Skip to content

Англійські балади про Робіна Гуда - Міляновська

Posted on:9 червня 2024 р. at 00:00

Що спитав у нас Згадайко?

1. Згадайте особливості жанру фольклорної балади.

Основні риси балади як жанру - це пригодницький зміст, оптимістичний настрій, сюжетність (розповідь про певні події).

2. Що вам відомо про Робіна Гуда?

Робін Гуд був вправним лучником, який очолив ватагу лісових розбійників. Вони грабували багатих феодалів і віддавали здобич бідним.

3. Поясніть, чому звичайні селяни і ремісники залишали домівки і йшли у ліси.

Вони тікали від утисків і свавілля феодалів, не витримуючи тяжкого життя.

4. Чому ватагу Робіна Гуда називали «чесними злодіями» і «лісовими братами»?

Тому що вони грабували лише багатіїв і віддавали награбоване бідним, тобто робили добрі справи, хоч і незаконними методами. А жили вони як брати у лісі.

Зміст

Запитання та завдання

Працюємо над змістом твору

1. Розкажіть про батьків Роберта і його дитинство.

Роберт був сином Х’ю Фітцу, головного лісничого Шервудського та Бернесдейльського лісів, і його лагідної дружини. Роб з дитинства любив блукати з батьком по лісі, навчився добре стріляти з лука. Мати хотіла, щоб він став знаменитістю при дворі чи в абатстві, вчила його читати, писати й гарних манер.

2. Чому життя родини головного лісничого різко змінилося?

Троє ворогів Х’ю Фітзу (шериф Ноттінгема, єпископ Герфорда і граф Фітцволтер) змовилися і нашептали королю, через що Х’ю втратив посаду лісничого. Сім’ю вигнали на вулицю, батька заарештували за зраду і кинули до в’язниці, де він помер. Мати Роба невдовзі теж померла від горя.

3. З якої причини юного Роберта оголосили злочинцем?

Роберта оголосили злочинцем за вбивство королівського оленя на очах у лісників. Головний лісничий, який зайняв місце батька Роба, спровокував його на це, а потім ще й намагався застрелити хлопця. Роб у відповідь застрелив лісничого.

4. Як хлопець познайомився з лісовими братами?

Роб прибився до хатини бідної вдови, яка знала його змалку. Її троє синів переховувалися в лісі разом з іншими йоменами, несправедливо оголошеними розбійниками. Вони зустрілися з Робом і взяли з нього клятву вірності.

5. Чому вдовині сини та інші йомени змушені були тікати до лісів?

Багатії грабували бідноту, а тих, хто чинив опір, оголошували розбійниками. Так сталося з синами вдови, які вбили взимку королівського оленя, щоб не померти з голоду. Разом з ними в лісах ховалося ще з чотири десятки добрих людей.

6. З якою метою Роб вирушив до Ноттінгема?

Роб вирушив до Ноттінгема з метою взяти участь у змаганнях лучників, які організував шериф. Роб, відомий як Робін Гуд, прагнув довести свою майстерність у стрільбі з лука, а також мав надію завоювати золоту стрілу, щоб потім приєднатися до ватаги лісових розбійників, які шукали собі ватажка. Ця ватага складалася з людей, які ховалися в Шервудському лісі, і вони обрали б ватажком того, хто зможе здобути золоту стрілу на змаганнях.

7. Чому він не міг відкрито з’явитися у місті?

За голову Роба була призначена нагорода в 100 фунтів стерлінгів, тому він не міг відкрито з’явитися в місті. Щоб його не впізнали, Роб замаскувався під жебрака.

8. Розкажіть про участь Робіна у змаганнях стрільців.

Роб в образі жебрака взяв участь у змаганнях і здобув перемогу, попри складні умови стрільби. Він подарував золоту стрілу своїй коханій Маріан, чим розлютив шерифа. Після цього Роб втік до лісу, де лісові брати обрали його своїм ватажком і нарекли Робіном Гудом.

Узагальнюємо і підсумовуємо

9. Поясніть походження прізвиська Робіна Гуда (Robin Hood). Дослідіть інші версії прізвиська героя відомих балад.

Прізвисько “Робін Гуд” герой отримав від своїх лісових братів після того, як здобув перемогу на змаганнях лучників у Ноттінгемі. Так його назвала його кохана Маріан, коли він подарував їй виграну золоту стрілу.

10. Схарактеризуйте образ Робіна Гуда. Підтвердіть свою відповідь цитатами з тексту балади.

Робін Гуд зображений як благородний, сміливий, спритний і розумний юнак. Він чудово володіє луком, має гостре почуття справедливості, захищає бідних і знедолених. Це підтверджують такі цитати: “Тринадцять літ Роб славно жив у лісовій глуші. Розбійник долею він був і лицар – у душі.” “Роб із радістю лишився, а темної ночі вже мав розмову з трьома удовиченками, з трьома відважними молодцями, які відразу припали йому до серця.”

