Накладання знань на мозок” - це освіта майбутнього, коли за один день у мозок 18-річних закладалися знання на рівні дипломованого спеціаліста. А “здобування знань по краплині” - це навчання за книжками, поступове накопичення знань, як це робили люди в минулому. Такий метод дозволяє розвивати творче мислення і робити відкриття
8. Чому Джордж вирішив залишити Інтернат? Що він хотів довести?
Джордж вирішив залишити Інтернат, бо не міг змиритися з тим, що потрапив туди, вважаючи це несправедливістю. Він підозрював таємну змову проти себе, в якій брав участь лікар Антонеллі. Джордж зрозумів, що якщо зараз, цього травня він нічого не зробить, то залишиться в інтернаті для недоумків до кінця життя. Він хотів довести, що гідний бути програмістом, всупереч результатам тестів.
9. Розкажіть про змагання металургів.
На змаганнях металургів учасники мали визначити склад сплаву з невідомих кольорових металів, користуючись мікроспектрографами Бімена. Спочатку потрібно було виявити несправність у приладі й усунути її. Перемагав той, хто швидше і точніше проведе аналіз. Тревіліян, друг Джорджа, брав участь у змаганнях, але зазнав поразки.
10. Як Тревіліян пояснив причину своєї поразки? Чому він не поглибив свої знання самостійно?
Тревіліян пояснив свою поразку тим, що його навчали працювати зі спектрографом Хенслера, а на змаганнях дали апарат Бімена. Він не поглибив свої знання самостійно, бо вважав, що за книжками не зможе опанувати прилад так добре, як той, хто здобув освіту за допомогою стрічок.
11. У чому Джордж убачав недосконалість загальної системи освіти і що він намагався довести новіанину?
Джордж вбачав недосконалість системи освіти в тому, що знання просто записують у мозок зі стрічок, і людина не вміє вчитися самостійно, її знання застигають. Він намагався довести новіанину, що краще з самого початку вчитися по книжках, тоді людина звикне вчитися самотужки й зможе опановувати нове. Тільки так можна виховати фахівців, здатних творчо мислити.
Міркуємо самостійно
13. Чим виявилася установа, в якій Джордж здобував освіту?
Установа, в якій Джордж здобував освіту, насправді виявилася Інститутом вищої освіти, хоча спочатку її називали Інтернатом для недоумків.
14. З якою метою був створений інститут для молоді з «відхиленнями у структурі мозку»
Інститут для молоді з «відхиленнями у структурі мозку» був створений з метою відбору та підготовки людей, здатних до оригінального творчого мислення. Адже серед тих, хто не підходив для звичайної освіти за допомогою стрічок, могли бути особистості, спроможні робити відкриття і винаходи.
15. Чому Джордж, перебуваючи на державному утриманні, не опустив руки і не став спокійно доживати свого віку в Інтернаті?
Джордж не опустив руки і не став спокійно доживати віку в Інтернаті, бо мав цілеспрямований характер, невгамовну жагу до знань і прагнення довести свою правоту. Він був упевнений у своїх здібностях, не міг змиритися з несправедливістю і до кінця боровся за право на гідну освіту і професію, яка йому до вподоби
16. Якби ви мали змогу обирати для себе спосіб отримання знань, на якій із двох систем освіти ви зупинилися б? Аргументуйте відповідь.
Якби я мав змогу обирати спосіб отримання знань, я б віддав перевагу комбінованій системі освіти, яка поєднує елементи обох підходів, описаних у творі Азімова:
- Базові знання та навички (читання, письмо, арифметика тощо) я б отримував за допомогою “накладання знань” - це дозволило б швидко засвоїти необхідний фундамент.
- Спеціалізовані та творчі навички я б розвивав через традиційне навчання - читання книг, практичні заняття, дискусії. Це сприяло б розвитку критичного мислення та здатності до інновацій.
Така комбінована система дозволила б ефективно засвоювати базові знання, але при цьому зберегти можливість творчого розвитку та самовдосконалення.
Узагальнюємо і підсумовуємо
17. Як ви гадаєте, для чого потрібно вчити таблицю множення, якщо є калькулятори; для чого потрібно вчитися писати, якщо є комп’ютери; для чого потрібні художні книжки, якщо є фільми?
Вивчення базових навичок, таких як таблиця множення чи письмо, залишається важливим, попри наявність технологій, з кількох причин:
- Це розвиває пам’ять, логічне мислення та когнітивні здібності.
- Формує розуміння фундаментальних принципів, на яких базуються складніші концепції.
- Дозволяє не залежати повністю від технологій у повсякденному житті.
- Сприяє розвитку дрібної моторики та координації.
Щодо художніх книг - вони розвивають уяву, емпатію, словниковий запас та здатність до глибокого аналізу, чого не можуть повністю замінити фільми.
18. Чому твір Айзека Азімова має назву «Фах»?
Твір має назву “Фах”, бо в ньому розглядається не просто отримання професії, а ширше поняття покликання та реалізації людського потенціалу. “Фах” у творі символізує:
- Справжнє призначення людини
- Здатність до оригінального мислення та інновацій
- Вміння постійно вчитися та адаптуватися
- Реалізацію унікальних талантів кожної особистості
Таким чином, назва “Фах” підкреслює головну ідею твору про важливість розкриття індивідуального потенціалу кожної людини, а не просто отримання стандартизованих професійних навичок.
19. Яка, на вашу думку, головна ідея твору?
Головна ідея твору “Фах” Айзека Азімова - утвердження важливості самостійного мислення, творчого підходу та постійного самовдосконалення для розвитку особистості та суспільства в цілому. Автор показує, що стандартизована система освіти, яка просто “завантажує” знання в мозок, не здатна виховати по-справжньому творчих та інноваційних особистостей.
20. Чому фах має таке велике значення в житті людини?
Фах має велике значення в житті людини, оскільки:
- Дозволяє реалізувати свій потенціал та таланти
- Забезпечує матеріальне благополуччя
- Визначає соціальний статус та коло спілкування
- Впливає на самооцінку та відчуття самореалізації
- Займає значну частину життя людини
- Дає можливість приносити користь суспільству
21. Доведіть, що твір Айзека Азімова «Фах» належить до науково-фантастичної літератури.
Твір “Фах” належить до науково-фантастичної літератури, оскільки:
- Описує вигадане майбутнє з розвиненими технологіями (запис знань на мозок)
- Зображує колонізацію інших планет людством
- Розглядає вплив науково-технічного прогресу на суспільство
- Містить елементи соціальної фантастики (модель суспільства майбутнього)
- Поєднує наукові гіпотези з художньою вигадкою
22. Прокоментуйте вислів українського програміста Олексія Скакуна (КримЛьвів): «Нам потрібна освіта, щоб реалізувати наші таланти».
Вислів Олексія Скакуна “Нам потрібна освіта, щоб реалізувати наші таланти” перегукується з ідеями твору Азімова. Якісна освіта дійсно допомагає розкрити потенціал людини, розвинути її здібності та таланти. Однак важливо, щоб ця освіта не була шаблонною, а стимулювала творче мислення та прагнення до самовдосконалення. Лише поєднання базових знань із креативним підходом дозволяє повністю реалізувати таланти та досягти успіху як окремій людині, так і суспільству в цілому.
Що спитав у нас Згадайко?
1. Згадайте, які науково-фантастичні оповідання ви вивчали минулого року.
2. Назвіть авторів цих творів.
Серед популярних авторів науково-фантастичних оповідань, які часто вивчаються в школі, можна назвати:
- Рей Бредбері
- Айзек Азімов
- Артур Кларк
- Роберт Шеклі
- Станіслав Лем
3. Яким постає майбутнє у прочитаних вами оповіданнях?
У науково-фантастичних оповіданнях майбутнє часто зображується по-різному:
- Технологічно розвинене суспільство з роботами, космічними подорожами, штучним інтелектом
- Антиутопічне майбутнє з тоталітарними режимами або екологічними катастрофами
- Світ після глобальних катаклізмів
- Контакти з позаземними цивілізаціями
- Суспільство, де вирішені соціальні проблеми, але виникають нові етичні дилеми
Майбутнє в науковій фантастиці часто слугує для дослідження сучасних проблем людства та можливих наслідків розвитку технологій і суспільства.
Завдання від Фантазерчика
2. Поясніть, як ви розумієте значення слова «самореалізація».
Самореалізація - це коли людина розкриває свої таланти і здібності, досягає своїх цілей і мрій. Це процес, коли ми стаємо тим, ким хочемо бути, і робимо те, що нам подобається і в чому ми хороші. Наприклад, якщо хтось любить малювати, то самореалізація для нього - це розвивати свій талант художника, створювати картини і, можливо, стати відомим митцем. Або якщо хтось мріє стати лікарем і допомагати людям, то самореалізація - це вчитися, вступити до медичного університету і стати хорошим лікарем. Головне - знайти те, що тобі подобається і в чому ти можеш розкрити себе.