11. На конкретних прикладах доведіть, що герой балади має неабиякі мужність і розум.

12.Розкажіть, ким були лісові розбійники і чому вони опинилися поза законом.

Лісові розбійники були простими людьми - селянами, ремісниками, йоменами, яких феодали несправедливо позбавили майна й оголосили поза законом. Наприклад, троє синів бідної вдови стали розбійниками після того, як убили взимку королівського оленя, щоб не померти з голоду. Разом з ними в лісі переховувалося ще близько сорока таких знедолених.

13. Яким постає у баладі шериф Ноттінгемський?

Шериф Ноттінгемський зображений як жорстокий, підступний і пихатий можновладець. Разом з іншими ворогами батька Робіна він оббрехав його перед королем, через що сім’ю Робіна позбавили майна і вигнали на вулицю. Шериф призначив велику нагороду за голову Робіна і дуже розлютився, коли той подарував золоту стрілу Маріан, знехтувавши його дочкою.

14.Доведіть, що в образі Робіна Гуда втілилися кращі риси захисника знедолених.

Робін Гуд став на захист простих людей, несправедливо скривджених феодалами. Разом зі своїми лісовими братами він грабував багатіїв і допомагав бідним та знедоленим. Вони дали клятву під дубом: “забираючи гроші та речі в багатіїв, вони всіляко допомагатимуть бідним та знедоленим”. Робін не побоявся кинути виклик могутньому шерифу і його поплічникам.

15. Як у баладах про Робіна Гуда лісові брати протиставляються місцевим феодалам?

Лісові брати на чолі з Робіном протиставляються місцевим феодалам як благородні захисники простого люду проти жорстоких гнобителів. Феодали незаконно відбирають майно в бідняків, кидають їх до в’язниць, оголошують розбійниками. А Робін Гуд і його ватага карають кривдників, забирають у них гроші й речі та віддають нужденним. Вони живуть за своїми справедливими законами в лісі, не визнаючи влади шерифа та інших можновладців.

Пов’язуємо новий матеріал із вивченим раніше

16. Згадайте міфи про давньогрецького героя Геракла.

Геракл - один з найвідоміших героїв давньогрецьких міфів, син Зевса, наділений надзвичайною силою. Він здійснив 12 подвигів, перемагаючи чудовиськ і лиходіїв.

17. Поміркуйте, що спільного і відмінного в образах Геракла і Робіна Гуда?

Спільне між Гераклом і Робіном Гудом:

Відмінне:

**18. Складіть таблицю у два стовпчики і впишіть, які з перелічених якостей властиві Робінові Гуду і Гераклу: жорстокість, справедливість, мужність, почуття гумору, жадібність, байдужість до багатства, серйозність, прагнення полегшити життя бідним, підступність, співчуття знедоленим, надзвичайна сила, майстерність у володінні зброєю, самовихваляння, відчайдушна легковажність, бажання підвищити свій статус, незалежність.**Таблиця спільних і відмінних рис Робіна Гуда і Геракла:

Риси характеруРобін ГудГеракл
Жорстокість-+
Справедливість++
Мужність++
Почуття гумору+-
Жадібність--
Байдужість до багатства++
Серйозність-+
Прагнення полегшити життя бідним+-
Підступність--
Співчуття знедоленим++
Надзвичайна сила-+
Майстерність у володінні зброєю++
Самовихваляння-+
Відчайдушна легковажність+-
Бажання підвищити свій статус-+
Незалежність++

Застосовуємо поняття з теорії літератури

19. Визначте риси баладного жанру у творі про Робіна Гуда.

Основні риси баладного жанру у творі про Робіна Гуда:

20. Поясніть, чому балади про Робіна Гуда називають сюжетними піснями.

Балади про Робіна Гуда називають сюжетними піснями, тому що в них у поетичній формі розповідається про пригоди й подвиги головного героя, тобто присутній розвинений сюжет, а не просто ліричні роздуми чи описи.

21. Чому балади про Робіна Гуда називають фольклорними?

Балади про Робіна Гуда вважаються фольклорними, оскільки вони мають народне походження, передавалися в усній формі від покоління до покоління, зазнаючи змін та доповнень. Їх остаточний текст сформувався в результаті колективної народної творчості.

22. Прочитайте англійською мовою фрагмент із балади про Робіна Гуда. Поясніть, про які саме пригоди Робіна Гуда йдеться в цьому фрагменті.

У наведеному фрагменті балади розповідається про те, як юний Робін Гуд вирушив на змагання лучників у Ноттінгем, попри глузування лісників, які вважали його занадто молодим і недосвідченим. Робін заявив, що готовий позмагатися з ними у стрільбі з лука.

Завдання від Фантазерчика

1. Уявіть, що ви живете в Англії XV–XVI століть і берете участь у травневих святах ушанування Робіна Гуда. Поміркуйте, де і як ви розважатиметеся.

Якби я жив в Англії XV-XVI століть і брав участь у травневих святах ушанування Робіна Гуда, я б розважався наступним чином:

Загалом, травневі свята з Робіном Гудом були б дуже веселими, галасливими і барвистими, сповненими танців, ігор, вистав і пригощань. Це була чудова нагода розважитися після довгої зими і відсвяткувати прихід літа.

2. Підготуйте проєкт «План святкової хороводної інсценізації однієї з балад про пригоди Робіна Гуда».

План святкової хороводної інсценізації балади “Робін Гуд і Гай Гісборн”:

  1. Робін Гуд і Маленький Джон прокидаються в лісі під спів пташок. Робін розповідає про свій сон, в якому він бився з двома могутніми йоменами. Навколо них водять хоровод лісові мешканці.
  2. З’являється шериф Ноттінгема з Гаєм Гісборном і групою лучників. Вони оточують Робіна і Джона, погрожуючи їм. Починається танець-битва між двома сторонами.
  3. Робін вбиває Гая Гісборна, надягає його одяг і відрубує йому голову. З головою Гая в руках Робін танцює переможний танець. Лучники шерифа в жаху розбігаються.
  4. Робін у вбранні Гая проникає в Ноттінгем і звільняє з в’язниці Маленького Джона та інших своїх соратників. Всі разом вони водять радісний хоровод.
  5. Робін викликає шерифа на змагання зі стрільби з лука. Під час змагання Робін і його друзі скидають маскування і беруть шерифа в полон. Фінальний танець перемоги Робіна і його ватаги.
  6. Народ Ноттінгема приєднується до Робіна і разом з ним святкує перемогу над шерифом і його поплічниками. Всі водять великий загальний хоровод.

Протягом всієї вистави лунають старовинні англійські мелодії, а на задньому плані видно декорації Шервудського лісу. Костюми персонажів яскраві і барвисті, в традиційному середньовічному стилі. Хореографія поєднує елементи народних танців з пантомімою і бойовими сценами.

Потіште Знаюсю своїми знаннями

2. Увійдіть за покликанням https://cutt.ly/ZwKPvywh або скористайтеся QR-кодом. Оберіть правильну відповідь у тестах

  1. У назві балади потрібно підкреслити слово “дочки”, адже балада називається “Король Лір і його дочки”.
  2. в) знайшла щастя у заміжжі з королем Франції. Згідно з сюжетом балади, Корделія після вигнання вийшла заміж за французького короля.
  3. а) Ці слова належать королю Ліру, який так говорить про свою молодшу дочку Корделію, відмовляючись від неї. б) У цих рядках йдеться про Корделію, яка після вигнання блукала як сирота, не знаходячи притулку.
  4. Благородство Корделії у ставленні до батька виявилося в тому, що вона, незважаючи на несправедливість і жорстокість Ліра, продовжувала його любити. Вона зберегла любов і відданість, прощаючи батькові всі образи.
  5. а) стрільбі з лука. З дитинства Робін Гуд багато вправлявся саме у стрільбі з лука, що зробило його неперевершеним лучником.
  6. б) графа Хантінгдона – ворога батька Робіна Гуда. Маріан була дочкою графа Хантінгдона, який забрав землі і титул у батька Робіна.
  7. в) Шервудському лісі. Ватага Робіна Гуда переховувалася саме в Шервудському лісі.
  8. Головною нагородою на змаганнях лучників була золота стріла й місце королівського лісника.
  9. Робін Гуд переодягнувся на жебрака, щоб його не впізнали і він міг непомітно взяти участь у змаганнях лучників у Ноттінгемі. Адже на той час він вже був поза законом через вбивство королівського лісничого.
  10. в) зображуються надзвичайні події і пригоди. Балади оповідають про незвичайні, героїчні вчинки персонажів.
  11. а) в казках: чарівні предмети, перетворення, фантастичні істоти б) в баладах: активний розвиток подій; музичний супровід в) у міфах: пояснення явищ природи, створення світу, появи людей г) у байках: алегоричні образи, іносказання, повчальний висновок
  12. Мені подобаються такі риси вдачі Робіна Гуда як благородство, справедливість, сміливість, готовність захищати знедолених. Він не мириться з несправедливістю і свавіллям багатіїв, завжди готовий прийти на допомогу бідним. Робін Гуд уособлює ідеал народного героя - відважного, доброго, чесного і безкорисливого.