3. Поміркуйте, чим відрізняється ваше навчальне приладдя від навчального приладдя, яким користувалися ваші бабусі і дідусі.
Сучасне навчальне приладдя дуже відрізняється від того, яким користувалися наші бабусі і дідусі:
- У нас є електронні пристрої (планшети, ноутбуки), а раніше все писали від руки в зошитах.
- Замість звичайних підручників ми часто користуємося електронними версіями.
- Наші ручки пишуть м’якіше і не течуть, як чорнильні ручки раніше.
- У нас є кольорові маркери і стікери для виділення важливої інформації.
- Замість звичайної дошки і крейди в класі тепер інтерактивна дошка.
- Ми носимо речі в зручних рюкзаках, а не в важких портфелях.
- У нас є калькулятори, а раніше всі обчислення робили в умі або на рахівницях.
- Замість атласів ми часто користуємося Google Maps на телефонах.
- Для виконання проектів ми використовуємо комп’ютерні програми, а не клеїмо все вручну.
- У нас є доступ до інтернету для пошуку інформації, а раніше користувалися тільки бібліотекою.
4. Які сучасні технічні досягнення ще донедавна сприймалися як наукова фантастика?
Ось деякі сучасні технічні досягнення, які ще донедавна сприймалися як наукова фантастика:
- Смартфони та планшети - портативні комп’ютери з сенсорними екранами, які поєднують функції телефону, комп’ютера, фотоапарата тощо.
- Віртуальна та доповнена реальність - технології, що дозволяють занурюватись у віртуальні світи або накладати цифрові об’єкти на реальність.
- Безпілотні автомобілі - машини, здатні пересуватися без участі водія.
- 3D-друк - технологія створення тривимірних об’єктів шляхом пошарового нанесення матеріалу.
- Голосові помічники та розумні колонки - пристрої зі штучним інтелектом, здатні розуміти людську мову та виконувати команди.
- Розумні будинки - системи автоматизації житла, що дозволяють керувати освітленням, температурою, безпекою тощо через смартфон.
- Біонічні протези - високотехнологічні штучні кінцівки, що керуються імпульсами мозку.
- Генна інженерія та редагування генів - технології модифікації ДНК живих організмів.
Ці технології, які раніше здавалися фантастичними, сьогодні стали реальністю і продовжують стрімко розвиватися, відкриваючи нові можливості та змінюючи наше повсякденне життя.
Потіште Знаюсю своїми знаннями
-
Айзек Азімов – б) американський письменник-фантаст
-
Слово фах означає: а) професія
-
На планеті Земля у творі А. Азімова знання здобували: б) раз на рік, заклавши інформацію зі стрічок освіти у пам’ять
-
Після визнання Джорджа непридатним для освіти він: б) опинився в «Інтернаті для недоумків»
-
Олімпіадою в оповіданні «Фах» називали: б) змагання з фаху
-
Недоліком системи освіти за стрічками було те, що: в) знання зі стрічок швидко старіли, фахівці втрачали кваліфікацію
-
Джордж утік з Інтернату для того, щоб: побувати на олімпіаді та довести, що він гідний стати програмістом
-
Підкресліть правильну відповідь: оповідання «Фах» є літературним твором.
-
Кому з героїв твору належать наступні слова?
а) Джорджу Плейтену
б) Інженеску
в) Тревіліяну
г) Джорджу Плейтену
- Що прагнув довести Джордж новіанину?
Джордж прагнув довести новіанину, що:
- Краще вчитися самостійно за книжками, а не за допомогою стрічок
- Люди, які вчаться самостійно, здатні до творчого мислення і можуть робити відкриття
- Самостійне навчання дозволяє постійно оновлювати знання і пристосовуватися до нових технологій
- Система освіти за допомогою стрічок обмежує розвиток людини і суспільства в цілому
- Поясніть, чому ви не хотіли би отримувати освіту за допомогою стрічок:
Я не хотів би отримувати освіту за допомогою стрічок, тому що:
- Це обмежує здатність самостійно мислити і вчитися новому
- Знання, отримані зі стрічок, швидко застарівають
- Така освіта не розвиває творчі здібності та вміння вирішувати нестандартні задачі
- Людина стає залежною від стрічок і не вміє самостійно здобувати знання
- Це позбавляє радості від процесу навчання і власних відкриттів